Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir? Güncel Tarife

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir? Güncel Tarife

Halihazırda bir işi olan tüccar ve zanaatkârların, Ticaret Odalarından kredi alabilmek için Odaya kaydolmaları ve bir kayıt oluşturmaları gerekir. Kayıt, iki farklı kurum aracılığıyla gerçekleştirilir. Yatırımcıların kayıt için gerekli olan belirli belgeleri sağlamaları gerekmektedir. Kayıt ücreti, Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir bu tarifeye ek olarak faturalandırılan yeni tarifeye göre belirlenir. Ticaret Odası’na kayıt yaptırmayanlar ile ticari kredi arayanlar tarafından soruşturulanlara ceza var mı? Ticaret Odası kayıt ücreti ne kadardı, Ticaret ve Esnaf Odası üyelik ve kayıt ücretleri nasıl ödendi, online kayıt işlemleri ve tescil belgelerinde talep edilen konularla ilgili tüm detaylar.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt Ücreti Güncel

İstanbul, Ankara, Bursa ve diğer ticaret odaları için güncellenmiş kayıt ücretleri. Ticaret Odası kayıt ücretleri, birinci ve ikinci oda ile üçüncü oda grubunun bulunduğu illere göre değişiklik göstermektedir.

31 Aralık 2018 tarih ve 30642 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan fiyatlarda yapılan değişiklikler ile Ticaret Odası’na ilk kayıt ücreti ve yıllık üyelik sabitlendi. Ayrıca yıllık ve kayıt ücretleri de vardır. 01/01/2020 – 31/12/2020 tarihleri ​​arasında İstanbul Ticaret ve Sanat Odası tarafından 31/12/2019 tarihinde yayınlanan 192 sayılı genelge ile revize edilmiştir. 2020 için kayıt ve abonelik ücretleri aşağıda listelenmiştir.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama GÜNCEL

Bir Ticaret Odası kayıt ücreti, brüt asgari ücretin onda birinden az veya yarısından fazla olamaz. 2021 yılında brüt asgari ücret 3.577.50 olarak belirlenecek ve asgari ücretin onda birinden az veya yarısından fazla olamayacak maddeye göre Oda’daki kayıt işlemlerine ilişkin masraflar. ve o yıl ilk kayıt 295 lira idi.

Esnaf Sicil Kayıt Evrakları Nelerdir?

Esnaflardan kayıt için bazı belgeler istenir. Bu belgeler;

 • Vergi dairesinde kayıt belgesi. Vergi dairesine kaydolmak için burayı tıklayın.
 • Kimlik
 • Fotoğraf (1 adet)
 • Muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi olacaktır.

Ticaret Odasına kayıt için gerekli belgeler; Müdürden veya ofisten nüfus cüzdanının onaylı fotokopisi, ikametgah belgesi, vergi levhası fotokopisi, 2 pasaport fotoğrafı, Bağkur SSK numarası ve emeklilik sigorta numarası gibi belgeler istenir. Medeni hal. Bu belgeler, yaşadığınız şehrin odasına bir başvuru formu doldurarak kayıt ve kaydınızı tamamlamanıza olanak sağlayacaktır.

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir

Esnaflardan, gerekli evrak listesine ek olarak;

 • Kayıt ücretini ödemek için, kayıt ücretinin ödeneceği bankanın IBAN numarasını içeren bir makbuz sağlamalısınız. Bunlar İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir sicil belgeleri, esnafların sicil belgeleri ve diğer il ve bölgelerdeki diğer sicil belgeleridir. Burada tüm odaların adreslerini kontrol edebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ticaret Odası’ndan numune tescil başvurusunu indirip gerekli bilgi ve belgelerle kredi talep edebilir, ayrıca 10 yıla kadar vadeli tüccar ve esnaflara sunulan çeşitli kredilerden yararlanabilirsiniz. Emlak kredisi kullanan satıcılardan ticari kredi almak isteyenlerin talep ettikleri belgeler istenir. Esnaf garanti kredisi başvurusunda esnaf tarafından yeni kayıt için talep edilen belgeler şekilde gösterilmiştir.

Oda Gruplarına Göre   Muafiyet grubuna göre

Muafiyet grubuna göre kayıt ücretleri ve yıllık aidatlar aşağıdaki belirtilen esnaf ve sanatkarlar için 295 TL’ dir.

30/03/2013 tarihli ve 28603 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan özürlü ölçütü Sınıflandırılması, özürlülere verilecek sağlık kurulu raporları hakkında yönetmeliğe göre özürlü sayılanlar,

Gazi, şehit, gazi dul ve yetimleri,

Gelir vergisi kanuna göre vergiden muaf sayılan esnaf ve sanatkarlar,

Esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı kadın esnaflar,

 

 

 

 

Birinci Grup Odalar Ankara, İstanbul İzmir ve tüm ilçeleri 375 TL
İkinci Grup Odalar Ankara, İstanbul, İzmir ile kalkınmada öncelikli iller dışında kalan iller bu illerin merkez ilçeleri ve büyükşehire dahil ilçelerde 325 TL

 

Diğer İlçelerinde 295 TL

Üçüncü Grup Odalar Büyükşehir statüsünde bulunan kalkınmada öncelikli illerin büyükşehire dahil tüm ilçelerinde 295 TL

 

Diğer kalkınmada öncelikli illerin merkez ve tüm ilçelerinde 295 TL

Esnaf ve Sanatkarlar Odası  Kayıt Ücreti Ne Kadar Oldu?

İstanbul Esnaf Odası tarafından 31 Aralık 2019 tarihinde çıkarılan 192 sayılı Genelge ile Birinci Grupta İstanbul Esnaf Odası Yıllık Ücret ve Kayıt Ücreti ile geçerli gelirleri görüntülemek için tıklayınız.  Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir 31 Aralık 2020 tarihine kadar.

Adres değişikliği için oda faaliyet belgesi fotokopisi ve üye işyeri vergi levhasının fotokopisi gereklidir. Kaydı kapatırken, vergi dairesinden kapanış belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi gereklidir. İstanbul ve Ticaret Odası kayıt ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Adres değişikliği (değişiklik) 201,75 TL
 • 59,10 Türk Lirası kaydını tamamlama prosedürü
 • Yeni kayıt 734.10 TL’dir.

İstanbul ve Ticaret Odası kayıt işlemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Online Kayıt

Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıt başvuruları internet üzerinden online olarak yapılabilir.
Bu işlemler için, kayıt talepleri ve belge doğrulama süreçleri artık bir e-devlet ağ geçidi aracılığıyla kolayca tamamlanabilir. Zaten bir e-devlet şifreniz varsa, bu işlemi hemen tamamlamak için aşağıdaki adımları izleyin.
Öncelikle ESBIS E-Devlet sayfasına erişmeniz gerekiyor. E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra işlemlerinizle ilgili tüm bilgileri Uygulamaya Git üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir

Esnaf Odası Üyelik Şartları

Esnafların bağlı oldukları odalara üye olmaları için aşağıdaki koşullar geçerlidir.

 • T.C Türkiye’de sanat ve ticarette birlikte çalışmak üzere yabancı ülke vatandaşı veya yabancı uyruklu olmak.
 • Medeni haklardan yararlanabilme,
 • Vergi mükellefi olmak veya vergiden muaf olmak,
 • Türk odaları ve borsaları, Birlik topraklarında gerekli koşullar altında kayıtlı değildir.

Esnaf Odası Üyelik Belge Sorgulama 

Esnaflar kayıt taleplerini elektronik ESBIS devlet üzerinden iletebilir ve Ticaret Odası belgelerini kontrol edebilirler. Bunu, GTB belgesini kimlik ve belge numaralarıyla doğrulamak için bağlantıyı izleyerek yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.