Mama Bez Yardım Başvurusu 2021 Kaç Para?

Mama Bez Yardım Başvurusu 2021 Kaç Para?

Devlet tarafından düzenli bir şekilde her yıl ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardımlar yapılmaya bu yılda devam etmekte. 2021 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sağlamış olduğu yardımlarda çocuklu aileleri de kapsayan Çocuklu Hanelere Mama Bez Yardım Başvurusu yardımı bulunmaktadır. Durumu olmayan binlerce kişiye yapılan yardımlar da çocuklu ailelerin çocuklarını için mama, bez ve süt yardımları haricinde çocukların eğitimi için de yardımlar söz konusudur. Geçirdiğimiz bu zorlu süreçte geliri olmayan hatta olmayan geliri ile çocuk büyüten ailelere bez ve mama yardımları geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da veriliyor. Çocuk sahibi ve durumu olmayan ailelere yönelik mama ve bez yardımları hakkında SGK bez yardımı, bez ve mama yardımı başvurusu e-devlet ve bez mama yardımı başvurusu ile ilgili tüm bilgileri detaylı olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Mama Bez Yardımı Ne Kadar?

Bu yıl için güncellenen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından mama ve bez yardımı 150 TL olarak verilmektedir. 2 yıl boyunca alınacak bu ödeneğin başlıca şartı ise kişi başına düşen gelir ile alakalıdır. Kişi başına düşen gelir 701 TL olarak belirlenmekte ve bu gelirin altında geliri olan ailelere bez ve mama yardımı Bakanlık tarafından sağlanmaktadır. Çocuklu aileye devletin verdiği ödenekler mama ve bez yardımıyla sınırlı kalmıyor aynı zamanda doğum parası ve süt parası da (emzirme ödeneği) veriliyor.

Süt parası olarak karşımıza çıkan emzirme ödeneği, mama ve bez yardımları gibi belirli süre aralığında yapılmamakta, bir defalığına ödenmektedir. Başvuruları ise Sosyal Güvenlik Kuruma yapılmaktadır. Gereken evraklar ise başvuru formu, kimlik belgesi ve doğum raporu olmaktadır. Süt parası / emzirme ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışan anneye verilmektedir. Anne çalışmıyor ve baba SGK’lı ise yine bu ödenekten hane yararlanabilmektedir.

150 TL olan mama ve bez yardım parasına 202 TL süt parası ve 300 TL – 600 TL arası doğum parası da ekleniyor. Birinci çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL doğum parası ödeneği veriliyor. 2021 yılı için ihtiyaç sahibi çocuklu ailelere verilen çocuk destek ödenekleri bu rakamlarda olmaktadır.

Mama Bez Yardım Başvurusu Gerekli Evraklar

Durumu olmayan dar gelirli çocuklu ailelere mama ve bez yardım ödeneği verilirken bazı şartlar istenmektedir. Şartlar yardım almayı gerekli kılıyorsa belirli süreçlerin geçmesinden sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu ödeneği çocuklu ailelere vermektedir. Aynı zamanda mama ve bez yardım ödeneği başvuruları çeşitli kurumlar aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Vakıflarda, Sosyal Güvenlik Kurumlarında, Muhtarlıklarda ve Kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinde başvurular yapılabiliyor. Bakanlık tarafından çocuklu ve dar gelirli ailelere yapılan mama ve bez yardımı belirtmiş olduğumuz kurumlarda başvuruları alınırken, başvuruda bulunacak olan anne ya da babanın yanında olması gereken evraklar bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabilir;

 • Kurum tarafından başvuran kişiye verilen başvuru formu,
 • Kişinin T.C kimlik kartı,
 • Gelir belgesi.

Bu şartlar ile anne ya da ilgili kurumlardan herhangi birine başvuruda bulunabilir. Başvuru işlemleri tamamlanan kişilere 1 ay süre içinde değerlendirme sonucu hakkında dönüş sağlanacaktır. Başvuruda bulunan kişinin kişisel bilgilerini beyan ettiği formdan alınacak iletişim numarası ile sonuç bildirilecektir. Talepleri olumlu değerlendirilen ailelere mama ve bez ödenekleri PTT aracılığı ile verilmektedir. Başvuru ve gerekli belgelerden önce asıl bilinmesi gereken mama ve bez yardım ödeneği şartları yazının devamında yer almaktadır.

2021 Yılı Bez ve Mama Yardımları

Durumu olmayan kişilerin gerekli ihtiyaçlarının karşılanmasını devlet üstlenmiş durumda. Birden fazla alanda yapılan yardımların içerisinde çocuklu ailelere belli başlı yardımlarda yapılmaktadır. Her yardımın getirdiği gerekli şartlar olduğu gibi mama ve bez yardımı içinde şartlar bulunmaktadır. Geliri belirli seviyenin altında ve bakmakla yükümlü çocuğu olan ailelere maddi destekler sağlanmaya devam etmektedir. Yardımdan yararlanabilecek olan anne ya da babanın şartlara uygun olup başvuru yapması halinde değerlendirme sonucu onaylanan ailelere 2 yıl boyunca mama ve bez yardımı yapılmaktadır. Ödenekten yararlanacak olan ailenin başvuruları gerekli incelemeler sonucunda karar bağlanır. Bu süreç ise yaklaşık 30 günü bulmaktadır.

Mama Bez Yardım Ödeneği Şartları

Durumu olmayan aynı zamanda çocuk bakmakla yükümlü ailelere 2 yıl boyunca düzenli bir şekilde verilecek olan mama ve bez yardım ödeneği şartları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 1. Çocuğun doğum tarihi 2015 yılından sonra olması,
 2. Doğumdan sonra bebeğin sağ olarak hayatına devam etmesi,
 3. Anne ve babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 4. Anne ve babanın mavi kartlı olması,
 5. Anne / babanın sağ olması,
 6. Toplam hane geliri kişi başına düşen gelirden alt seviyelerde olması (701 TL),
 7. Aileye farklı kaynaklardan gelir girişi olmaması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan aileler rahatlıkla başvuru işlemlerini yukarıda belirtmiş olduğumuz belgelerle tamamlayabilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımların sorgulama işlemleri genellikle e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bez ve mama yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılabildiği gibi sorgulama işlemleri de e-devlet kapısından kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Mama ve bez yardımı sorgulaması, başvuruda bulunan kişinin e-devlet hesabı üzerinden olmaktadır. T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılır. Giriş işlemi ardından arama butonuna “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazılır. Açılan sayfa üzerinden bez ve mama yardımı sorgulama ekranı açılmaktadır. E-devlet üzerinden yapılacak olan sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemiyle haneye yapılan diğer yardımlarda görüntülenebilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Nurten dedi ki:

  Bez mama yardım edermisiniz