Esnaf Kredisi Nedir? Kimlere Nasıl Verilir?

Esnaf Kredisi Nedir? Kimlere Nasıl Verilir?

Bankalardan veya iş liderlerinden esnaf ve kredi garantilerinin isimlerini sık sık duyuyoruz. Bankalar ve meslek kuruluşları tarafından görsel ve yazılı basında sıklıkla hangi ticari kredilerden bahsediliyor? Esnaf kredisi kimler içindir? Esnaf Kredisi Nedir Kimlere Nasıl Verilir 200.000 liraya varan bu krediler, çok düşük faiz oranları ve üç aylık ödemesiz dönemler ne kadar? Burada ülkemizde ikili ticari kredilerin muazzam avantajlarının yanı sıra kamu bankaları Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından da kamu kredileri sağlanmaktadır.

Esnaf Kredisi Nedir? Esnaf Kredisi Kimlere Verilir?

Kısaca işletme kredisi, özel ayrıcalıklara sahip girişimcilere verilen bir işletme kredisidir. Bu kredinin başlıca avantajları:

 • Tüm kredilerin faiz oranları, faiz oranlarından çok daha düşüktür.
 • Ödemeler her üç ayda bir yapılır.
 • Birçok krediden daha uzun vadeli
 • Üst kredi limiti çok yüksek

İşletme kredileri girişimcilere iki şekilde sağlanmaktadır. Bu iki seçenek aynen aşağıdaki gibidir.

 • Ticari veya ticaret birlikleri aracılığıyla
 • Özel veya kamu bankaları tarafından verilir.

Esnaf Kredisi Kimlere Verilir?

Ticari krediler, mali damga ile tüm esnaflara verilir. Fakat! Daha önce de belirtildiği gibi, bu krediler için başvuru koşulları iki kısımda ikiye ayrılmaktadır. Bu koşulları karşılamazsanız, yine de kullanabileceğiniz seçeneklerden yararlanamazsınız. ! Bir esnafa iki farklı şekilde kredi sunmanın en büyük avantajı, esnafın ticari birlikleri aracılığıyla kredi programını takip etmesidir. Bunun temel nedeni, bankaların geleneksel yöntemle kullanabilecekleri kredilere göre çok daha düşük faiz oranları ile finansman seçenekleri sunmalarıdır. Gelin bu banka ve işletme kredilerinin faydalarına ve bunların nasıl kullanılacağına bir göz atalım.

Esnaf Kredisi Nedir Kimlere Nasıl Verilir

Esnaf Kredisi Nedir Kimlere Nasıl Verilir

Esnaf – Ticaret Odaları Kredi İmkanları

Çok düşük faiz oranları ve geri ödeme oranları ile en ucuz işletme kredilerinden yararlanmak istiyorsanız, kendi uzman ofisinize kredi başvurusunda bulunmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ticari Garanti Kredileri tablosunda bu krediler için birçok hesaplama yaptığımız için yeniden hesaplamayacağız. Ancak, bir masayı nasıl kullanabileceğiniz hakkında konuşacağız.

 • Aylık % 0,5 faiz oranı seçenekleri sunar.
 • En fazla 200.000 lira limitli kredi kullanma hakkı.
 • Ödeme seçeneğini 3 ayda bir kullanabilirsiniz.
 • 48 ay vade ile 16 ödeme seçeneği kullanabilirsiniz.

Ayrıca oda içerisinde ihtiyacınıza uygun kredi seçenekleri bulunmaktadır. Tüm bu olanaklardan yararlanmak için hangi iç mekan koşulları gereklidir? Bu ne? Yazımızdaki detaylar.

Esnaf Kredisi Kimlere Verilir?

 • Odanızda en az 3 ay kayıtlı olmanız gerekiyor!
 • Ticaret Odasına kayıtlı en az 2 depozitoyu memura bildirmelisiniz.
 • Devlet vergi borcunuz olamaz.
 • İpoteğinizi kanıtlamak için, eşinize veya arkadaşınıza ait bir ipoteğe veya mülke sahip olmanız gerekir.
 • KOSGEB’den faydalanmamalıydınız!
 • Açık işlemler için krediniz olmayabilir.!

Bu üç önemli koşulu karşılıyorsanız, aşağıdaki şekilde başvuru yaparken esnaf kredisi fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

 1. Dilekçe ile önce yerel uzmanınıza Esnaf kredisini kullanmak istediğinizi açıklamalısınız.
 2. Meclis, her hafta belirli bir komite aracılığıyla talebinizi inceler. Uygulamayla ilgili bir sorun olması durumunda rota talebi Türkiye Halk Bankası’na yönlendirilecektir.
 3. Halkbank ayrıca kredinizi gerekli belgelerle teyit edip edemeyeceğinizi “istek üzerine kontrol etti”.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar 2021

En az 6 aydır bir oda kaydı yapmadıysanız ve vergi lisansınız varsa, yapabileceğiniz son şey bir bankadan el sanatları kredisi kullanmaktır. Bugün birçok banka, esnaflarımıza vergi damgalı bir kredi sunuyor. Elbette bu krediyi alabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Ayrıca kredi başvurusu yapabilmek için belirli belgelerin sunulması gerekmektedir. Aşağıdaki koşulların karşılandığını kontrol edin ve bankaların “KOBİ” olarak adlandırdığı hizmetle iletişime geçin.

 1. Bankanızın kredi notu nedir? (KKB Findeks‘in kredibilitesi en önemli koşuldur. Bu koşulu sağlamazsanız bankadan işletme kredisi alamayacağınızı söylemekten üzüntü duyuyorum.)
 2. 6 aylık mesleki tecrübeniz var mı? (Banka geçmişinizi kontrol edin. Bunun nedeni, talep etmeniz gereken belgelerden biri olan gelir tablosunu bilmenizdir.)
 3. Kefil misiniz yoksa ipotek mi? (Büyük olasılıkla teminatlı bir kredi için ihtiyaç duyulacaktır.)

Bu temel şartları yerine getirdikten sonra; Vergi lisansınız ve yıllık mali bakiyeniz ile ticari bir bankaya kimliğiniz altında başvurabilirsiniz! Ticari kredi sağlayan tüm bankaların güncel faiz oranlarına ve kredi limitlerine devletekredi.com üzerinden “Faizsiz Esnaf Kredisi” içeriğimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.