KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır? 2021 Hibe Desteği

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır? 2021 Hibe Desteği

KOSGEB destek kredisi nasıl alınır? sizlere en basit ve doğru şekilde anlatacağım. Sonrasın da sizde kolaylıkla KOSGEB Kredi imkanından yararlanabileceksiniz. Ayrıca işyeri kuruluş desteği için 2021 yılında 5.500 TL hibe alabilirsiniz. Engelli girişimcilere, gazilere, 1. derece şehit yakınlarına büyük avantaj sağlayarak bu tutarı 12.000 TL olarak veriliyor. Toplamda girişimcilik desteği veren KOSGEP, girişimcilere 2 yıllık bir programla 66.000 TL’ye kadar destek sağlıyor. Kurulacak şirketin üretimle ilgili bir projesi varsa, makine alımı için 275.000 kişiye kadar elektronik makina alım ödeneği de sağlanmaktadır. Gelişmiş ve geleneksel finansman programları aracılığıyla sağlanan bu hibeler tam olarak nedir? Gelin kosgeb hibe kredi desteği nedir sorusuna cevap verelim.

KOSGEB Hibe Kredi Desteği Nedir?

Öncelikle hibenin neden KOSGEB tarafından verildiğini bilmek bence mantıklı. KOSGEB neden bir iş kurmamız için bize hibe veriyor hiç merak ettiniz mi? Bunun nedenini hemen açıklayayım, sonra kurumdan hibeyi nasıl aldığımızı detaylı ve net bir şekilde anlatacağım. Bu kurum; “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı” tarafından kurulmuştur. Burası Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Ofisidir. Kuruluş amacı, işsizlik oranını düşürmek ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak KOBİ’lerin yanı sıra iş fikirleri olan yeni girişimcilerin iş faaliyetlerine uygun şekilde dahil edilmesidir. Bu amaçla oluşturulan kurum çok sayıda finansman programı oluşturmuştur. KOSGEB hibe kredi desteği nedir diye soruyorsanız şu şekilde cevaplandırayım; Bu finansman programları kapsamında, yeni bir işe başlayan girişimciler, Girişimci Desteği adı verilen girişimcilik destek programı kapsamında yardım almaktadır. Bu programı kullanmak isteyen girişimcilerin belirli şartları taşıması gerekmektedir. Bu koşullara ek olarak, program kapsamındaki ödeneklerden yararlanabilmesi için bazı adımları da atması gerekmektedir. Peki KOSGEB destek hibesinden yararlanmanın şartları nelerdir? İşte sizlere maddeler halinde açıkladım.

 • Öncelikle 18 yaşını doldurmuş “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı” olmanız gerekmektedir. Üst yaş sınırı yoktur veyabancı uyruklular bu fırsatlardan yararlanamazlar.
 • Daha önce hiç KOSGEB’den hibe almamış olmanız gerekir.
 • PKK veya FETÖ gibi bir terör örgütüyle ilgili her hangi bir bağınızın olmaması gerek.
 • Bir yerde çalışmıyor olmanız, sigortasız olmanız gerekiyor.
 • KOSGEB’in desteklediği sektörler için NACE kodlarında yer alan bir iş fikriniz olmalıdır.
 • Uygulamalı girişimcilik eğitimi Başvurusuna bulunarak ”Girişimcilik Sertifikası” almanız gerekiyor.
 • İş yerinizi kurmanız için kendinize ait sermayeniz bulunması gerekir.
 • KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programına ve ardından iş fikriniz uygunsa İleri Düzey Girişimcilik Destek Programına başvurmanız gerekmektedir.
 • Başvuruyu gönderdikten sonra belirttiğiniz tarihe kadar KOSGEB iş plan projenizi göndermeniz gerekecektir.

Sizler için hazırladığımız KOSGEB İş Planı Örneği 2021 İş Planı Nasıl Doldurulur? konumuzun da ilginizi çekebileceğini düşüyoruz. Kesinlikle bir göz atmalısınız. Peki şimdi KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler ve NACE Kodları Nelerdir? sorunuza cevap verelim.

KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler ve NACE Kodları Nedir?

Eğer iş yeri açmak için ön şartlara sahipseniz, iş fikrinizin öncelikle KOSGEB tarafından NACE kodu ile desteklenen sektörlerde yer alması gerekmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi kurum, iş fikirleri dışında hiçbir projeye sponsor olmama kararı aldı! 2021 yılında başladığınız yeni iş fikriniz KOSGEB tarafından finanse edilen sektörlerden birine ait değilse, herhangi bir hibe almayacağınız için öncelikle iş fikrinizin listede olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Doğru yapmak için aşağıdaki talimatları sırayla izlemeniz yeterlidir.

KOSGEB-Desteklenen-İş-Sektörleri

KOSGEB-Desteklenen-İş-Sektörleri

Yukarıdaki gibi bir iş fikriniz olduğunda kurumun desteğini alabileceğinizi görebilirsiniz. Sayfa görüntülenmezse, tavsiyem öncelikle doğru kelimeyi girdiğinizden emin olmanızdır. Bu size uymuyorsa, en son kurulum listesini bilgisayarınıza indirin ve iyice bir göz atın. Ancak, aklınızda herhangi bir iş fikriniz yoksa bu sizin işinize yarayabilecek bir şey değil ne yazık ki.

Hibe Destekleri ve Girişimci Eğitim Adımları

Bu ön prosedürleri tamamlayan girişimciler, işlerini Ofisin idari veritabanına kaydettirmeli ve kaydetmelidir. Buradan e-devlet üzerinden kayıt olabilirsiniz. Veri tabanına kayıtlı olan ve KOBİ beyannamesi veren firmalar, “KOBİ Bilgi Dokümanı” sistemini yazdırmak ve gerekli belgelerle birlikte il müdürlüklerine göndermek zorunda kaldı. Yeni güncellemeyle birlikte, başvurular çevrimiçi olarak gönderildiği için belgelerin artık çevrimiçi olarak doldurulması gerekiyor. Bu belgeler;

   • Girişimci sertifikası,
   • KOBİ’lerden bir bilgilendirme belgesi yazdırmak,
   • Bir işin açılmasıyla ilgili giderlerin hesapları ve
   • Ek belgelerle başvururken işinizi kurmanın maliyetini gösteren belgeler sunmanız, devlet hibeleri ile ödenebilir.

Bu belgelerle kuruma başvuran firma başkanları, kurum yetkilileri açtıkları işlere gider ve gerekli kontrolleri yapıp onaylarını aldıktan sonra yürütürler. Faturaları ödeyerek “bir destek kredisi sağlayın. “

Girişimcilik Eğitim Sertifikası Belgesi Alın

İşletmenize başlamadan önce Girişimcilik Eğitimine katılım sertifikası yani sertifikanız almanız gerekmektedir. Başvurduğunuz programda Geleneksel Girişimcilik Eğitimi veya İleri Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlamış olmanız gerekmektedir. Uygulamanın egzersiz türünü doğru bir şekilde tanımlaması çok önemlidir. Oluşturulacak firmanın ana kodu belirlendikten sonra, bu kodun “ileri girişimcilerin faaliyet tablosu olan girişimciliğin gelişimini destekleyici programa” dahil edilip edilmediğinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Girişimcilik E-Devlet Kurs Kaydı Nasıl Yapılır? Nereye Başvurulur?

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? KOSGEB Hibe Desteği ile Bu yıl pandemi sürecinde her kuruma e-devlet üzerinden soruşturma ve soruşturma taraması yapıldı. Kurumda, bu yılın başlarından itibaren uzaktan eğitim yoluyla çevrimiçi girişimcilik eğitimi vermeye başlayacaklarını açıkladı. E-devlet üzerinden yapılan girişimcilik işlemleri ve başvurular zaman kaybetmeyecek, resmi belge ve belgelerdeki bürokratik yükü azaltmayacağından, Ofis ile yapılan başvuru ve tüm resmi işlemlerin önümüzdeki yıllarda e-devlet üzerinden işlenmesi beklenmektedir.

İşletmenizi Kendi Sermayeniz İle Kurmanız Gerek

Evet, başlıkta da okuduğunuz gibi, işinizi öz sermaye üzerine kurmalısınız. Bu konu hakkında çok fazla sorunuz olduğu için cevaplamak istedim. Ancak, bir iş kurmak artık eskisine göre biraz daha kolay. neden diye soracaksın Çünkü önceki yıllarda yerli üretim makine ve teçhizatı işletmenizden ücret almadan satın almak zorundaydınız. Çünkü kurum sizin için bursu buna göre sağlamıştır. Ancak, prim gününde, hibeyi hesapladığınız poliçe sahibi sayısı için başlangıç ​​maliyetleri olarak bilinen sabit bir tutar ödeyeceksiniz. Şimdi bunun hakkında konuşmak istemiyorum çünkü size alt başlıkta bağış toplama programının içeriğini ayrıntılı olarak anlatıyorum. İşinizi istediğiniz gibi organize edebilirsiniz. Ancak işinizi istediğiniz gibi organize etmek istediğinizi söylüyorsanız, bunun yasalara uygun olması gerekir. Bu yüzden ev işi yapmak, vergi ödemek veya sigorta ödemek istediğimi düşünmeyin. Örneğin bir iş kurmak için ihtiyacınız olan her şey;

 • Ustalık belgesi
 • Vergi dairesine kayıt
 • Belediye ruhsatı
 • SGK pirim ödeme başvurusu
 • Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Odasına kayıt

Yukarıda sizlere verdiğim maddelerde ki şartlara karşılayabiliyorsanız sizde iş kurmak için KOSGEB destek kredisinden yararlanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.