Tarım Hayvancılık Hibesi 2021 (7 Farklı Sektör)

Tarım Hayvancılık Hibesi 2021 (7 Farklı Sektör)

Tarım ve kırsal kalkınmanın desteklenmesi için 42 ilde ve 7 farklı sektörde 60 milyon euro yani TL Tarım Hayvancılık Hibesi Cinsinden 400 milyon liralık hibe desteği çiftçilere verilecektir. Verilecek olan tarım hayvan hibesi IPARD2 adlı bir TKDK çağrısı için 6 adet duyuru yapılmıştır. 7 farklı sektör, Tarım Hayvancılık Hibesi hangi sektörler, hangi iller, ne zaman ve ne zaman başvuru alacağınız tarım ve hayvancılık destekleme oranlarını anında öğrenebilirsiniz.

Tarım Hayvancılık Hibesi 2021 (7 Farklı Sektör)

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 42 il 7 faklı sektöre verilecek olan tarım hayvan hibesi için açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli, hayvancılık ve tarıma yönelik yukarıdaki sübvansiyonlarda küçük yatırımcılara öncelik verileceğini söyledi. Bu destek sayesinde aşağıda belirtilen 42 ilde yaşayan çiftçilerimiz 7 sektörde hazırladıkları projeler karşılığında devletten karşılıksız destek alabilmektedir.

Tarım Hayvan Hibesi Verilecek Sektörler 2021

TKDK tarafından yayımlanan tedbir Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbiri üzerine ifade edilmiş aynı zamanda 302 nolu kod üzerinden destek verileceği belirtilmiştir.

TKDK tarafından yayımlanan tedbire göre;

  • Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi 302-1 
  • Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi 302-2
  • Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler 302-3 alanlarda hibe desteği verilecektir.
  • Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri 302-4
  • Su Ürünleri Yetiştiriciliği 302-5
  • Makine Parkları 302-6
  • Yenilenebilir Enerji Tesisleri 302-7

TKDK tarafından verilecek olan hibe desteğinden yararlanmak için yukarıdaki 7 sektörden birinde çalışması gerekmektedir. TKDK Başvuru Rehberini okuyarak detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Elbette sübvansiyon için çiftçinin cebinden belli bir miktar para çıkıyor. Elbette her yatırım devlet tarafından yapılmaz. Devlet, aşağıda isimleri belirtilen şehirlerdeki yatırımların %65’ini hibe yoluyla desteklemektedir.

Tarım Hayvancılık Hibesi

Tarım Hayvancılık Hibesi

%65 Hibe Verilen İller Hangileri?

 Amasya,   Aydın, Burdur, Samsun, Bursa, Ankara, Afyonkarahisar, Manisa, Çorum, Denizli, Elazığ, Sivas,  Giresun, Kahramanmaraş, Hatay, Ağrı, Muş, Balıkesir, Erzurum,  Çankırı, Diyarbakır, Yozgat, Ardahan, Erzincan, Isparta, Karaman, Kars, Mersin Tokat, Konya, Kastamonu, Çanakkale,  Kütahya, Aksaray, Malatya,  Mardin, Nevşehir, Ordu,  Şanlıurfa, Trabzon, Uşak Van illerimizdir.

KOSGEB Hayvancılık Hibesi Nasıl Alınır? 2021

Tarım ve Hayvancılığa %50 Hibe Desteği 2021

Tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ve kırsal ekonomik altyapı yatırımları projelerin üst limitinin %50′ sine kadar hibe desteği verilecektir. Ancak bu projeler kapasite artırımı, teknolojini yenilenmesine ya da modernize edilmesine yönelik yatırımları olması gerekmektedir. Kırsal kalkınma yatırımları doğrultusunda yatırımlardan onay alındığı sürece bu desteği projelendirip hibe desteği olarak alınabilmektedir. Projenin bütçesi katma değer vergisi (KDV) dışında hazırlanır ve asıl proje tutarı onaylandıktan sonra üst limitleri belirlenecektir. Hibe desteğinde hibe ödemesi ise hibe sözleşmesinin imzalanması gerekir ve bu en önemli şartlar arasında yer almaktadır.

Tarım Hayvan Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım ve hayvancılık alanlarında %50 hibe desteğinden yararlanmak için projenin tasarlanıp belirlenen tarihlerde yatırımcılara sunulması ve onay alınması yeterli olmaktadır. Bu alanlarda verilecek olan destekler ve iller hakkında açıklamalar içeriğimizin başlarında belirtilmiştir. Tekrardan belirtmek gerekirse hibe desteği verilecek olan iller için Tarım ve Orman Bakanlığı henüz bir açıklamada bulunmamıştır. Önümüzdeki günlerde Bakanlıktan gelen açıklamaya göre illeri sizlere ileteceğiz.

Resmi Gazete’de yayımlanan bu kadar 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girecektir. Bu kararın tüm hükümlerini Tarım ve Orman Bakanı yürütmektedir. Karar hakkında destek verilecek olan iller açıklandığında sizlerle paylaşacağız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.