Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

Çiftçiler, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan tarımsal sübvansiyonlar şeklinde bulamaç ve mazot hibe almaktadır. Mazot Gübre Desteği Başvurusu ile geçen yıl itibariyle başvurular yapılmış ve çiftçilerimiz Ziraat Bankası’ndan destek almıştır. Ancak 2021 yılında başvuruların ne zaman başlayacağını, destek ödemelerinin ne olacağını ve ne zaman ödeneceğini merak ediyor. Desteğin miktarı Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ de belirtilmiş ve karşılık gelen miktar çiftçilerimize ödenmiştir.

Mazot Gübre Desteklemesi Ödemeler Ne Zaman?

Tarımsal sübvansiyonlar kapsamında bazı ürünlerin mazot ve gübre ile temininde çiftçilere destek sağlanmıştır. Bu yiyecekler arasında buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, pirinç tarlaları, pamuk, nohut, mercimek, kuru fasulye, aspir, tereyağ ayçiçeği, soya fasulyesi, mısır, patates, kanola, süt, taze çay, fındık ve yem bitkileri bulunur. Yetiştirenler, Bakanlıkça belirlenen zaman dilimi içerisinde gerekli belgelerin teslimi ile talepte bulunurlar. Başvurular bakanlık tarafından incelenip sunuluyor ve gereksinimleri karşılamayı taahhüt eden çiftçilere mazot ve gübre desteği sağlanmaktadır.

Döviz kurunun değer kazanmasıyla mazot fiyatları yükseldi. Bu amaçla Bakanlık Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamede, artan fiyatlar nedeniyle yardım ödemelerinin artırılacağı da belirtiliyor. Bu nedenle 2021’den itibaren güncellemeler ve fiyat artışları bekleniyor.

Destekleme Ödemesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Çiftçilere yardım meselesi ne olursa olsun, başvurmak için çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmak gerekir. Kayıtlı iseniz, mazot ve gübre desteği istediğinizi belirten bir dilekçe yazmanız ve il veya ilçe tarım müdürlüğüne göndermeniz gerekecektir. Ancak, ÇKS kaydınız yoksa sisteme kayıt olmanız gerekecektir. ÇKS kayıt ve yenileme işlemleri nasıl alınır? Makalemizi başlığa göre okuyarak kayıt için gerekli evraklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yönetime bir talep gönderdikten sonra, biraz beklemeniz gerekecek. Başvurunuz sınavı geçtikten sonra onaylanırsa çocuk parası alma hakkınız vardır. Yardım tutarı daha sonra banka hesaplarına aktarılacaktır. Dizel desteği, mevcut dizel fiyatının %50’si kadardır. Sağlanan destek, çiftçinin tarımsal faaliyetlere aktif olarak katılmasını sağlar.
Başvurunuzun kabul edilebilmesi için belirli koşulları karşılamanız gerekir. Beyannameyi desteklemek için ülkenin belli bir büyüklükte olması gerekir. Şimdi bu terimleri açıklayalım. Tarım Bakanlığı’nın 2021’de hangi sübvansiyonları vereceğini biliyor musunuz?

Mazot Gübre Destekleme Tutarı Ne Kadar?

Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS) bir parçası olan çiftçiler için dizel gübre şeklinde bu yardımı dört gözle bekledi. 2019 yılında Türkiye’de buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için Tarım Havzası Üretim ve Destekleme Modeli ölçeği gübre desteği dahil  dekar başına 19 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 27 lira destek ödeme yapıldı.

ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır?

ÇKS kaydolmak isteyenler için 3 farklı yöntem sunabiliriz. Üç grup ayırt edilebilir: toprağa sahip olanlar, araziyi kiralayanlar ve ebeveynlerinin arazisini birinci derecede kullananlar. Yeniden kayıt yaptıranların bir anket doldurması gerekecektir. Arazi belgeleri, gelecekte asıl olarak noter tasdikli olmalıdır. Size bir Form C sunmalı ve Müfettiş tarafından onaylanmalıdır. İkamet ettiğiniz yerde veya arsa bulunan yerlerde yönetimle iletişime geçebilirsiniz. ÇKS e-devlet üzerinden kaydedilemez, sadece uygulamanın durumu sorgulanabilir. ÇKS sorgulama yapmak için tıklayınız.

Mazot Desteği Yararlanma Şartları

Ne yazık ki, yakıt ve gübre desteğinden tüm çiftçiler yararlanamıyor. Yardım almak için belirli koşulları karşılamanız gerekir. Bu şartlar;

  • Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmalıdır.
  • Bakanlık tarafından belirlenen tarihe kadar dilekçe ile başvuru yapılmalıdır.
  • Gübreleme başvurusu yapabilmek için en az 1 beyanname alanınızın olması gerekir.
  • 50 hektardan fazla arazisi olan herkes toprak testi yapmalıdır.
  • Toprak testi yaptırmayan çiftçilerimiz sadece mazot yardımından yararlanabilmekte ve gübre yardımından yararlanamamaktadır.
  • Bunu bir örnekle açıklayalım. Örneğin, 132 dönümlük araziniz var. Bu noktada üç toprak testi yapmanız gerekiyor. Çünkü 50 dekar için 1 analiz koşulu vardır. İki analiz yaparsanız ve kalan 32 hektarı analiz etmezseniz, sadece 100 hektar için gübreleme yardımı alırsınız.
  • Yardımın bir parçası olarak, devlet mazot için her 100 liraya 50 lira ödüyor.
  • Yetiştirdiğiniz ürünün coğrafi koşullara uygun olup olmadığını düşünün.
  • Geçen yıl verilen dizel gübrelere destek ödemeleri 2021’de yapılmaya devam edecek.

Mazot ve Gübre Desteklemesi Başvuru Şartları

Mazot Gübre Desteklemesi 2021’den itibaren çiftçilerimiz mazot ve gübre yardımı başvurularının ne zaman yapılacağını ve ödemelerin ne zaman yapılacağını merak edecek. Şartlar aynı olsa da, ÇKS’ye kayıtlı olmayan çiftçilerimizin son tarihe kadar ÇKS’ye kaydolmalarını tavsiye ederiz. Tarihler duyurulduğunda Dilekçe Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.