Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları 2021

Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları 2021

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2021 yılında  destek vermeye devam edecek. Öğrencilere yönelik devam eden devlet yardımları kapsamında bu yıl bu miktarın ne kadar olacağı belirlendi. Buna göre minimum 630 lira, maksimum 1.260 lira % 16 artışla belirtildi. Aşağıdaki hesaplama tablomuzda başka kaç tane SED yardım ödemesi detaylandırılmıştır. Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları Sizin için yaptığımız bu hesaplama işlemine ek olarak, ilginizi çeken diğer soruları da cevapladığımızı bilmenizi isterim. Neden SED ödemeleri e-devlet üzerinden yapılıyor gibi görünmüyor? Kaç ay boyunca SED desteği süresiz olarak verilmektedir? SED yardımı Devletin öğrencilere verdiği para yardımı Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları SED yardımı sorgulama Sed yardımı kaç ay verilir Okuyan çocuğa devlet desteği SED yardımı her ay mi yatıyor SED yardımı e devlette gözükmüyor? vb. sorularınızın cevapları içeriğimizde..

Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları 2021

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın aile yapısını desteklemek ve hayatın zorluklarını hafifletmek için birçok projesi var. Bakanlık tarafından uygulanan bu projelerden biri SED (Sosyal Ekonomik Destek) programıdır.

Projenin temel amacı:

Öğrenim görmek isteyen ancak maddi nedenlerle çalışmalarına devam edemeyen öğrencilere maddi destek verilir.
Sonuç olarak, hiçbir öğrencimiz maddi sıkıntı nedeniyle okulu bırakmamalıdır. SED olarak adlandırılan mali yardım, memur sayısına göre her yıl artmaktadır. Burs miktarı aynı zamanda öğrenci sayısına ve eğitim düzeylerine de bağlıdır. Başvurular farklı şekillerde sunulabilir.

Başvurmanın en kolay yolu e-devlettir, bundan biraz sonra bahsedeceğiz. Ancak başvurmadan önce bilmeniz gereken bir şey var. SED yardımı almaya uygun olup olmadığınıza bağlıdır. Bu nedenle bahsedeceğimiz SED yöntemlerini denemeden önce koşullara bakmakta fayda var.

Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları

Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları

Devletten Okuyan Çocuğa SED Yardımı Şartları

Devletimiz, okuyan ancak çeşitli nedenlerle öğrenimlerine devam etmekte zorlanan öğrencilerimizin ailelerine maddi destek sağlamaktadır. Sosyal ve ekonomik destek için SED adı verilen bu fırsatları kullanan ailelerin belirli koşulları karşılaması gerekir. Bu terimleri, bakanlığın resmi web sitesinde verilen tarihlere ve deneyimlerimize göre listeliyoruz.

 • Bu yardım, hakları korunduğu için çocuklar sosyal hizmetlerde ailelerine döndüklerinde verilir.
 • SED’e yardım sağlanmadığı takdirde ekonomik yoksulluk nedeniyle savunmasız durumda olan çocukların aileleri.
 • Bakım önlemleri olan çocuklar; Sosyal hizmetlerden veya yasal vasilerden ayrılma durumunda.
  • Bir iş bulun ve profesyonel bir kursa katılın
  • Bir iş için eğitim
  • İşi veya mesleği olamayan gençlere verilir.
 • Doğal afet, kaza veya hastalık gibi olumsuzluklardan muzdarip ailelerin desteklenmediği çocukların okul hayatına devam edemediği durumlarda.

SED desteği verilmektedir. Bu 4 nokta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde sunulmaktadır. Bu şartlara dahil olmayan ancak en çok talepte bulunan grup ağırlıklı olarak dul kadınlardır.

HATIRLATMA!

 • Çocuklarına değer verdiklerinin gösterilmesi gerekir.
 • Maaş karşılığında hiçbir yerde çalışmayın. Çalıştığı sırada bile asgari ücretin çok altında bir maaşınız olsun.
 • Evine gelen denetim ekibi aracılığıyla ona gerçekten ihtiyacı olduğunu göstermelidir.

Eşlerinden ayrılan ve çocuklarına bakmaya zorlanan dullar SED desteği alamıyor. Uygun olmayanlara önerebileceğim tek seçenek, varlıklı iş profesyonellerinden mali yardım almaktır. Bu koşulları sağlayan aileler nasıl başvurabilir? Deneyimlerimize dayanarak başvuru sürecine birlikte göz atalım.

SED Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Belgeler Nelerdir?

SED talebi, aynı aileden en fazla 2 çocuğa yönlendirilebilir. SED desteği süreli ve süresiz olmak üzere iki şekilde sağlanır. Geçici biletler yalnızca bir kez düzenlenir. Süresiz olarak verilen öğrenci yardımı için para, ailenin ekonomik sorunları çözüldüğünde ortadan kalkar. Aynı anda SED desteği talep etmek için üç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Başvuru için talep edebileceğiniz bu durum kanalları aşağıdaki gibidir.

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü
 • Sosyal hizmetler merkezinin idaresi.
 • e-devlet üzerinden başvuru yapılır.

Bu uygulama kanallarının 1. ve 2.’si için bazı belgelere ihtiyacınız olacak. SED kullanımı için bölge ve merkez ofislerinin talep ettiği belgeler.

 1. Başvuru formu
 2. Türk kimlik numarası
 3. Gerekirse sağlık raporu istenir.
 4. Öğrencinin eğitim belgesi.

Bu belgeleri hazırlayan aileler, doğrudan il aile, çalışma ve sosyal hizmetler müdürlüğü ile veya çoğunlukla kaymakamlık binalarında bulunan sosyal hizmet merkezlerinin müdürleriyle iletişime geçebilirler.

SED Yardımı Başvurusu E-Devlet

Uygulama kanalı için e-devlet yolunu tercih edenler bu adımları takip edebilir.

 • E-devlet üzerinden başvuru yapmak için bağlantıya tıklayınız.
 • Açılan sayfanın sağ üst köşesindeki “YENİ BAŞVURU” düğmesine tıklayın.
 • Bilgi metnini okuyalım, onay kutusunu etkinleştirelim ve DEVAM diyelim.
 • Kişisel verileri sorgulamaya başlamak için metni kabul ederek İLERİ diyelim.
 • Kimliğimizi ve iletişim bilgilerimizi doğrulayarak ve gerekli eksik alanları doldurarak devam edin.
 • Uygulama hakkındaki temel bilgileri okuyup kabul edin, ardından devam edin.
 • Bir yardım eli ödünç veren çocukların sayısını belirtin
 • Genel Bakış

Ardından İşlem Sonuçları bölümündeki başvuru sürecini tamamlayalım. Bu talepler yönetime ve e-devlete iletildikten sonra değerlendirme süreci başlar. Bu süreçte evinize bir bakanlık çalışanı gelmelidir. Bir yetkili evinizi ziyaret ettiğinde ve SED yardımı için sizi onayladığında, öğrenci yardımı için aylık olarak ödeme alacaksınız. Bu ödemeler ne kadardı?

SED Yardımı 2021’de Ne Kadar Olacak?

Devlet bursları olarak da bilinen SED ödemeleri de 2021 yılında artırılmıştır. Kalan miktarın ne kadar olacağı memurların kat sayısına bağlıdır. Devlet çalışanları için bir faiz artırımına ilişkin en son haberleri takiben, SED parası üzerindeki artan oran 2021’de% 16 olarak belirlendi. İki çocuğa kadar SED ödemeleri netleşti. Bu nedenle, okul öncesi, ilk ve orta öğretim dahil olmak üzere üniversite mezunlarına yapılan 2021 SED ödemeleri aşağıdaki tablomuzda gösterilmektedir.

 • Devlet desteğinin % 60’ı okul öncesi bir çocuğa gitmektedir. Bu miktar bu yıl 945 Türk Lirası.
 • İlkokulda çocuğunuz için SED yardımı miktarı% 75’tir. Bu tarifeler için ödeme tutarı 1181 TL’dir.
 • Desteğin % 50’si ortaokul öğrencilerine verilmektedir. 2021 ödeme tutarı 1260 TL’dir.
 • Üniversite öğrencileri % 90 destekle 1.417 TL alıyor.
 • Bakım evinden yada koruyucu ailelerinden ayrılan gençlere iş bulamaması durumunda % 40 yardımla 630 TL ödeniyor.
 • Orta öğretim gören ancak öğrenimlerine devam etmeyen çocuklara devlet desteğinin % 65’i verilmektedir. Ödeme tutarı 1.023 TL.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.