Ölüm Aylığı Nasıl Alınır? HESAPLAMA 2021

Ölüm Aylığı Nasıl Alınır? HESAPLAMA 2021

Sigortalının belirli bir miktara ulaşması veya emekli olması halinde eş ve çocuklara ödenen maaşa ölüm aylığı denir. Bu, diğer aile üyelerinden gelen şikayetlere yanıt vermek ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için yapılır. Bugün bu soruya dönersek, ölüm yardımı nedir? Kimler dul ve yetim aylığı alma koşulları nelerdir? Sgk ölüm aylığı ne kadar Ölüm aylığı ne zaman BAĞLANIR Ölen kişinin emekli maaşı eşine nasıl BAĞLANIR Ölüm Aylığı Nasıl Alınır Eşi ölen kişinin emekli maaşı ne kadar Eşi ölen kadına maaş BAĞLANMASI sorgulama t.c kimlik no ile dul ve yetim aylığı sorgulama Bağkur ölüm aylığı şartları SGK ölüm aylığı Sizler için kapsamlı bir makale hazırladık. Başvuru belgelerini ve hesaplama tablosunu bulacağınız yazımızı okuyunuz.

Ölüm Aylığı Ne Kadar?

Ne yazık ki ölüm, yaş veya yaştan bağımsız olarak tüm aileleri etkileyen bir durumdur. Özellikle rahmetli anne ve baba ev için geçimini sağladığında, kalanlar için çok zor. Bu anlamda Devletimiz, ölenlerin muhtaç yakınlarına bile öksüz ve dullara ölüm cezası vermektedir.

 • Kişinin çocuğu yoksa % 75, çocuğu varsa % 50,
 • Çocuk varsa anne için % 60, çocuk varsa % 30,
 • İki çocuğunuz varsa, eş için % 50, çocuklar için % 25,
 • Bekar veya eşi dul 2 kız varsa % 25, ​​tek çocuk bekar kız ise % 50,
 • Düşük gelirli maaş almayan 65 yaşın üzerinde anne ve baba varsa ölen kişinin maaşının % 25‘i ödenir.

Ölüm Aylığı Bağlanması için Gereken Şartlar 

Ölen kişinin ailesi için maaş istediği bir dizi koşul vardır. Bunlara ayrı ayrı bakarsak;

 • Kişinin SGK veya emekli olması fark etmez. Öldüğü sırada emekli maaşı, akrabalarının maaşını ödemeye yetiyordu.
 • Ölen bir sigortalının en az 1800 gün içinde sigorta primi ödemesi gereken koşullardan bahsedelim.
 • 4 / 1- (a) Sigortalı olarak çalışmış kişilerin en az 5 yıl kredisiz sigortalı olması ve toplam 900 gün maluliyet, yaşlılık ve ölüm sigortasına sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda emekli olup genel yaşlılık aylığı alanların maaşları ölüm durumunda bakmakla yükümlü oldukları kişilere ödenebilir.
Ölüm Aylığı Nasıl Alınır

Ölüm Aylığı Nasıl Alınır

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl BAĞLANIR

Birincisi, hayatlarında tek başına mücadele etmek zorunda kalan vefat eden kadınlarımız için ek gelir olmadan yaşamak imkansızdır. İşsiz, özellikle çocuklarınız varsa her türlü masrafı karşılamak çok zordur. Bu noktada, diğer eşlerin mağduriyetini en aza indirmek için eşlere kocanın emekli maaşının bir kısmı tahsis edilir. Ancak bu hakkı kullanmak için kadınların tek bir koşula ihtiyacı vardır. Bu durumda resmi nikâh, evli olduğu kişi ile sonuçlandırılmalıdır. Karısının ölümünden sonra medeni bir şekilde evli ise, maaş almaya hakkı vardır. Çocuğu yoksa % 75 alıyor.

Ölen Kimsenin Maaşını Almak için Çocukları Hangi Koşulları Taşımalıdır?

Ölenlerin çocuklarının mali ihtiyaçlarını karşılamak için, maaşın bir kısmı çocuklara ölüm yardımı şeklinde dağıtılır. Ancak bunu paylaşmak için çocukların bir takım kriterleri karşılaması zorunludur. Erkek ve kız çocukları için koşullar farklı.

 • Erkekler için; İlkokuldaysa 20 yaşına kadar, 18 ortaokul ve benzeri okullarda ise ve üniversitede ise 25 yaşına kadar bu desteği alacak. Sigortalı işe başlar başlamaz maaşı KESİLİR.
 • Yaşam koşulları daha zor olduğu için kızlar için koşullar daha uygundur. Bu koşullarda yaş sınırlaması yoktur çünkü kızlar büyüyüp kocalarını terk etseler bile dul olarak ebeveynlerinin maaşlarını talep edebilirler. Ölüm halinde tazminat alabilmesi için sigortalı olmaması ve evli olmaması gerekir. Evlense ve boşansa bile bu maaşı dul olarak alabiliyor. Nereye gideceğinizi bilmiyorsanız SGK’ya başvurabilirsiniz. İkinci olarak, hizmet sözleşmeleri ile Serbest Meslek ve Çalışan Emeklilik Sigortası Genel Müdürlüğü Emeklilik Departmanı (Mithatpaşa Caddesi No: 7 Sıhhiye / ANKARA) ile iletişime geçmelisiniz.
 • TC kimlik fotokopisi,
 • Öğrenci belgesi,
 • Vefat eden anne, babanın mirasının ilanı,
 • Ölüm sertifikası,

Taahhüt beyanı için başvurmalısınız. Bu arada başvuru sürecini kısa sürede tamamlamak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Online yönetim sistemindeki talep formunu doldurarak işleminize başlayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.