Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2021 Şartları

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2021 Şartları

Halkbank, 2021 yılında esnafımıza da destek verecek. Esnaf Kredi Programı uygulamasıyla esnaf bankası Halkbank, esnaf ve esnaf yüzünü oluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl OCAK, ŞUBAT ve MART aylarında esnaflara 10 milyar TL faizsiz fon bağışlandı. Halkbank, Aralık ayı itibarıyla 350 bin esnafa 22 milyar TL faizsiz kredi sağlamıştı. Esnafa faizsiz kredi 2021 Halkbank esnaf kredisi alma şartları Halkbank esnaf kredisi başvurusu Borcu olan esnafa kredi müjdesi Halkbank esnaf kredisi son dakika Esnaf Kredisi Hesaplama Halkbank 100 bin TL esnaf kredisi Halkbank faizsiz kredi başvurusu

Esnaf ve Sanatkarlara Faizsiz Kredi İmkanı

Esnaflar ve zanaatkârlarımız bazen iş ihtiyaçlarını karşılamak için kredilere ihtiyaç duyar. Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Garanti ve Vakıfbank gibi bankalar 2021 yılında KOBİ’lere kredi sağlamıştır. Halkbank dışında hiçbir banka esnaf ve sanatkârlarımıza faizsiz kredi vermemektedir.

Esnaflar ve zanaatkarlarımız kredi ayrıntılarını araştırmaya başladı. Sadece bu yıl değil faizsiz krediye başvurmak da mümkün. Son yıllarda ustalarımız destek aldı. Ancak bu yıl önceki yıllara göre daha yüksek bir kredi limiti verilecek. Yılın ilk çeyreğinde bankanın likidite düzeyine bağlı olarak esnaf ve sanatkarlarımıza destek verilmektedir. Satıcı Garanti Kredisi Hesaplaması adlı tabloda örnek kredi hesaplamalarını görüntüleyebilirsiniz.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisinden Kimler Yararlanacak?

Esnaflara her yıl Halkbank’tan tercihli kredi almaktadır. Kooperatif garantisi kapsamında sağlanan kredilerin vadesi 60 ay ve faiz oranı % 8,5 olabilir. Ancak 2021 yılında belirli sektörlerde çalışan esnaflarımız faizsiz kredilerden yararlanma imkanına sahip olacak. Aşağıdaki koşulları sağlayanlar, kooperatif garantili krediler için uygundur.

 • Hak lisansına sahip kişiler,
 • Profesyonel veya özel adreslerinde faaliyet gösteren kooperatiflerin ortağı olun
 • Esnaf sicil kaydı yapılmış olan esnafımız Halkbank’a esnaf kredisi başvurusunda bulunabilirler.
Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Halkbank Esnaf Kredisi Şartları

Halkbank, esnaflara kredi sağlıyor. Ancak tüm esnaflar için değil. Faiz oranı % 8,5 olan genel kredilerden bahsettik. Ancak 2021 yılında faizsiz kredi almak isteyenler için bazı özel koşullar geçerlidir. 1 Ocak 2020’de yürürlüğe giren Resmi Gazete’de yayınlanan esnaf kredisi, 1 Ocak 2021 – 1 Ocak 2021 tarihleri ​​arasında 31 Aralık 2021‘e kadar sıfır faiz ve % 50 faizle esnaflara sunulacak. Halkbank esnaflara 2021 yılında aşağıdaki madde başlıklarına göre faizsiz kredi verilecek.

Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Dallarında Faaliyet Gösterenlere Kredi

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 9.Bölümü, esnafların belirli sektörlerde vergiden muaf tutulabileceğini belirtmektedir. Kullanılan alanlar bu kanunun ilgili maddesinde ayrı ayrı belirtilmiştir. Gündüz okulu, sandalet, ahşap işleri, çömlek vb. Tarlalarda çalışan esnaflarımız faizsiz kredi almaya hak kazanır. Bu sektörlerde faaliyet gösteren esnaflar faizsiz kredi alabilirler.

 • Bu mesleklerden birinde pratik yapın.
 • KOSGEB dışında herhangi bir kurum veya kuruluştan 5 yıl süreyle hibe veya yüzde destek almamış olanlar
 • Vergiden muafiyet sertifikasına sahip herhangi bir satıcı, faizsiz krediden yararlanabilir.

Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İş Kuran Esnafa Kredi

3308 Sayılı Kanun (Mesleki Eğitim Kanunu) kapsamında yüksek lisans sertifikası alanlar aşağıdaki koşulları sağlamaları halinde faizsiz kredi almaya hak kazanırlar.

 • 3 yıllık yüksek lisans derecesine sahip,
 • Mesleki alanınızda son bir yıldaki faaliyetler,
 • İş kesintisi yok,
 • Son 5 yıl içerisinde KOSGEB dışında herhangi bir kurumdan hibe veya faiz desteği almamış olmanız gerekir.

Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

Genç girişimci esnaflarımız da faizsiz kredi alma hakkına sahiptir. Kredi koşulları aşağıdaki gibidir:

 • 18 ile 30 yaşları arasında olun.
 • KOSGEB tarafından verilen kursların başarıyla tamamlanması ve onaylanan projelerin bankaya teslimi,
 • Son 5 yılda KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve destekler dışında, devlet kurum ve kuruluşlarından alınan hibe ve kredilerde faiz desteğinin olmaması.

3 maddede belirtilen alanlarda çalışan ve şartları sağlayan esnaflarımız Halkbank’tan faizsiz kredi alabilirler. Banka şubeleri için 5 adet yüksek limitli kredi kartına bakarak bu bankalardan kredi kartı alabilirsiniz. Ayrıca, döner sermaye, hammadde alımı, makine ve teçhizat alımında kullanılabilecek 30.000 Türk Lirası faizsiz kredi sağlanacaktır. Kooperatif üyesi olmayan esnaflar banka şubeleri ile iletişime geçerek 30.000 TL kredi başvurusunda bulunabilirler.

Halkbank Kefalet Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Faizsiz kredi başvuru işlemleri, işbirliğine ortak olan esnaf ve sanatkarlar tarafından aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

 1. Faizsiz krediden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkârlar, öncelikle bağlı oldukları kooperatiflere yazılı talepte bulunmalıdır.
 2. Teklif yönetim kurulu tarafından incelenir.
 3. Bu değerlendirmenin bir parçası olarak, ortağın mali durumu gözden geçirilecektir.
 4. Yönetim kurulu önerileri reddetme hakkına sahiptir.
 5. İnceleme sonucunda elde edilen olumlu veya olumsuz görüş 15 gün içinde ortağa bildirilmelidir.
 6. Talep kabul edilirse, bir para yatırma limiti belirlenecektir.
 7. Kredi başvurusu en kısa sürede Halkbank’a gönderilecektir.
 8. Banka kişiyi inceler.
 9. Test olumlu ise, ortağa bir kredi verilecektir.

Kooperatif ortağı olmayanlar kredi başvurusunda bulunabildiğinde burada düşünce ortaya çıkabilir. Faizsiz kredi almak için kooperatif ortağı olmanıza gerek yok. İşbirliği yapılmayan bölge vatandaşları başvuru belgeleri ile Halkbank şubelerine giderek kredi başvurusu yapabilirler.

Halkbank Esnaf Kredisi Başvuru Belgeleri

Başvuru belgeleri sektöre göre değişir. Genel olarak kredi başvurusu yapabilmek için aşağıdaki belgeleri sağlamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Kooperatif ortağı;

 • T.C. kimlik fotokopisi.
 • Vergi belgesinin fotokopisi.
 • Bayi Kayıt Belgesi
 • Numara tescil belgesi gereklidir.

Vergiden muaf olduğu için, unutulmanın eşiğinde olan meslekler, vergi mükellefinin plakası yerine vergiden muaf bir sertifika sunmalıdır. Kooperatif ortağı değilseniz bu belgelere ek olarak satışlarınızı bankaya iletmelisiniz. Banka gerekli gördüğü hallerde esnaf ve sanatkârlardan ek belge, depozito veya teminat isteyebilir. Bayilerimiz Halkbank’tan araç alımı ve işyeri ile işletme ve yatırım süresi için % 4 faiz oranı ile kredi alabilmektedir.

Son yıllarda kredi kullanan ancak 2021 yılına kadar borcunu devretmiş olan herkes de% 50 faiz indiriminden yararlanacak. Ayrıca bu kredilerden zaten yararlanmış ancak borcunu ödememiş olanlar 2021’de bir daha kar edemeyecek. Bu krediler yılda sadece iki kez uygulanabilir.

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir? Güncel Tarife

Kredi almak isteyen tacirlerimiz kooperatif üyesi değillerse bankanın şubeleri ve üye iseler üyesi bulundukları kooperatiflerle iletişime geçerek bir an önce kredi başvurusunda bulunabilirler. Doğrulandıktan sonraki 15 gün içinde kredi başvurusu olumlu olanlar kredilerinden faizsiz olarak faydalanabilirler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.