Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? (300 Bin TL.)

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? (300 Bin TL.)

Esnafların kredi faiz oranları şeklinde desteğe ihtiyacı olduğu anda KOSGEB devreye giriyor ve anlaşmalı bankalardan 300.000 TL’ye kadar kredi çeken bayi kredilerinin oranını KOSGEB karşılıyor. Bu programın bir parçası olarak, zanaatkarlarımızdan ve küçük ve orta ölçekli işletmelerden başvurular gelmeye devam ediyor. Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır sorusuna verdiğimiz cevaplar haberimizde yer almaktadır.. Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Esnafa faizsiz kredi, KOSGEB Faizsiz kredi başvurusu detaylarıyla..

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi 2021

Temel amaç KOBİ sahiplerinin nakit akışını finanse etmek olsa da bayilerinin istihdamını teşvik etmeli, ürün kalitesini iyileştirmeli ve uluslararası rekabet gücünü artırmalıdır. Bu amaçla bayilere sıfır faizli kredi verilmektedir.

300 Bin TL. Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi

Türkiye’de KOSGEB, bankanın parasını belirlemek için yerli ve yabancı bankalara hizmet veren tescilli bir BDDK’nın protokolü sonucu oluşturulmuştur. Protokole göre ilgili faiz oranı güncel şartlar ve koşullarda belirlenir ve maksimum vade 4 yıl (48 ay). Ücretsiz KOSGEB uygulamaları hakkındaki soruyu zaten yanıtladığımız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır

Küçük ve orta ölçekli şirketlerin kredinin başlangıcında mali bir iyileşme alabilmesi için bir mola süresi belirlenebilir. Son ödeme tarihi bankalarla yapılan görüşmelerde belirlenir ve protokol metninde belirtilir. Her esnaf için 300.000 lira yardım tutarı geçerlidir. Bu miktar, son iki yılda sunulan ve sıfırfaiz.kosgeb.gov.tr​​tarafından uygulanan ayrı bir proje programını temsil etmektedir.

Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi  Şartları Nelerdir?

 • Esnafın daha öncesinde bu destekten yararlanmamış olması gerekir.
 • Şirket başvuru sırasında aktif olmalı ve vergi siciline sahip olmalıdır.
 • Esnafın KOSGEB kaydı tescil ettirilmeli ve beyanname güncellenmelidir. Bir KOSGEB kaydetme ve ilan etme süreci henüz tamamlanmadıysa, bu yapılmalıdır.
 • Esnaflar için krediler yüklenici bankalar tarafından sağlanmaktadır. Bu akılda tutularak, bu banka veya BBDK’ya kayıtlı diğer bankalar tarafından daha önce kullanılmış olan kredi ve kredi kartı başvuruları, önümüzdeki yıl borcun vadesi düşerken borcun kapatılması veya kara listeye alınması nedeniyle banka tarafından reddedilebilir. Bunun nedeni, KOSGEB’in sadece faiz ödemekle yükümlü olmasıdır.
 • Programa ayrılan bütçede yer alan kredi tutarı Bakanlıkça tahsis edildiğinde küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen destek sona erer.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar 2021

Önceki dönemde protokol imzaladığı KOSGEB ile anlaşması bulunan bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Vakıfbank
 • Garanti
 • Halk Bankası       
 • Denizbank
 • Yapı Kredi
 • Qnb Finansbank

Bu bankalarla 2021 yılında anlaşma sağlanıp sağlanmayacağı ve protokol hükümlerine hangi bankaların dahil edileceği henüz belli değil.

Talep tarihinden önce gerekli hazırlıkları yapın. Esnafların tüm belgeleri belirtilen tarihten önce tamamlamaları avantajlıdır. Bu tarihe kadar pek çok başvuru olacağı için evrak işlerini doldurup sorunun açıklamasını yapmayacak esnaflar olacaktır. Birçok esnaf, özellikle yoğun uygulamanın neden olduğu sunucu yoğunluğu hataları nedeniyle destek alamıyor. Hizmet Şartları’nın kurallarını öğrenmenizi tavsiye ederiz. KOSGEB, lisanslı bankalar aracılığıyla girişimcileri destekleyecek.

Kredi Notunuzu Yükseltin!

Tescil için af yasası geçen yıl yürürlüğe girdi. Borç simsarları bankaya gidip tüm borcu tek seferde ödeyebilir veya borcu parçalara bölebilir. Kayıt Af Yasası hem tüketici kredi kartlarına hem de kredi kartlarına uygulanmaktadır. Bu kapsamda, ödenmemiş banka borçlarınız varsa ve bu KOSGEB’den faizsiz kredi çekmenize imkan vermiyorsa, gerekli olan her şeyi önceden yapmanızı tavsiye ederiz.

KOSGEB, 2021’de girişimcileri desteklemeye devam edecek. Ancak, girişimcilik geliştirme programı geçen yılın sonunda sona erdi. Bakanlık, 2021’de yeni destek programlarıyla girişimcileri desteklemeye devam edecek.

KOSGEB’in yanı sıra 15.000 TL kaymakamın yönettiği sosyal yardım ve dayanışma fonlarından sağlanmaktadır. Bu hibelere de başvurabilirsiniz. Bankaların işletme sahiplerine sağladığı birçok kredi türü vardır. Tüketici kredileri, küçük ve orta ölçekli krediler, işletme edinme kredileri vb. Dışında kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi puanı yüksek olanlar için bu kredilerden yararlanabilmek için banka şubelerine giderek konu ile ilgili detaylı bilgi almaları yeterli.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.