HES Kodu Nasıl Alınır? HES Kodu Nedir?

HES Kodu Nasıl Alınır? HES Kodu Nedir?

T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı yeni bir zorunlu uygulama olan HES Kodu, Türkiye Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine uygun olarak; Tüm seyahat eden yolcuların seyahatlerinin güvenle gerçekleştirebilmeleri için HES kodlu kontroller yapılmakta ve tüm yolcuların risk durumları seyahatten 24 saat önce veya seyahat esnasında HES kodu kullanılarak istenmektedir. Hes kodu nasıl Alınır, SMS HES kodu al, Hes kodu nereden alınır, E-Devlet HES kodu

HES Kodu Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar” uygulamasında “HES kodlu işlemler” bölümüne giriniz.

 • HES Kodu Oluştur düğmesine tıklayın. Kodu kullanma süresi seçilir ve kod üretilir.
 • HES uygulamasını AppStore’dan indirmek için buraya tıklayın.
 • Google Play’den HES uygulamasını indirmek için burayı tıklayın.

SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak; T.C. Kimlik numarası, kimlik kartının ön yüzünde yer alan seri numarasının son 4 rakamı ve “veriliş zamanı” günler olarak kaydedilerek 2023’e SMS ile gönderilmektedir. Sistem seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuzu telefonunuza gönderecektir.

 • Paylaşım süresi, seçtiğiniz uçuş tarihinden en az 7 gün daha uzun olmalıdır. Örneğin, 10 gün sonra ayrılıyorsanız, en az 17 gün geçerli bir toplam süre koduna sahip olmanız gerekir. HES kodunun geçerli olması için, düzenleme dönemini girerken seyahat tarihinden önceki gün sayısına en az 7 ekstra gün eklemelisiniz.
 • Herhangi bir yayın dönemi belirtilmezse kod 1 yıl geçerlidir.

HES kodunuzu e-devlet sistemi üzerinden de alabilirsiniz.

 • HES Kodu Üretme ve Listeleme seçeneğini seçip Yeni Hesap Kodu butonuna tıklayarak HES kodunuza e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Belirli sayıda gün için kod satın alırken seyahat günlerini dikkatlice seçmelisiniz. Kodunuzun süresi dolduysa, rezervasyonlarınız onaylanmayacaktır.
 • Ayrıca HES kodunuz geçersiz, iletişim bilgileriniz eksik veya yanlış, doğum tarihiniz vb. Kişisel bilgilerinizdeki hatalardan dolayı seyahatinize izin verilmeyebilir.

Süreli-Süresiz HES Kodu

Düzenleme dönemi, talep ettiğiniz HES kodunun aktivasyon süresini tanımlar. Bilet satın almak için HES kodunu kullanabilmek için düzenleme süresinin seçtiğiniz seyahat tarihinden en az 7 gün daha uzun olması gerekir. Örneğin, 10 gün geç ayrılıyorsanız, en az 17 gün geçerli toplam bir zaman koduna sahip olmanız gerekir. HES kodunun geçerli olması için, düzenleme dönemini girerken seyahat tarihinden önceki gün sayısına en az 7 ekstra gün eklemelisiniz.

 • Ayrıca uygulama aracılığıyla sınırsız bir yayınlama süresi de ayarlayabilirsiniz. SMS ile bir HES kodu talep ederseniz, en son girilen gün sayısı yayın süresine karşılık gelir.
 • SMS ile HES T.C. Kimlik numarası alanı Kimlik seri numarası Son 4 haneyi girdikten sonra bu alanı boş bırakırsanız, yayın süreniz 1 yıldır.
HES Kodu Nasıl Alınır

HES Kodu Nasıl Alınır

HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • HES kodu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için tüm seyahatler  için zorunludur.
 • HES kodunuzun uzunluğu, seyahatinizin toplam süresine karşılık gelmelidir. Dönüş bileti satın almak veya dönüş bileti almak istiyorsanız, HES kodunuz dönüş tarihini içermelidir.
 • İlk uçuşa 25 saatten az bir süre kaldıysa, yolcunun sağlığı HES kodu kullanılarak kontrol edilecektir.
 • 0 ile 2 yaş arasındaki bebekler için HES kodu gerekli değildir.
 • Bu işlem yolcu başına uygulanır.

HES kodu gereği kişinin sağlık durumu Sağlık Bakanlığı tarafından sorgulanır ve herhangi bir risk varsa seyahatleri onaylanmaz. Bu sorgulamalar sizi Korona nedeniyle seyahatinize engel olan bir durum tespit ederse, uçmanıza izin verilmez. Yolculuk sırasında risk altında olmayan ancak daha sonra risk durumunda olan kişiler varsa, tıbbi ve danışmanlık hizmetleri temas mesafesinde alınan kişiler tarafından verilmektedir.

HES kodunuzla aşağıdaki durumlar meydana gelirse seyahatiniz onaylanmayacaktır.

 • COVID-19 ile enfekte olanlar karantinaya alınır.
 • Yetersiz HES kodu,
 • T.C. Kimlik numarası girişinin geçersiz durumu.

HES Kodu ile Bilet Almak

 • Seyahate çıkmadan önce kişisel bir HES kodu (Hayat Eve Sığar) almalı ve bileti satın alırken bunu rezervasyonunuza eklemelisiniz.
 • HES kodu Sağlık Bakanlığı denetiminde yapılan anketler için kullanılmaktadır. HES kodunun yanı sıra yolcu kimlik numarası (Tc, pasaport vb.), İletişim bilgileri (telefon ve e-posta alanları) ve doğum tarihi gibi alanlar doğru ve eksiksiz olarak girilmelidir.

Web sitemiz veya mobil uygulamamız üzerinden bilet satın alırken, yolcu bilgileri sayfasındaki kişisel bilgilerinizin altındaki HES kodu giriş alanına her yolcu için ayrı ayrı HES kodunuzu girebilirsiniz. Kayıt olurken HES kodunuzu da göstermelisiniz! HES kodunuz kayıt olduğunuzda tekrar kontrol edilecektir.

Sağlığınızı kontrol ettikten sonra, T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan gelen talimatlara göre uçmanız uygun değilse, yönetmelikler gereği uçmanıza izin verilmeyebilir.

T.C Vatandaşı Olmayan HES Kodu Nasıl Alır?

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’den yurt içi ve yurt dışı seyahat talimatına uygun olarak yolcular için yabancı HES kodunu kullanmak zorunda kaldı.

6 Haziran 2020 pasaport verilerine göre; HES kodu, 2023’e SMS gönderilerek, HES aranarak ve aralarında boşluk bırakılarak elde edilebilir: (örneğin, TUR – pasaportta belirtildiği gibi), pasaport seri numarası, doğum yılı, soyadı bilgilerini sms göndermelidir.

HES Kodu Seyahat İzin Belgesi Yerine Geçer mi?

Seyahatinizin başladığı veya bittiği şehirde seyahat yasağını kaldırıp seyahat başladıktan sonra giriş / çıkışta herhangi bir kısıtlama yoksa, yaş veya sağlık grubunda değilseniz HES kodu dışında seyahat iznine ihtiyacınız olmayacaktır.

Yalnızca giriş ve çıkış kısıtlamaları olan şehirler ve 65 yaşın üzerindeki yolcular için seyahat izni gereklidir. (sokağa çıkma yasağı henüz kaldırılmamıştır).

65 Yaş HES Kodu

İçişleri Bakanlığı tarafından 29 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan bir genelgeye göre, giriş izin belgeniz varsa veya sirkülerde belirtilen şartları yerine getirirseniz şehir içinde gezip seyahat yapabilirsiniz.

 • Seyahat yetkinize ek olarak, bir HES kodu da almanız gerekecektir.
 • 65 yaş ve üstü tüm yolcular, yukarı verdiğimiz iletişim bilgilerini kullanarak bir HES kodu alabilirler.

e-Devlet Üzerinden HES Kodu Alma

HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip Yeni HES Kodu butonuna tıklayarak HES kodunuza e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.