Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? (Faiz Oranları Hesaplama)

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? (Faiz Oranları Hesaplama)

Ziraat Bankası tarafından sağlanan esnaf kredisi faiz oranları güncellendi. Güncel faiz oranları ve uygun ödeme koşullarının yer aldığı bu yazımda sizlere Ziraat Bankası esnaf kredisi başvurusu nasıl yapılır? sorusunun tüm ayrıntılarıyla ele alacağım.. Öncesinde şunu belirtmek isterim, esnaf kredisi faiz oranlarını ne yazık ki Ziraat Bankası resmi web sitesinde veya kredi sitelerinde göremezsiniz. Bankanın ticari kredi faiz oranı devlet sırrı olarak saklanıyor. Ancak banka şubesine yaptığımız aylık ve yıllık ziyaretlerimizde siz değerli esnaflarımız için bankanın ticari kredi faiz oranlarını not aldık ve sizler için 2021 yılı cari ay için bir hesaplama tablosu, faiz oranları ve koşulları oluşturduk. Esnaf olanların yararlanabileceği bu krediye olan talep her geçen gün artmakta. Peki şartları neler? Gelin birlikte inceleyelim.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Faiz Oranları Hesaplama 

Ziraat Bankası esnaf kredisi faiz oranları hesaplama tablosunu aşağıda sizler için oluşturdum. Öncesinde de belirttiğim gibi bankanın esnafa sunduğu kredinin faiz oranını hemen her yerde bulamazsınız. Yaptığım araştırmalar sonunca bulduğum faiz oranını az sonra sizlerle paylaşacağım. Esnaf kredisi faiz oranları üzerinden bir hesaplama tablosu oluşturacağım. Şimdi yaptığım araştırmalar sonucu Ziraat Bankası ticari bir kredinin faiz oranı aylık % 1,75 denilebilir. Aynı zamanda Ziraat Bankası ticari kredileri için üst limit 200.000 TL’dir.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Hesaplama Tablosu
Kredi Tutarı Vade Faiz Oranı Aylık Ödeme 
25.000 36 Ay %1,75 955,41 TL
50.000 1.910,82 TL
75.000 2.866,22 TL
100.000 3.821,63 TL
200.000 7.643,26 TL

Yukarıdaki hesaplama tablosunun örnek olduğunu unutmayınız. Faiz oranlarının bu kadar gizlendiği bankanın kredi faiz oranları ve ödeme planlarını fiziki müracaat halinde en doğru şekliyle öğrenebileceğinizi belirtmek isterim. Tablosunu verdiğim Ziraat Bankası esnaf kredisinden yararlanmak isteyen arkadaşlara şartlarından da bahsetmek isterim.

Ziraat Bankasının sunduğu esnaf kredisinin detaylarına yer verdiğim bu konu da Halkbank Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 adlı yazımı da incelemenizi tavsiye ederim.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası‘nın ticari krediler için aradığı koşullar diğer bankalar ile birebir aynı. Bu sebeple Ziraat Bankası esnaf kredisi şartları nelerdir? sorusunun cevabını vermem gerekirse; Öncelikle şartlardan en önemlisi tahmin ettiğiniz üzere; düzgün bir kredi sicili ve buna paralel olarak kredi notudur.  Ancak yalnızca bunlar yetmiyor. İki önemli şartı karşıladıktan sonra bankaya müracaat etmeniz halinde bankanın sizden talep edeceği diğer şartları aşağıda listeledim.

 • Kredi başvurusunda bulunacak kişinin Bankaya beyan edilen geliri bulunmalı
 • Bir iş ortağınız varsa, krediyi onaylamalısınız veya başvuru sahibinin başvuruda bulunmak için belirlenmiş bir yetkisi olmalıdır.
 • Şirket herhangi bir tutuklamaya tabi tutulmamalıdır.
 • Gerekirse, eşin sabit kıymetlere rıza gösterdiğini teyit eden bir belge verilecektir.
 • Talep üzerine iki gelir belgeli kefil istenmektedir.
 • Bir ticaret siciline, yani bir esnafa sahip olmalıdır.

Yukarıda ki yükümlülükleri karşılıyorsanız sizde hemen Ziraat Bankası şubelerine giderek kredi kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Evrakları Nelerdir?

Kredi başvurusunda bulundunuz ancak sadece bu da yeterli değil. Banka bu kez sizden evrak talep edecek. Peki nedir bu gerekli evraklar? O halde Ziraat Bankası esnaf kredisi evrakları nelerdir? sorusunu cevaplandıralım. Kurumsal krediler için gereken evrak işi sadece bireysel kredi başvurularından ibaret değildir. Akbank acil dekont belgesi ile 48 ay 20.000 TL kredi alabilse de, kurumsal kredi (yani tüzel kişi kullanımında) başvurusu için tüm bankaların mutlaka aşağıdaki belgelere ihtiyacı vardır.

 • Partnerinizin kimliğinin bir kopyasına sahip değilseniz, bu sizin için yeterlidir.
 • Oda kayıt belgesi ve izah name imzası
 • Kurum ve en son dergi (ticari sicil dergisi)
 • Vergi levhası
 • Son olarak 2 yıllık bir kar zarar hesabı gereklidir.

İşletmenin yukarıdaki belgeleri Ziraat Bankası şubelerine vermesinden sonra kısa süre içerisinde kredi onay ve red durumunu öğrenebilir.

Sadece Ziraat Bankasını ele aldığım bu konunun yanı sıra diğer esnaf kredisi veren bankaları biliyor muydunuz?  Esnaf Kredisi Veren Bankalar 2021 Faiz Oranları  Hemen inceleyin derim 🙂

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası maalesef doğrudan işletme kredisine başvuranlara faizsiz kredi vermemektedir. Ancak şirket KOSGEB’e kayıtlı ise ve esnafın ihtiyaçları karşılanırsa faizsiz kredi alabilir. Peki Ziraat Bankası esnaf kredisi KOSGEB desteği nasıl alınır? sorusunu merak edenlere; Ziraat Bankası KOSGEB’den kredi veren 13 bankadan biri olduğu için KOSGEB’in “KREDİ FAİZ DESTEĞİ” nden yararlanırsanız kullandığınız kredinin faiz oranını devlete ödeyebilirsiniz. Ziraat Bankası üzerinden 300.000 TL’ye kadar olan bakiyeleri faizsiz kullanabilmek için aşağıdaki koşulları mutlaka sağlamanız gerekmektedir.

 • Büyük, orta veya küçük bir KOBİ olmalısınız.
 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları gerekir.!
 • KOBİ kayıt formunu doldurdunuz!

Aynı zamanda kurumun sunduğu imkanlardan yararlanacak olanların aşağıdaki pozisyonda olması gerekmektedir.

 • Girişimci şirket: KOSGEB desteği ile şirketini kuran ve 2 yıldır çalışan şirketler. Maksimum 50.000 lira
 • Ek destek noktaları olan şirketler: finansal büyüme ve istihdam sağlayan zanaatkarlarımız.
 • Şirket: KOBİ’ler çerçevesinde faaliyet gösteren şirketler.
 • 200.000 TL’ye kadar ticari projeler için krediler
 • Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Faiz Oranları
 • Teknoloji şirketleri için faizsiz kredi üst limiti 300.000 TL’dir.
 • Stratejik veya öncelikli bir sektördeki şirketlerin değeri 500.000 liradır.
 • 36 ay vade ile faizsiz destek sunulacak.

Yukarıdaki listede yer alan meslek ve meslek gruplar içerisindeyseniz hemen KOSGEB binasına gidip destekten yararlanmanızı tavsiye ederim.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.