SRC Belgesi Sorgulama İşlemi 2021 E-Devlet

SRC Belgesi Sorgulama İşlemi 2021 E-Devlet

Bulunduğunuz yerden e-posta ile giriş yaparak SRC belgenizi talep edebilirsiniz. SRK belgesi başvurusu, Avrupa Birliği ile uyum sürecinin bir parçası olarak uygulanmakta olan bir uygulamadır. Bu belge, bugüne kadar yük ve yolcu taşıyan tüm kişiler için zorunlu bir gerekliliktir. Mesleki Yeterlilik Sertifikası olarak da bilinen bu belge, yalnızca uygun olanlara verilir. Trafik Meslek Mensuplarının Yetiştirilmesi Yönetmeliği ile yürürlüğe giren bu belge, 4925 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na uygun olarak hazırlanmıştır. SRC Belgesi sorgulama e-Devlet SRC Belgesi sorgulama tc no ile Psikoteknik belgesi sorgulama SRC Belgesi Sorgulama İşlemi Mesleki yeterlilik Belgesi sorgulama SRC belgesi e devlet’te görünmüyor SRC SORGULAMA telefon numarası vb. içeriğimizde..

SRC Belgesi Nedir?

Bir kişinin bir araca sahip olup olmadığına bakılmaksızın, ticari araç ehliyetine sahip kişilerin bu belgeye sahip olması gerekir. Bu özellik sayesinde bu belge, ehliyetten ayırt edilemeyecek şekilde düzenlenmiştir. SRC sertifikası olmayan kişilerin mallarını veya yolcularını taşımak yasa dışıdır. Bu kişilerin mal ve yolcu taşıması yasaktır. SRC sertifikası olmayan kişiler bulunursa, hem araç sahibi hem de sürücü için cezai yaptırımlar uygulanır.

SRC Belgesi Sorgulama

E-devlet portalı üzerinden SRC belgesi talep edebilirsiniz. Önceden, SRC belgeleri eve bir kart şeklinde gönderiliyordu. Ancak artık bu kart yalnızca çevrimiçi sistemler aracılığıyla satın alınabilir. SRC kartını talep ettikten sonra artık ulaşım rotasını beklemenize gerek yok. Yeni sistemle birlikte evlere kart gönderme uygulaması ortadan kalktı. İsteğiniz olumluysa, bir kartınız var. Ürünün evinize gelmesini beklemenize gerek yok. E devlet çıkışına girmek için tek yapmanız gereken TC’nizi ve şifrenizi sağlamaktır.

SRC Belgesi Sorgulama

SRC Belgesi Sorgulama

SRC Belgesi Sorgulama E-Devlet 

E-devlet üzerinden SRC belgesi talep etmek istiyorsanız şu adımları izlemelisiniz:

  1. İstenen bilgileri girerek oturum açın.
  2. Mesleki yeterlilikler belgesini talep etmek ve düzenlemek için bağlantıya tıklayın.
  3. Henüz oturum açmadıysanız, “Kimliğimi doğrula” mesajı görünür. Bu makaleye tıklayın.
  4. TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi girerek oturum açın.
  5. Açılan sayfada SRC belgenizi görüntüleyebilir, belgeyi bilgisayarınıza kaydedebilir ve belgeyi yazdırabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden SRC Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Belgenin onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek için bir soruşturma yapılması gerekiyor. Şimdi tek yapmanız gereken, sorgulama yapmak için çevrimiçi sisteme giriş yapmak. Sınavdan sonra kayıt ücretini ödemediyseniz, belgenizi göremeyeceksiniz. Yani SRC’ye başvurmak için, sınavı geçtikten sonra sınav ücretini ödemeniz gerekmektedir. Belgenizin uzun süredir onaylanmadığını fark ederseniz, bunun nedeni ödeme yapılmaması olabilir.

SRC Sınav Sonucu Nasıl Öğrenilir? E-Devlet

SRC 5 sınav adayları saniyeler içinde devlet kapılarından başvuru yapabilirler. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

  1. Devlet incelemesinin sonuçlarını içeren bağlantıya tıklayın.
  2. Açılan sayfada “Kimliğimi doğrula” bağlantısını tıklayın.
  3. Sistemde oturum açın.
  4. SRC 5 sınavının sonuçlarını sonraki sayfada görebilirsiniz. Sınav sonuçları henüz açıklanmadıysa sonucunuzu göremezsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.