Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? (E-Devlet)

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? (E-Devlet)

Pandemi ile birlikte vatandaşların finansal ihtiyaçları da arttı. Kamu yardımını araştıran muhtaç vatandaşlar, Konut Yardımı’nı nasıl alabileceklerini ve Kira Yardımı’na nasıl başvuracaklarını bilmek ister. Kira yardımı almaya hak kazanabilmek için, hane halkı gelirinin belirli bir ücretten az olması gerekir. Emekli maaşı alanlara, duruşma davalarına, yetim ve ölüm aylığı alanlara ve sigortalı işçilere kira yardımı ödenmez. Kaymakamdan kiralık yardım talep formu alabilir miyim? Konut Yardımı için nasıl başvurabilirim? gibi sorulara ilave olarak Devlet Kira Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir? adlı haberimizde; Kira yardımı e-Devlet, Kira yardımı başvurusu yap e-Devlet, E devletten kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? detaylandıracağız…

Kira Yardımı Başvurusu (e-Devlet)

Devlet, kiralarını ödeyemeyen düşük gelirli kişilere kira yardımı ödüyor. Ancak sigortalılara, emeklilere, dullara, yetimlere ve hayatta kalanlara ve aile geliri belli bir miktarı aşanlara kira yardımı ödenmez. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Dairesi, devlet tarafından sağlanan konut ödeneğini alır ve vali aracılığıyla vatandaşlara teslim için işlemleri yürütür. Valiler bu süreçte sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları (SYDV) ile çalışır. Konut yardımı için başvuran vatandaşlar, konut yardımı için nereye başvuracaklarını bilmiyorlar. Bültenimizde kira bedeli, kiralama başvuru formu nasıl alınır gibi bilgileri topladık.

Devlet Kira Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Türkiye’den bir kişi, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın sosyal durumu ve aile hizmetlerini inceleyerek, ihtiyaç sahibi vatandaşlara sevk edildi, eğitim ve barınma olarak barınma, yakacak odun, çocuklara yardım talep etti. Dezavantajlı durumdaki ve kira ödemekte güçlük çeken vatandaşlar için konut desteğinin temel amacı, evsiz vatandaşların konut desteği ödemesine yardımcı olmaktır.

Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Kira desteği almanın ilk koşulu, kira desteği için başvuran kişinin hane halkı gelirinin belirtilen miktardan az olması ve kira desteği gerektirmesidir. Kira yardımı alabilmek için, başvuru sahibi, bu koşul yerine getirilmediği sürece, yaşlılık aylığı, dul, yetim veya ölüm aylığı alamaz. Ayrıca sigortalı bir yerde çalışan ve maaşını almayan kişi kira yardımı almaz.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

En çok merak edilen ve üzerinde çalışılan sorulardan biri kira için nereye başvurulacağıdır. Devlet yardımlarının çoğu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, işlerini yürütmek için valilerden destek alır. İlçe yönetim kurulları, kirayı alan kişiyle temasa geçmek ve kira desteği almalarını sağlamak için sosyal yardım ve dayanışma fonlarıyla birlikte çalışır. E-devlet üzerinden kira yardımı başvuru sorgulaması yapabilirsiniz. Sorgulama sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Devletten Kira Yardımı Ne Kadar?

Kira eki arayan bir kişi, öncelikle kaymakamlığa bağlı sosyal yardım ve dayanışma fonlarına başvurmalıdır. Bu durumun vatandaşların kira eki ne kadar verildiğini merak ettikleri illere göre farklılık gösterdiğini belirtmek isteriz. Bazı büyük şehirlerde kira sübvansiyonu 960 TL’ye kadar çıkabilir. Pandemi sırasında çaresiz kalan birçok vatandaş, kiralama yardımı sunan mülklerin bir listesini aradı. Birçok konuda nereden ve nasıl yardım alacağını bilmeyenlere yardımcı olmak için kiralama desteği sunan kurum ve kuruluşların bir listesini paylaşıyoruz.

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 • Belediyeler,
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu,
 • Özel dernek ve vakıflar,
 • Sivil toplum örgütleri,
 • Gönüllü olarak yardım etmeye istekli kurumlar ve kişiler

E-devlet Kira Yardımı Başvurusu Yap!

Kiralama talep formuna erişmek isteyen ve başvurusunu almak isteyen vatandaşların resmi e-Devlet web sitesi üzerinden de başvuru yapabilecekleri unutulmamalıdır. E-devlet şifresi yoksa PTT servis şifresini alarak girebilirsiniz. İşte kiralama avantajları için adım adım başvuru formu nasıl alınır sorusunun cevabı için E-devlet üzerinden kira yardımı başvuru sorgulaması yapabilirsiniz. Sorgulama sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

 • T.C. kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapın,
 • Arama bölümünde, uygun aile kiralama hizmetlerine gidin
 • Uygulamaya Git sekmesine tıklayın.
 • Bağlanmak istediğiniz program, kişisel bilgilerinize erişim gerektirir.
  “Paylaşmak istemediğiniz bir bilgi varsa işleme devam etmeyin” uyarısı için aşağıdaki listeyi kontrol edin.
 • Bilgilerinizi doğrulayın.
 • Süreci onaylayan bir talep gönderin.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Zeliha öz dedi ki:

  Ben kronik hastayım banada yardım ederseniz minetar kalırız çok zor durum dayız lütfen yardım edin