Öğrenci SED Yardımı Nasıl Alınır? (2021-2022 DÖNEMİ)

Öğrenci SED Yardımı Nasıl Alınır? (2021-2022 DÖNEMİ)

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da devlet tarafından öğrencilere SED yardımı yapılmaktadır. Öğrencilere devlet sed yardımları ile SED yardımı açılımı, Sosyal Ekonomik Destek yardımı olmakta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından öğrenim gören öğrencilere verilmektedir. İhtiyaç sahibi çocuklu hanelere verilen bu yardım, çocukların okul dönemleri boyunca ihtiyaçlarının karşılanması için verilmektedir. Öğrencilere devlet sed yardımları 2021 yılında da çocuklu aileler tarafından oldukça yoğun bir şekilde araştırılan sosyal ekonomik destek yardımı, internette en çok; sed yardımı 2021’de ne kadar olacak? Öğrencilere devlet sed yardımları SED yardımı kayıt bulunamadı neden yazar? sed yardımı e-devlette neden gözükmüyor? gibi sorularla aratılıyor. Bizde sizler için yazımızda sed yardımı son dakika haberlerini ve sed yardımı başvurusunu ele aldık..

SED Yardımı Nasıl Alınır?

Okul bursu almak istiyorsanız başvuru yapmanız gerekmektedir. Okul hayatına devam eden öğrenciler tarafından alınır. Genel olarak okurken maddi sıkıntı yaşayan ailelere 684 TL ve 821 TL ödenir. SED ödemeleri, çalışmaları sırasında finansal destek alan öğrenciler için yapılır.

SED Yardımı Ne Kadar?

Sed yardımları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen memur maaşının katsayılarına göre belirlenmektedir. Sed yardımı ödeme miktarı, o yıl için geçerli olan katsayıya göre hesaplanır ve öğrencilere verilir. Sosyal ve ekonomik destek hizmetleri hakkında yayınlanan yönetmelik doğrultusunda verilecek olan sed yardımı destek miktarı, en yüksek devlet memuru maaşı tutarının aşağıda belirtilen oranlarına göre ödeme yapılmaktadır. 2021 yılına göre Sosyal ve Ekonomik Destek yardımı ödeme oranları; Katsayı oranına göre belirlenen, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sed yardım ödeme miktarı ise;

EĞİTİM GRUPLARI Oranlar % 2021 Yılı Ekonomik Destek Tutarı
Okul öncesi çocuklar için %50 456,28 TL 
İlköğretime devam eden çocuklar için %75 684,41 TL
Orta öğretime devam eden çocuklara %80 730,04 TL 
Orta öğretim çağında, okula gitmeyen çocuklara %50 730,04 TL 
Yüksek öğretime devam eden çocuklara %90 821,30 TL 
Kuruluş bakımından ayrılan gençlere %40 365,02 TL 

SED Yardımı Nedir? 

Sosyal Ekonomik Destek yardımı olarak öğrencilere verilen SED yardımı, okul çağında öğrenim gören öğrencilerin dönem boyunca tüm ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla verilmekte ve bu yardım geçtiğimiz senelerde olduğu gibi 2021 yılında da verilmeye devam etmektedir. Sed yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmekte, Bakanlık tarafından yapılan yardımların miktarları Bakanlıkça belirlendiği gibi SED yardımlarının ödeme tutarları da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Öğrencilere yapılan bu yardım Resmi Gazete’de yayınlanmış SED Yönetmeliği kapsamında verilmektedir. Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliği incelemek için tıklayınız.

SED Parası Kimler Alabilir? 

Sosyal Ekonomik Destek olarak verilen yardımın kimlere verileceği sed yardımlarında en çok merak edilen konulardan olmaktadır. Bakanlığın açıklamış olduğu SED yardımlarından yararlanacak olan kişiler;

a)Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

b) Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

SED Yardımı Nasıl Alınır?

c)Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

ç)Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılabilmektedir.

Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Sed yardımı başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine dilekçe iyi yapılabilmektedir. Başvuru esnasında müracaatçı ile kurumda görevli kişi ön görüşme gerçekleştirir. Görüşme sonrasında herhangi gunceldetay.net bir olumsuzluk olmadığında kişinin adına başvuru yapıldığına dair dosya açılır ve daha sonrasında başvuran kişi hakkında araştırma başlatılır. Gerekli incelemeler sonrasında sed yardımı başvurusu onaylanır. Sed yardımı başvurularında kişiden istenen belgeler;

 • T.C kimlik belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Gerekli görülürse sağlık raporu,
 • İşkur ya da meslek kurslarına başvurduğunu gösteren belge,

Bu belgeler ile sed yardımı başvuruları yapılabilmektedir.

E-Devlet Sed Yardımı Başvurusu

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sed yardım başvuruları gerekli belgeler ile birlikte İl / İlçe Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine yapılabildiği gibi e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Müdürlüklerde yapılan başvurularda görevli kişiler müracaatçı ile bir görüşme yapmaktadır. Görüşme sonrasında kişi sed yardımı almaya uygun görülürse başvuran kişi adına bir dosya açılmaktadır. Dosya açıldıktan sonra müracaatçının hakkında sosyal ve ekonomik anlamda bir araştırma başlatılır. Gerekli araştırma ve incelemeler sonrasında desteklenmeye hak kazana kişiler için gerekli işlemler başlatılmaktadır.

E-Devlet üzerinden Sosyal Ekonomik Destek (SED) başvuruları için kişinin öncelikle e-devlet şifresi olması gerekmektedir. T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının verdiği hizmetler bölümünden “Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” na tıklanmalıdır. “Yeni Başvuru” butonu üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

E-devlet üzerinden yapılan SED yardım başvuruları toplam 7 aşamalı olarak gerçekleşir. Bu aşamalar;

 • Bilgilendirme Metni
 • Kişisel Veriler Hakkında
 • Kimlik ve İletişim Bilgileri
 • Başvuruya Esas Bilgiler
 • Hanede Bulunan Çocuklar
 • Ön İzleme 
 • İşlem Sonucu

bu aşamalar tamamlandıktan sonra başvuru işlemleri gerçekleşmiş olacaktır.

SED Yardımı Kayıt Bulunamadı (Sorgulama İşlemi)

SED yardımı kayıt bulunamadı neden yazar? Sed yardımı e-devlette neden gözükmüyor? gibi sorular vatandaşlar tarafından oldukça fazla bir şekilde araştırılıyor. E-devlet üzerinden sed yardım başvuruları yapılabildiği gibi sed parası sorgulama işlemi de yapılabiliyor. E-Devlet aracılığıyla SED yardım parası sorgulama yapmak için tıklayınız. Sorgulama işlemleri sırasında ” sed yardımı kayıt bulunamadı ” yazısı hak sahibi olmayan kişilerde görülmektedir.

SED Yardım Parası Sorgulama (Kayıt Bulunamadı)

SED desteğine başvurursanız ve bu desteği almaya hak kazanırsanız, ödenek her ayın 13’ü ile 20’si arasında geçici ve kalıcı olarak ödenecektir. Çocuklarınızın bu yardımdan ne zaman yararlanabileceğini bilemeyebilirsiniz. Ancak e-devlet ile SED Yardım Hakediş ödemesinin size bağlı olduğunu kolayca görebilirsiniz. E-devlet için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 • https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu adresinden giriş yapın.
 • Oturum açmak için “Şimdi Kimlik Doğrulama” diyelim.
 • Yönlendirilen sayfadan e-devlet bilgilerini girin.
 • Eğer hak sahibi sizseniz, onu açılan sayfada görebilirsiniz. Değilse, benim gibi “Giriş Bulunamadı” ekran görüntüsünü göreceksiniz.

SED Yardımı Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sed yardımları maaş olarak verilmez. Okul çağındaki çocuğun ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için verilir ve bu nedenle geçici olmaktadır. Başvuran kişilerin, ekonomik durumlarının düzelmesi ve kendine bakar hale gelmesi durumunda sed yardımları verilmemektedir. SED yardımı alan çocuklar en geç üçer aylık süreler ile izlenmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının beraberliğinde yürütülen bu yardım ile ülkemizde ihtiyaç sahibi öğrencilere maddi destek sağlanmaya geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da devam etmektedir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. ayşen dedi ki:

  lütfen 2 çocuğum var pandemiden zor durumdayım ne yapabilirim yardımcı olun

 2. Mehpare Altıntaş dedi ki:

  Kolay gelsin öncelikle ben yaklaşık 3 ay boyunca çocuklarıma set yardımında bulunduğunuz için çok teşekkür ediyorum şu an çocukların aylığı kesildi ve ben çok mağdurum kiracıyım yaklaşık bir buçuk yıl önce eşimi feci bir kaza da kaybettim gelirim yok boynumda 3 tane fıtık olması ve midede gastrik ülser reflü gibi nedenlerden çalışamıyorum ailevi sorunlardan dolayı lütfen bana yardımcı olur musunuz çocuklarım ikiz şimdiden teşekkür ediyorum aldığın zaman sad yardımını bir nebze de olsa nefes alabilmiş tik mümkünse tekrar alabilir miyiz lütfen

 3. Mehpare Altıntaş dedi ki:

  İki çocuğum var ve dolu pandemi dolayısıyla da çalışamıyoruz lütfen yardımcı olur musunuz

 4. Suna dedi ki:

  4cocugum okula gidiyor sed yardımını nasıl yaparim