Devlet Destekli Kredi Veren Kamu Kuruluşları

Devlet Destekli Kredi Veren Kamu Kuruluşları

Devlet destek kredileri, sosyal refahı ve ekonomik kalkınmayı sağlamak için devlet tarafından belirli sektörlerde sağlanmaktadır. TKDK Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Fonu, kalkınma programlarını uygulamak ve uygulamak üzere Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı gözetiminde kurulmuştur. Kredi Veren Kamu Kuruluşları . Bazı bankalar, devletle yaptıkları anlaşmaların bir parçası olarak faizsiz, faizsiz ve uzun vadeli geri ödemeli krediler sağlamaktadır. Ancak, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Teşvik Teşkilatı bu bankalara bağlı değildir ve yüzde 0 oranında geri ödemesiz kredi sağlamaktadır.

Devlet Destekli Kredi Nasıl Alınır?

Devlet hibeleri almak için, kredi karşılığında gerekli olan bir çiftlikte veya çiftlikte olmanız gerekir. Her mali yılda bakanlık tarafından yayınlanan devlet duyuruları ile devlet desteğinin koşulları ve miktarı gözden geçirilmelidir.
Öncelikle, desteklemek istediğiniz alanı seçmek için devlet destek uygulamasına tıklamanız gerekir. Ardından açılan sayfada uygulamak istediğiniz alanı seçmeniz gerekmektedir. Seçim yapıldıktan sonra, aşağıda gösterilen ekranda istenen devlet yardım kredisi için yıllık başvuru kartındaki maddeler uygulanarak başvuru tamamlanmalıdır.

Başvuru yol haritasında belirtilen bir iş planı oluşturarak devlet kredisine başvurabilirsiniz. Başvurunuz onaylandığında, Devlet Hayvan Kredisi, Tarım Kredisi ve Teşvik Kredisi için belirtilen şartlar altında hak kazanacaksınız.

 • KOSGEB ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Kurumsal kredileri TKDK’dan alabilirsiniz.
 • Kalkınma ajanslarıyla iletişime geçebilirsiniz.
 • Bir kooperatiften faizsiz kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Tarımsal kredi birliklerinden düşük faizli kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Devlet bankalarının sağladığı en uygun kredileri inceleyebilirsiniz.
 • Bakanlıklar da destek sağlar. Bu konudaki destek Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı gibi bakanlıklar tarafından sağlanmaktadır.

Devlet, işyerinde, tarım ve hayvancılıkta destek sağlıyor. Bu kapsamda esnaflar, çiftçiler ve her meslekten ve sektörden vatandaşlar devletten kredi ve hibe başvurusunda bulunabilirler.

Kredi Veren Kamu Kuruluşları

Kredi Veren Kamu Kuruluşları

Tarım Kredi Kooperatif Kredisi

Tarım Kredi Birlikleri ve Ziraat Bankası, tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçilere faizsiz veya sabit faizli kredi sağlamaktadır. Krediye başvurmak için mutlaka pozitif taramadan geçmeniz ve kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Krediye başvurmak için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmanız gerekir. Ayrıca 3 yıl boyunca tarımsal faaliyetlerde bulunmanız gerekmektedir. Sosyal güvencesi olmayan ve düzenli geliri olmayan kişiler Ziraat Bankası ve TKK’dan kredi alabilirler. Tarım, hayvancılık ve çeşitli sektörlere kredi verilmesi kararı Resmi Gazete‘de yayınlandı.

Kredinin verildiği ve faiz indiriminin uygulandığı konular;

 • Sıfır faizli koyun kredisi
 • Faizsiz sütçü, etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği
 • Sıfır faizli traktör kredisi
 • Sıfır faizli yem bitkisi üretim kredisi
 • Süs bitkileri
 • Faizsiz damızlık tavuk çiftliği kredisi
 • Yüzde 50 faiz indirimli arıcılık kredisi
 • Düşük faizli büyükbaş hayvan kredisi
 • Su ürünleri gibi konulardır.

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB, tarımı veya hayvancılığı desteklemez. Ancak sektör olarak birçok farklı alanda destek sunmaktadır. Desteklenen sektörler NACE kodları kullanılarak ifade edilir. Kosgeb, girişimcilik, araştırma ve geliştirme, teknoloji desteği, yerelleştirme, iş geliştirme ve genişleme, laboratuvarlar, KOBİ finansmanı ve uluslararasılaşma gibi alanlarda destek sağlar. Girişimcilik desteği için sadece Kosgeb tarafından başlatılan uygulamalı girişimcilik eğitimine katılanlar başvurabilir. Çünkü kurs sonunda katılımcılar sertifika alıyor. Yardım istemek için bir sertifika almanız gerekir.

Dersler 32 saat sürer ve alınmalıdır. Bu kurslar modüller halinde verilmektedir. Profesyoneller, iş planlarının oluşturulması ve yönetilmesi konusunda eğitim sağlar. Yardım için Cosgeb ile bir iş planıyla iletişime geçmeniz gerekir. Kendi iş planınızı oluşturabilir veya danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz. Sertifikayı aldıktan sonra formu doldurun. Yönetim kurulu, iş planınızı inceleyecek ve 90 gün içinde bir geri ödeme alacaksınız. Başvurunuz kabul edilirse, KOSGEB veri tabanının bir üyesi olarak bir teminat mektubu imzalamanız gerekir. Bu süre içinde onaylanmayan başvurular reddedilmiş sayılır ve başvuru şansınızı kaybettiniz.

KOSGEB desteği 150.000 TL’dir. 50.000 Türk Lirası iş kurma hibesi olarak verildi. İşletme giderleri için (personel, kira, resmi kurumlardaki işlemler, yazılım, makine ve cihazlar) 100.000 TL sağlanmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.