İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? 2021 Başvuru Dilekçesi

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? 2021 Başvuru Dilekçesi

Sigortalı olarak herhangi bir iş kolunda faaliyette bulunan kişilere belirlenen kriterlerin sağlanması halinde işsizlik maaşı verilmektedir. İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İŞKUR Prim gün sayısının kişinin işsizlik maaşını belirlediğini ve 6 aylık, 8 aylık ve 10 ayı kapsayacak şekilde işçiye bağlanan işsizlik maaşı için yararlanmak isteyenlerin birtakım koşullara uygun olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı nasıl alınır? 2021  İşsizlik Maaşı nasıl alınır İŞKUR hakkındaki tüm detaylar içeriğimiz de..

İŞKUR  İşsizlik Maaşı 2021

İşsizlik maaşı alabilmek için İŞKUR tarafından belirlenen yararlanma koşullarını karşılıyor olmanız gerekmektedir. Peki İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşkur’un desteklediği işsizlik ödeneği için kişilerin ilgili yasa ve kanunlar çerçevesinde belirlenmiş olan koşulları sağlamak gerekir. İşsizlik maaşını kimler alabilir? İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı prim gün sayısı hesaplaması, İŞKUR İşsizlik maaşı başvuru formu

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

İŞKUR tarafından kişilere verilen işsizlik maaşı için işkurun belirlediği yararlanma koşulları şu şekildedir;

 • Kişinin işten çıkarılmış olması gerekmektedir. Şayet kişi kendi isteği ile işsiz kalmış işe bu durumda kişiye işsizlik ödeneği verilmeyecektir.
 • İşten çıkarıldığı tarihten önce 120 günlük hizmette bulunması gerekir.
 • Son üç seneyi kapsayacak şekilde 600 gün işsizlik sigortası primi bulunmalıdır.
 • İşten çıkarıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde işsizlik maaşı için başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru için İŞKUR Hizmet binası veya elektronik ortamda (www.iskur.gov.tr) gereken başvuru formu doldurulmalıdır.

2021 İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle İŞKUR tarafından belirlenen prim gün sayıları tabii olmaları ve işten çıkarılmasının ardından 30 gün içerisinde işsizlik maaşı için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İşsizlik maaşı hesaplaması;

Son üç yıl içerisinde işsizlik sigortası prim sayısı baz alınarak;

 • İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen kişinin son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortalı olarak çalışmış olması ve bu süreçte işsizlik sigortası ödemiş olması gerekmektedir. Bu sayede 180 gün işsizlik ödeneğinden yararlanabilir.
 • 900 gün sigortalı çalışmış olan bir işsize ise 240 gün süreyle işsizlik maaşı bağlanır.
 • İşten çıkarıldığı tarihten önce 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişiye 300 gün işsizlik maaşı verilmektedir.
İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İŞKUR Gereken şartların sağlanmasının akabinde sigortalı işsize en az 6 en çok 10 ay süre ile işsizlik maaşı ödenmektedir. İşsizlik maaşından yararlanabilmek için işten çıkarılmış olmanız gerekmektedir. Kendi isteğiniz doğrultusunda işten çıkmış olma durumunuzda işsizlik maaşı verilmeyecektir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar? 2021 

İşsizlik maaşından yararlanan birey aynı zamanda Genel Sağlık Sigortası Primlerinden de yararlanabilmektedir. Aynı zamanda işsizlik ödeneği alan kişi yeni bir iş bulma, meslek edinme/geliştirme ve yetiştirme unsurlarından da faydalanabilir. İşsizlik maaşı ne kadar? 2021 işsizlik maaşı için İŞKUR, işsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyen kişinin son 4 aylık kazancını esas almaktadır. Brüt kazancının yüzde 40’ı üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı için;

İşsizlik maaşından yararlanacak kişinin son 4 aylık kazancı esas alınarak;

 • Asgari ücret ile çalışan kişiye verilecek olan işsizlik maaşı 1.177,20 liradır. Damga vergisi tutarının düşmesi ile 1.168,27 lira üzerinden bağlanacaktır.
 • Aylık 3.500 TL alan sigortalı işsize damga vergisi alınarak verilecek olan aylık 1.389,37 liradır.
 • 6.000 TL’ye son 4 ay çalışan kişinin hizmet akdinin sona ermesi ile verilecek olan işsizlik ödeneği 2.336,53 TL’dir.

İşsizlik maaşı ödenen miktara göre değişiyordu; 2021 İşsizlik maaşı;

 • 1.168,27 liradan 1.420,14 liraya,
 • 1.389,37 lira alanın maaşı 1.688,91 liraya
 • 2.336,53 lira alanın işsizlik maaşı 2.840,28 liraya yükseldi.

Belirlemenin, işsizlik aylığı ve kısa süreli çalışma ödenekleri gibi ücret ödemeleri için asgari ücret tutarı dikkate alınarak yapılması muhtemeldir. Konuyla ilgili resmi bir açıklama olduğunda, burada tüm detaylarıyla yer alacaktır.

İşsizlik Maaşı Gereken Evraklar

Kişinin kendi isteği ile işten ayrılması durumunda geçerli olmayan işsizlik maaşı İŞKUR tarafından verilmektedir. İŞKUR destekli işsizlik maaşından yararlanmak için kişinin hizmet akdinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR binası veya internet üzerinden işsizlik ödeneği başvurusu yapması gerekmektedir. İşten çıkarılma söz konusu olduğu durumda işsizlik maaşından yararlanmak için işvereninizden işten çıkarıldığınıza dair belge talep etmeniz gerektiğini unutmayınız. İşverenden alacağınız belge 2 nüshalı olacak ve biri işverende kalırken diğeri işsizlik ödeneği almak için sizde bulunması gerekmektedir. İşsizlik maaşından kimler yararlanabilir, işsizlik maaşı nasıl alınır ardından işsizlik maaşı için gereken evrakları sizler için araştırdık;

 • T.C Kimlik kartı, ehliyet veya pasaport ile size en yakın İŞKUR binasına işsizlik maaşı için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
 • İşten çıkarıldığınıza dair işverenden temin edeceğiniz belge ile birlikte müracaatta bulunabilirsiniz.

İŞKUR İşsizlik maaşı başvuru yapmak için tıklayınız.

İşkur İşsizlik Maaşı Sorgulama

Prim gün sayılarını karşılıyor iseniz işten ayrılma tarihi baz alınarak 30 iş günü içerisinde İŞKUR hizmet binasına ya da resmi web sitesi üzerinden başvuru yapabilir, Başvurunuzun durumunu öğrenmek için yani işsizlik maaşı sorgulama e-devletten yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden yapacağınız sorgulama ile işsizlik maaşınızı görebilirsiniz. Aynı zamanda işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler T.C Kimlik kartı eşliğinde PTT şubelerinden işsizlik maaşlarını temin edebilir.

İşsizlik ödeneği e-devlet hizmet kapısı üzerinden sorgulamak için tıklayınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.