Faizsiz Esnaf Kredisi 2021 Başvuru Nasıl Yapılır? (500.000 TL)

Faizsiz Esnaf Kredisi 2021 Başvuru Nasıl Yapılır? (500.000 TL)

Hemen hemen tüm esnaflar son yıllarda faizsiz esnaf kredisi 50.000 Türk Lirası esnaf kredisi almıştır. Başvurular, kosgeb gov tr 2021’in internet adresi üzerinden yapılmıştır. Yıllık satış bazında kullandırılan bu kredi, 2021 yılında 500.000 TL tutarındaki KOBİ finansmanı destekleme programı ile değiştirilmiştir. Burada da KOSGEB tarafından sağlanan işletme kredisi HALKBANK VAKIFBANK ve Ziraat Bankası tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca üç şekilde verilir: işletme kredileri, makine ve ekipman alımları ve acil durum kredileri. Programda belirtilen faaliyet alanlarında faaliyet gösteriyorsanız bu fondan 3 yıl boyunca yararlanabilirsiniz. KOSGEB veri tabanında ve mevcut KOBİ beyannamelerinde aktif olan şirketler bu finansman programına nasıl başvurabilirler?

Esnaf Faizsiz Kredi Alma 2021 Şartları Nelerdir? 500.000 TL

KOBİ Finansman destek Programı kapsamında 2021 yılında 500.000 TL’ye kadar kullanacağınız kredinin faizini/karını hükümetimizden üstlenmesini isteyebilirsiniz. Bu da 36 ay faizsiz kredi alabileceğiniz anlamına gelir. Bu 3 yıllık program girişimcilere üç şekilde sunulmaktadır. Bunlar; İşletme, makine ve teçhizat alımı ve acil krediler. 3 farklı şekilde ustalara devredilen mesleğin uygulama şartları aşağıdaki gibidir.

 • KOSGEB veri tabanına kayıt (KOSGEB giriş sayfasında kayıt olabilirsiniz.)
 • Tamamlanmış ve güncel PME beyannameleri (KOSGEB PME beyannamesini tamamlarken sayfamızda nasıl doldurup güncelleyeceğinizi de görebilirsiniz.)
 • KOBİ’lerin finansmanı için finansman programında belirlenen şirketler

Bu aranan üç şartta yer alan 3. maddesi, acil kredi başvurusunda bulunanları ilgilendirmiyor. Ancak, acil faizsiz destek kredisi kullanacak olan esnafın işletmesini aşağıda ki maddelerden birine maruz kaldıysa;

 • Doğal afete maruz kalma
 • Yasadışı terör örgütleri tarafından saldırıya uğraması
 • işyeri yanarsa

Valilik veya ilçe, istenmeyen bir durumda olduğunu belgelemelidir, örneğin: Aşağıdakiler, KOBİ Finansman Programına başvurmak için ek şartlardır.

 1. İşletmenin Devlete vergi borcunun bulunmaması
 2. İşletmenin iflasının verilmememmiş olması
 3. Başvuru evraklarının eksiksiz olması
 4. Halen devam eden herhangi bir devlet destek programına içinde bulunmuyor olması

Diğer şartlar ise bunlardır. KOSGEB tarafından istenen bu şartlara ek olarak kredi finansman bankasından da şartlar aranmaktadır. Bu koşullar aşağıdaki gibidir:

 • İşletmeye ati ticari hesabın Findeks KKB notu ortalamasının riskli bölgeler içerisinde yer almıyor olması. Tc Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? mevcut puanınızı öğrene bilirsiniz.
 • İşletmenin aylık net hasılatın kullanacak olan kredinin aylık taksitlerini ödeyebilir olması

KOBİ Finansmanı Destek Programı kapsamında hak kazanan ustalara yönelik geri ödeme tutarları ve krediler aşağıdaki gibidir.

Destek Miktar Oranları Ve Geri Ödeme Vadeleri

Destek miktar oranları ve geri ödeme vadelerinin oldukça uygun olduğu görüşündeyim. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin tanıtımına yönelik finansman programı kapsamında 500.000 TL’ye kadar faizsiz krediden yararlanabilirsiniz. KOSGEB tarafından verilen kredi HALKBANK, VAKIFBANK ve Ziraat Bankası tarafından finanse edilmektedir. Kullanılan kredinin türüne göre vade 36 aya kadar çıkabilmektedir. Verilen faiz sübvansiyonu aynı zamanda girişimcinin başvurduğu kredinin türüne de bağlıdır. Buna göre Üye İşyeri Destek Programı kapsamında sağlanan program içeriği aşağıdaki gibidir.

Esnaflar-Faizsiz-Kredi-Nasıl-Ve-Ne-Kadar-Alabilir

Esnaflar-Faizsiz-Kredi-Nasıl-Ve-Ne-Kadar-Alabilir

Tablodan da anlaşılacağı üzere “stratejik ve öncelikli sektörlerdeki şirketler” finansman kapsamına alınmıştır. Program kapsamında bu şirketlere sağlanan 500.000 Türk Lirası faizsiz kredinin geri ödeme koşulları aşağıdaki gibidir.

Bu iki kredi paketi için maksimum 12 puan verilir. Ancak bir firma makine ve teçhizat alımında yerli üretimi tercih ederse bu değer +2’den 14’e yükselir. Bu şu anlama gelir:

 • Bankaların belirlediği güncel bir faiz oranı vardır. Bu fiyat ekonomimize göre değişiklik gösterebilir. Mevcut faiz oranı %15 ise, 12 puan (15-12 = 3) ile desteklenerek %3’e düşer. Aylık faiz oranı ile faiz oranı 3/12 = %0,25’tir. Mevcut faiz oranı 12 ise faizsiz krediden yararlanın.

Küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik mali destek programında ayrıca ACİL YARDIM KREDİSİ vardır. Baz puanlar acil kredi için geçerli değildir. Yani faizsiz olarak verilir. Aynı şekilde, acil kredi başvurusunda bulunmak için KOBİ Tanıtım Programı Strateji ve Odak Sektörlere katılan bir şirket olmanız da gerekmiyor. Kaymakam veya kaymakamdan faydalanmak için,

 • Terör
 • Ateş
 • Doğal afetler

Tek yapmanız gereken zarara uğradığınızı teyit eden bir belge almak. Acil kredinin üst limiti yönetim kurulu tarafından belirlenir. Maksimum geri ödeme süresi 36 aydır. KOBİ finansman destek programı başvuruları peki nasıl yapılır?

KOBİ Finansman Destek Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOBİ Finansman Destek Programına başvurusu nasıl yapılır? İlk önce yapmanız gereken başvurmadan önce lütfen yukarıdaki koşulları karşılayıp karşılamadığınızı kontrol edin. Daha sonra başvuru işlemine başlamadan önce yapılması gereken kayıt ve beyanı veri tabanında güncelleyin. Gerekli ve gerekli kayıtlar ve güncellemeler tamamlandıktan sonra destek programının aktif olduğunun teyit edilmesi çok önemlidir. Bunu https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler Adresi’ne giriş yaparak yapabilirsiniz. Finansman programı aktifse ve hak kazanırsanız, başvuru süreci aşağıdaki gibidir.

 • Banka onayı sonrasında KOSGEB;İşletmenin desteklenebilir olduğuna
 • Protokolde yer alan bankalara doğrudan başvuru da bulununuz
 • Başvuru banka tarafından incelenir.
 • Yüklenen belgelerin doğruluğuna onay vermesi gerekir.
 • Uygun görülmesi halinde onaylanır
 • Doğru işletme türünde yer aldığına

Geri ödeme, banka krediyi verdikten sonra başlar. Uygun olmadığınız için faizsiz krediniz onaylanmazsa endişelenmeyin. Bilmenizi isterim ki birçok banka siz değerli ustalarımıza üç ayda bir ödemeli çok düşük faiz oranlarıyla kredi vermektedir. Sürekli güncellenen imzamızda bu bankalardan hangilerinin yer aldığını öğrenebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? 2021 (200.00 TL HİBE) konusunun da ilginizi çekebileceğini düşündüm. Her zaman ki gibi en doğru ve en basit şekilde hazırlanmış konumuza tıklayarak giriş yapabilirsiniz 🙂

Esnaflara Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

Hemen hemen tüm bankalar, tüccarlar için faizsiz olmasa da, 60 ay boyunca düşük faiz oranlarında ticari krediler sunmaktadır. Bu nedenle HALKBANK işletme kredisi başvuru şartlarına sahip değilseniz endişelenmeyin. İşletme kredisi veren diğer ticari bankalardan da yararlanabileceğinizi bilmenizi isterim. Bankaların irili ufaklı tüm tüccarlara eşit şartlarda ticaret finansmanı fırsatları sunduğunu hatırlatmama izin verin. Peki HALKBANK fırsatlarından yararlanamayanlar için bu ay en uygun kurumsal kredi fırsatını hangi bankamız sunuyor? Gelin bu bankaya ve sunduğu olanaklara bir göz atalım.

Eylül ayında %1,75 faiz oranıyla ESNAF KREDİSİ sunan Halk Bankası’nı öneriyoruz. Tüccarlara en fazla 36 ay peşin vermesine rağmen faiz oranları birçok bankadan çok daha cazip. Bu nedenle sizlere bu bankayı önererek bir geri ödeme planı oluşturduk.

Türkiye Halk Bankası 36 Ay Vadeli KOBİ Kredi Hesaplama Tablosu
Miktar Aylık Ödeme Toplam Maliyet
20.000 TL 797,31 TL 28.703,42 TL
30.000 TL 1.195,97 TL 43.054,99 TL
40.000 TL 1.594,63 TL 57.406,58 TL
50.000 TL 1.993,28 TL 71.758,36 TL
60.000 TL 2.391,94 TL 86.109,93 TL
70.000 TL 2.790,60 TL 100.461,40 TL
80.000 TL 2.946,72 TL 117.562,31 TL

Sizler için hazırladığımız tabloyu dikkate alarak hesabınızı iyice düşünerek bir esnaf kredisi başvurunuzu bankaya yapabilirsiniz.

Esnafa 20 Milyar TL’lik Kredi Desteği Nasıl Alınır?

Esnaflara işlerinin ihtiyaçlarını karşılamaları için önemli destekler sunulmaktadır. Maliye ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin 20 milyar lira tutarında kredi alacağını duyurdu. Bu kredi, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik hizmet paketi kapsamında yıllık cirosu 25 milyon TL’nin altında olan mikro ve küçük işletmelere kredi ve finansal destek sağlamaktadır. İhracat ve imalat sektörlerindeki işletmeler için azami destek tutarı 1 milyon Türk Lirası, hizmet sektöründeki işletmeler için ise 500.000 Türk Lirasını geçemez. Toplam 40.000 işletme kredi kullanmakta olup, 6 ay geri ödemesiz krediye %1,54 faiz oranı uygulanmaktadır. Bakan Albayrak’ın bu konuda yaptığı şu açıklamalara göre, sağlanacak kredinin detayları şöyle; Konuşlandırılacak paketin büyüklüğü 20 milyar lira olacak. Kredi 6 ay geri ödemesiz olarak verildi. Paket 13 bankanın girişimiyle oluşturuldu. 6 ay ödemesiz bu kredi için makul faiz oranı %1,54 olarak belirlendi. KOBİ Katma Değerli Kredisi kapsamında verilen bu kredi nakit akışını etkilememektedir. Böylece bankacılık sektörü sağlıklı bir yapıya kavuşacak ve yaklaşık 40 milyon işletme ekonomik bir rahatlama yaşayacak. Devletin ekonomik hedeflerine ulaşacağını söyledi. KOSGEB’in esnafımıza bu yıl 30.000 TL faizsiz kredi verip vermeyeceği bilinmiyor. Ancak, birçok kamu ve özel banka KOBİ’lere tavizli düşük faizli krediler vermeye devam etmektedir. Bir işletme sahibiyseniz veya sıfırdan bir iş kurmak istiyorsanız, bir ustadan kredi alarak bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. Esnafımızın iş ve araç alımındaki finansman ihtiyaçlarını karşılamak için esnaf garantili kredi limitleri çok düşük faiz oranları ile sağlanmaktadır. Ustanın garantileri size bankada bir garanti verir. Kredi teminatı sağlayın. Ancak garantinin yetersiz görülmesi halinde garanti şartlarına uymak için iki kişi gerekecektir. Esnaf teminatlı bir kredi için limitler, kredinin türüne göre değişir. İçeriğimizde sizler için yaklaşık kredi hesaplamaları oluşturduk.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.