KOSGEB İşyeri Açma Desteği Şartları 2021

KOSGEB İşyeri Açma Desteği Şartları 2021

KOSGEB destekli işyeri açmak istiyorum ancak ne yapmam gerekiyor? diyorsanız doğru yerdesiniz! KOSGEB desteği ile hiç masraf ödemeden işyeri açabileceğiniz gibi aynı zamanda 2021 yılı itibari ile destekleme tutarları güncellenmiştir. Kosgeb üzerinden iş kuracaksanız eğer bilmeniz gereken birkaç durum olduğu belirtmek isteriz. Kosgeb tarafından sağlanacak iş kurma desteği için gereken aşamaları detaylarıyla araştırdık.

 • KOSGEB ile işyeri açacağım ancak para ödemem gerekiyor mu?
 • Açacağım işyeri için masrafların hepsini Kosgeb karşılıyor mu?
 • Kosgeb’e sunulacak iş planı nasıl olmalıdır?
 • Kosgeb sunum yaparken en çok neye dikkat eder?
 • Başvuru süreci Kosgeb’te nasıl işliyor?
 • Kosgeb’ten alacağım desteğin tutarını nereden öğreneceğim?
 • Kosgeb sertifikasını nereden alabilirim? gibi soruların tüm cevapları yazımızda..

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle kosgebe başvuru yapmadan önce hangi iş kolunda faaliyette bulunacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Kuracağınız işletmeye karar verdikten sonra iş fikrinizin Kosgeb tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenmelisiniz. NACE Kodu olarak ifade edilen KOSGEB desteklenecek sektörlerden işyerinizin hangi kod dahilinde sunulduğunu bilmeniz gerekir. Kosgeb NACE Kodlarını bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz. Kuracağınız işin Kosgeb tarafından desteklendiğini öğrendikten sonra Kosgeb başvurusu yapmadan Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası edinmelisiniz. Uygulamalı Girişimcilik Sertifikasının detayları içeriğimizin devamında..

Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır? KOSGEB

Kosgeb destekli iş fikrinizi kosgebe sunmadan evvel girişimcilik belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Öncesinde sertifika almak için ikametinizde bulunan veya size en yakın KOSGEB binasına gitmeniz gerekiyordu. Ancak 2021 yılı itibariyle sertifikayı online temin etme imkanı iş kuracak vatandaşlara tanındı. KOSGEB üzerinden alacağınız sertifika yapacağınız iş koluna göre değişmektedir. Örneğin takıcı dükkanı açacaksanız Geleneksel Girişimcilik Sertifikası almanız gerekirken, yazılım ve kodlama üzerine bir işletme kuracaksanız İleri Girişimcilik sertifikasına sahip olma şartı aranmaktadır. KOSGEB Adım Adım İşyeri Açma Süreci yazımızda Geleneksel Girişimcilik Sertifikasına nasıl alacağınız hakkında araştırma yaptık.

Geleneksel girişimci olacağım diyorsanız KOSGEB üzerinden tek modül ve 8 ders ile online olarak kısa sürede sertifikanızı alabilirsiniz. Peki sertifika için nereye girmem gerekiyor? diyorsanız size vereceğimiz link üzerinden kayıt oluşturabilirsiniz. Kayıt oluşturmanız ardından Geleneksel Girişimcilik ders modülü üzerinden almanız gereken eğitimler 8 adet adet olup bunlar sırasıyla;

 1. Girişimcilikte Temel Kavramlar
 2. Girişim Fırsatlarını Görme ve Fikir Yarat…
 3. Yapılabilirlik Analizi
 4. İş Modelleri, Müşteriler, Değer Önerileri…
 5. Ekonomi, Endüstri, Rekabet ve Müşteri Analiz
 6. Hukuki Altyapı
 7. Girişimin Etik Temelleri
 8. Pazarlama İlkeleri ve Yönetimi

Yukarı eğitimlerden her biri için birer video, ders metni ve ders sonu kısa sınav çözmeniz gerekmektedir. Gözünüz korkmasın KOSGEB sertifika eğitimlerini oldukça kolay bir şekilde tamamlayacaksınız.

Dersleri sırasıyla takip etmelisiniz aksi halde eğitiminizi tamamlayamayacak ve bu sebeple sertifikayı alamayacaksınız.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Sorgulama

Tamamladığınız girişimcilik eğitimi ile almaya hak kazandığınız Girişimcilik Sertifikasını e-devlet üzerinden görüntüleyebilir ve çıktısını alarak KOSGEB’e sunabilirsiniz. İleri Girişimcilik Sertifikası almak içinde yine geleneksel girişimcilik sertifikası almanız gerektiğini unutmayın! Kosgebten hak kazandığınız sertifikayı görüntülemek için E-devlet sistemine giriş yapmanız ardından bu adımları izlemeniz gerekmektedir;

 • Anasayfada yer alan arama çubuğuna “sertifika” yazarak aşağıdaki seçeneklerden;
 • “Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi Sorgulama” seçmeniz ve buradan “Uygulamaya Git” butonuna tıklamanız gerekmektedir.
 • Yönlendirileceğiniz sayfada KOSGEB’ten aldığınız tüm sertifikaları görüntüleyebilirsiniz.
 • PDF olarak bilgisayar ya da akıllı cihazınıza indirebilirsiniz.

KOSGEB Başvuru Süreci Adım Adım

Kosgeb girişimcilik sertifikanızı aldınız. Ondan öncesinde kuracağınız iş hakkında Kosgeb desteklenen sektörlerde olup olmadığına baktınız. Nace kodunuz ve sertifikanız tamamsa size en yakın bulunan KOSGEB’i ziyaret etmeye artık hazırsınız! KOSGEB binasına destek almak için başvuru yaptığınızda birtakım belgeleri doldurmanız gerekmektedir. Doldurduğunuz başvuru ardından KOSGEB size iş planı örneği verecektir. Alacağınız iş planı örneğini kosgeb tarafından belirlenen tarihlere kadar doldurmanız gerekmektedir. Dolduracağınız iş planını KOSGEB’e iletmeniz ardından kosgeb size bir danışman atayacaktır. İşletmenize yapacağınız masrafları tümünde danışman ile birlikte hareket etmeniz gerekecek olup danışman atamasından önce oluşturduğunuz iş planını KOSGEB’te görevli olan yetkili kişilere 10 dakika içerisinde sunmanız gerekmektedir. Ardından başvurunuzun onaylanmasından sonra şahsınıza atanacak danışman ile işlemlere başlayacaksınız. İşletmenize ya cebinizden masraf yapacak ya da proforma fatura kestirip sonrasında KOSGEB’e sunacaksınız.

Kosgeb Geleneksel Girişimciye Malzeme Parası Veriyor Mu ?

KOSGEB destekli işyeri kuracak olan vatandaşların bilmesi gereken iki husus vardır. Bunlardan biri işletmenin hangi türde kurulacağı, diğeri ise kurulacak olan işletmenin KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğinin tespiti olacaktır. KOSGEB tarafından desteklenecek olan işletme türlerini NACE KODU üzerinden tespit edilmesi halinde “geleneksel ve ileri” girişimcilik koluna göre ayrıştırılması gerekmektedir. Diyelim ki kuracağınız işletme orta düzeyde bir işletme olacak Bir bakıma esnaf olacaksınız. Bu durumda almanız gereken destek türü Geleneksel Girişimcilik olacaktır. Geleneksel Girişimcilik Desteği alacaksanız bu durumda destekleme tutarlarına hakim olmanız gerekmektedir. Son günlerde KOSGEB destekleme tutarını Geleneksel Girişimcilik için 60 bin liradan 65 bin liraya çıkarttı. 65 bin lira KOSGEB desteği içerisinde yer alan destekleme konuları ise;

 • Kuruluş desteği
 • Performans dönemi desteği
 • Sertifika desteği

KOSGEB Adım Adım İşyeri Açma Süreci İşletme kurulumunda meydana gelecek olan vergi levhası oda kaydı vs. gibi durumlar için desteklenen kuruluş ödemesinin yanında işletmenizde görevli olacak personellerinize yapacağınız sigorta ödemeleri içinde performans bazlı ödeme alacaksınız. Son olarak ise geleneksel girişimcilik eğitimi tamamlamış olmanızdan sonra sertifika desteği tarafınıza tahsis edilecektir. Malzeme ekipman desteği almak istiyorum diyorsanız; ne yazık ki KOSGEB Geleneksel girişimcilere malzeme desteği vermemektedir. İleri girişimciler malzeme desteğinden yararlanacaktır.

Hibe Desteği Ne Kadar KOSGEB 2021

Kosgeb destekli iş kuracak olanların merak ettiği diğer bir konu ise KOSGEB’in vereceği destekleme tutarları olacaktır. Kosgeb 2021 yılında destekleme tutarlarında artışa gitmiş olup Geleneksel Girişimcilere 65 bin lira hibe verirken İleri girişimcilik desteği kapsamında da 375 bin lira destek ödemesi yapmaktadır. Peki bu destekleme tutarları neye göre ve nasıl belirlenir?

KOSGEB Destekleme Tutarları

Kosgeb destekleme bedellerini şu şekilde ifade etmek gerekirse; işletmenizin kurulum aşaması için yapacağınız harcamalar için gerçek kişi iseniz; 5 bin lira alacaksınız, sermaye şirketi kuruluşu yapmanız durumunda kosgeb size 10 bin lira hibe verecektir.

İkinci destekleme tutarı ise, performans destekleridir. Performans destekleri her yıl için ayrı ayrı belirlenmektedir. Örneğin işletmenizi kurdunuz ve işletme kurulalı 180 günü geçti. Bu durumda 180 ila 539 gün arasında kosgeb 5 bin lira daha destek ödemesi yapacaktır.

 • 540-1079 gün ise 10.000 TL
 • 1080 ve üstü gün ise 20.000 TL destek alacaksınız.

Sertifika desteği de veren kosgeb; destek bedeli için 5 bin lira belirlemiştir.

Dikkat! Kosgebten destek alacaksanız ve genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını iseniz her bir destekleme tutarına 5 bin lira eklenmektedir. Örneğin sertifika desteği için kadın girişimci olmanız halinde 10 bin lira destek ödemesi alacaksınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.