Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları 2021 (TÜM KURUMLAR)

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları 2021 (TÜM KURUMLAR)

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan ayni ve nakdi yardımlar, ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olup, Sosyal Yardımlaşma ve Fonlar ve Dayanışma Fonları Genel Müdürlüğü (SYDV) tarafından belirlenen kriterlere göre, ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardım sağlar. Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları  keşfetmek ve talep etmek için şimdi yazımızı okuyabilirsiniz.

Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

İhtiyaç duyduğu konularda yardım alabilmek için maddi yardım, gıda yardımı, barınma yardımı, yakıt yardımı, giyim yardımı, eğitim yardımı gibi hizmetlerden yardım almanız gerekiyor. Bir fon sertifikası almak için, mağdurların ikamet ettikleri yerdeki Muhtar ofisine başvurmaları yeterlidir. Geçmiş sertifikası olması durumunda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı veya Vakıflar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçmek mümkündür. Fon sertifikası kullanmanın en büyük faydalarından biri, devlet hastanelerinden ücretsiz tıbbi hizmet almaktır. 2021 yılından itibaren gelir beyannamesi olan kişilere yapılacak aylık yardım tutarı 914,49 Türk Lirası olacaktır. PTT hesabına veya Ziraat Bankası nezdinde fon kanıtı bulunan kişiler adına açılan bir hesaba sabit aylık maaş ödenir. Vatandaşlar aynı zamanda Sosyal Güvenlik Dayanışma Fonu’nun (SYDV) ilgili kurumları ile iletişime geçerek aşağıdaki yardım türlerinden yararlanabilirler.

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları

Genel Sosyal Yardımlar

Bu kaynaklar yiyecek, barınak ve yakıt olarak ikiye ayrılır.

Gıda Yardımları

İhtiyaç sahibi ailelerin aylık asgari ücretin 1 / 3’ünden daha az gelire sahip olması koşuluyla, aileler Ramazan ve Kurban Bayramı için gıda yardımı alacak. Özetle; Sosyal güvenlik ve dayanışma fonlarının ihtiyacı olan ailelerin temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak için verdiği destektir.

Barınma Yardımları

Bu yardım kapsamında, ikamet yeri çok eski ve sağlıksız olduğu için muhtaç vatandaşlara konut yardımı sağlanmaktadır. Burada bahsedilen yardım ayni ve nakdi menfaatler şeklinde sağlanmaktadır. Evsizlere muhtaç insanlara yardım etmenin temel sorunu, insanların sağlıklı bir çevrede yaşamasıdır. Yoksul bir aile, aylık geliri asgari ücretin 1 / 3’ünden azsa yardım alabilir.

Yakacak Yardımları

Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Fonu sayesinde aileler yakıta (kömüre) ihtiyacı olan ailelerin kışlık ihtiyaçlarını karşılamak için en az 500 kg kömür alıyor. Bu yakıt yardımına hak kazanmak için, hane halkının aylık geliri, diğer yardımlarda listelenen asgari ücretin 1 / 3’ünden az olmalıdır.

Eğitim Yardımı

Eğitim hibeleri; Materyal eğitim yardımı, şartlı eğitim ve diğer eğitim yardımı olarak alt bölümlere ayrılmıştır.

Eğitim Materyal Yardımı

Önlük, ayakkabı, giysi, çanta ve kırtasiye gibi temel okul malzemeleri, düşük gelirli ailelerin çocuklarına yönelik eğitim materyallerinin bir parçası olarak Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Fonları tarafından sağlanmaktadır. Eğitim alanında maddi yardım alabilmek için aile gelirinin asgari ücretin 1 / 3’ünden az olması gerekiyor. İhtiyaç sahibi aileler bu destek için SYDV ile iletişime geçmelidir.

Şartlı Eğitim Yardımı

Ekonomik zorluklar nedeniyle çocuklarının ailelerine, eğitim kurumlarında ve çocuklarının okula gitmesi şartıyla “şartlı eğitim desteği” sağlanmaktadır. İlk ve ortaokul öğrencilerine yardım sağlanır;

 • İlkokul erkekleri için aylık 35 TL, kızlar için aylık 40 TL.
 • Erkek lise öğrencisi için aylık 50 Türk Lirası, kız öğrenci için ise aylık 60 Türk Lirası olacaktır.
 • Ödeme kanalları Ziraat Bankası ve PTT tarafından veli hesabına yapılacaktır.

Ancak, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yakın tarihli bir kararında; Korona virüs salgını nedeniyle şartlı eğitim kızlar için 75 TL, erkekler için 60 TL olarak belirlenirken, yetim ve 41.000 yetime aylık 150 TL ödeniyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Diğer Eğitim Yardımları

 • Öğle Yemeği Yardımı
 • Ücretsiz okuma rehberi
 • Öğrenci konaklama, ulaşım yardımı

Eşi Vefat Etmiş Kadınlar Yönelik Yardım Programı

Bu projeden yararlanabilmek için son ortak hukuk eşinizin ölmüş olması gerekmektedir. Aksi takdirde boşanma durumunda bu yardım alınamaz. Dul Kadın Yardım Programı kapsamında alacakları nafaka ayda 325 TL, iki ayda bir 650 TL’dir. Programdan yararlanmak isteyen vefat eden kadınlar, ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonuna başvurabilir.

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardım Programı

2013 yılında askerlik yapan asker ve astsubayların ailelerine ihtiyaç duyulması halinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenli mali yardım sağlanmaktadır. Eş, duruma göre öncelik olacaktır.

Doğum Yardımı

Devlet tarafından finanse edilen annelik ödeneği anneye ödenir ve doğum yardımı için kanallar ildeki aile ve sosyal politika ve sosyal hizmet merkezleri arasında paylaştırılır. Aynı zamanda kamu sektöründe çalışan vatandaşlara da ilgili kurumlarda gebelik ve doğum yardımı sağlanmaktadır.

 • İlk çocuk için 300 Türk Lirası,
 • İkinci çocuk başına 400 Türk Lirası
 • Üçüncü ve sonraki çocuklara 600 TL doğum yardımı verilmektedir.

Yaşlılara Yönelik Yardımlar

 • 65 yaş üstü kişiler,
 • Yaşlanmanın avantajı
 • Şubelerin uzun vadeli sigortası için çalışmayanlar,
 • Nafaka konusu olmayanlar,
 • Sosyal güvenlik kurumlarından gelir veya emeklilik hakkı almayanlar,
 • Aylık ortalama geliri asgari ücretin 1 / 3’ünden az olan vatandaşlar yaşlılık yardımı alabilirler.

Şehit Yakınları ve Gazilere Yönelik Yardımlar

Bu, şehit yakınlarının ve eski savaşçıların acil ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonlarından alınan destektir. Aynı zamanda şehit yakınları ve gazilerine verilen destekler ilgili mevzuatta şu şekilde sıralanmıştır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ek ödeme alınma imkanı
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli ikramiye ödenmesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından benzeri aylık bağlanması
 • Devlet tarafından kira bedeli ödenmesi
 • Özel eğitim öğretim kurumlarından ücretsiz yararlanma hakkı
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık bağlanması
 • TSK tarafından ilk yardım ödeneği
 • Şehit çocuklarına burs imkanı
 • Şehit yakınlarına ve gazilere tazminat yatırılması
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından öğrenim yardımı

Sağlık Yardımları

 • Genel sağlık sigortası primlerinin ödenmesi (GSS)

Vatandaşların sağlık ve tedavi hizmetleri için ödemesi gereken masraflar ESG tarafından karşılanmaktadır. Genel sağlık sigortasına hak kazanmak ve yardım almak için gelirinizi belirlemeniz gerekir. Gelir doğrulaması vatandaşların talebi üzerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’nda yapılır.

Şartlı Sağlık Yardımı

Nüfusun en yoksul kesimlerinden aileler, 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrolleri için getirmeleri koşuluyla, şartlı sağlık hizmetinin bir parçası olarak düzenli olarak mali yardım alırlar. Ziraat Bankası ve PTT aracılığıyla anneler adına açılan hesaplara doğrudan ödeme yapılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.