Kredi Kartı ile Altın Alınır mı 2021 Kaç Taksit Yapılır?

Kredi Kartı ile Altın Alınır mı 2021 Kaç Taksit Yapılır?

Geçenlerde bir kuyumcuya gidip düğün hediyesi olarak 1 gram altın almak için gittiğimde, param olmadığı için kredi kartımı kullanmak üzereydim. Öncelikle belirtmek isterim ki, taksitle veya aynı zamanda kredi kartı ile altın satın almak, ATM’deki eksi bakiyenizden para çekmekten çok daha karlı. Ama bir mücevher kartıyla hangi altını alacağım umurumda değildi! Bankaların tek seferlik alımlar için komisyon aldığını açıkladı. Bu deneyim, bir kuyumcudan kredi kartıyla altın almaya değip değmeyeceğini merak etmeme neden oldu, bu bana her zaman bir soru veriyor ve aynı zamanda tarafından uygulanan peşinat komisyon oranı bankalar ve bankaların kaç ödeme kullandığı.

Kredi Kartı ile Altın Alınır mı?

Nakit paranız yoksa, kredi kartınız herhangi bir kuyumcudan kolayca altın satın almak için kullanılabilir. Aldığınız altının fiyatı sizin için belirlenmiş olsa da kullandığınız kredi kartının bankası kesinlikle sizden komisyon alacaktır. Türkiye Kuyumcu, banka kredi kartı işlemleri için bu komisyonun% 2 olduğunu söyledi. 184 lire için 14 karat 1 gram altın alırdım. Kuyumcu, 4 liranın sizi komisyon olarak yansıtacağını söyledi. Biraz sayım yaptıktan sonra bankanın kullandığı kredi kartı ile altın satın alma komisyon oranının % 2 civarında olduğunu hesapladım. Akbank ve Garanti Bankası da dahil olmak üzere birçok banka için bu faiz oranının aynı olduğunu yaptığım birçok çalışmada gördüm. Sonuç olarak, kredi kartınızı kullanarak kuyumculardan altın satın alabilirsiniz. Ancak ortalama 1000 Lira alışveriş için 20 Lira komisyon ödüyorsunuz.

Kredi Kartı ile Altın Alma

Kredi Kartı ile Altın Alma

Kuyumcular Kredi Kartına Taksit Yapıyor mu?

Dürüst olmak gerekirse kredi kartı ile satın alınan 1 gram hediye altın için taksit planı istemedim. Ama kuyumcuların da bankadan küçük bir komisyon karşılığında taksit yaptığını biliyorum. Kuyumcu satın aldığınız altın için taksit planı sunmasa bile banka tek seferlik alışverişinizde belli bir komisyon için taksit planı uygulayacaktır.

  • 2021 Resmi Gazetesi’nde yayınlanan duyuru, kredi kartı ile 3 ödemeye kadar altın satın almanıza olanak sağlıyor!

Kredi Kartıyla Altın Almak Kaç Taksit?

Kredi kartıyla altın satın almak, özellikle bu günlerde sıcak bir konu. İnsanlar yine de aylık borç ödemeleri talep ederken altınlarını kredi kartıyla ödemek istiyorlar. Kredi kartı ile altın satın almak için 4 adede kadar ödeme seçeneği sunuldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 24 Ekim 2019 tarihli 8632 sayılı kararı ile bu kanun, banka ve kredi kartı yönetmeliğinin 26. maddesinin 7. fıkrasına göre değiştirilmiştir. Son anlaşmanın ardından tüm altın ve külçe olmayan basılı ürünler için taksit ödeme planı 8 aya çıkarıldı. Yapılan seçimlere göre maksimum taksit ödeme planı 12’dir. Bazı kuyumcular taksitle ödeme yapmak istemeyebilir. Bu durumlarda bankalarla iletişime geçmek gerekir. Talep üzerine, bankalar yasal olarak şahıslara 3 ödeme sunar.

Kredi Kartı ile Altın Alma

Kredi Kartı ile Altın Alma

Kredi Kartı ile Altın Alınırken Komisyon Oranı

Hepimizin bildiği gibi, bazı kredi kartı alışverişlerinde para çekme limiti vardır. Şimdi altın alırken para çekme seçenekleri ve faiz oranlarından bahsedeceğim.

İster çeyrek isterse bir gram olsun, kuyumcu birkaç parça istemese bile banka size banka kartınıza 3 ödeme sağlayacaktır.

  • Komisyon aylık % 2’dir.
  • Kuyumcudan 1000 TL’ye altın alırsanız komisyonlu 1020 TL’dir. 4 aylık depozitonuz 340 TL’dir.
  • 1.500 TL için komisyonlu tutar 1.530 TL’dir. 3 aylık maksimum ödemeniz 510 TL’dir.
  • 2000 TL için tutar 2,040 TL ve komisyon % 2’dir. 3 aylık depozitonuz aylık 680 TL’dir.
  • Kredi kartı ile 2.500 liralık altın talepleri için kuyumcu komisyonu başvurusu yapıldıktan sonra 2.550 lira. 3 ay taksitle ödeme – 850 TL.
  • 3.000 TL için ödeme 3.060 TL ve aylık ödemeniz 1.020 TL’dir.
  • 4000 TL için 4.080 TL’yi seçerseniz ödemeniz aylık eşit taksitler halinde 1.360 TL olacaktır.

Ancak bu yalnızca bireysel kredi kartları için geçerlidir. Ticari bir kredi kartınız varsa, bu para çekme seçeneği 9’a kadardır. Cep telefonları dahil olmak üzere altın alımları dahil ticari kartla para çekme konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Bunu tüm BDDK kredi kartı düzenlemelerinde görebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.