Engelli Hibe Desteği Nasıl Alınır? 2021 Şartları Nelerdir?

Engelli Hibe Desteği Nasıl Alınır? 2021 Şartları Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, maluliyet yardımı lehinde açıklama yaptı. Bakan Selçuk, hibe başvurularının sunulacağı tarihi açıkladı. Engellilik ödeneği için nasıl başvurabilirim? Şartları Nedir? Engelli hibe desteği başvurusu nereye yapılır? Engelli raporu hesaplama nasıl yapılır? Engellilere hibe desteği şartları Engelli işyeri açma şartları Engellilere hibe desteği 2021 İŞKUR engelli hibe desteği 2021/2 İŞKUR Engelli hibe desteği başvuru detayları yazımızda…

E-Devlet Engelli Hibesi Başvurusu

65 Bin TL olarak verilecek olan engelli yardımı için başvurular e-devlet üzerinden alınıyor. E-devlet üzerinden engelli hibe desteği başvurusu yapmak için; E-devlet sistemine TC Kimlik numaranız ve ardından şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. İŞKUR Hizmetleri arasından “Engelli Hibe Desteği Başvurusu” na tıklayarak kısa süre içerisinde engelli yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Engelli Hibe Desteği Şartları

İŞKUR Engellilik Hibeleri Destek sayfasında yer alan şartları daha anlaşılır bir şekilde ifade ettik. Sağlık Kurulu tarafından engellilere ilgili nedenler çerçevesinde iş gücü kaybının en az % 40 ve üzeri olduğunun tespit edilmesi halinde aşağıdaki şartları yerine getiren engelli vatandaşlar hibe desteğinden yararlanabilir. Engelli Hibe Desteği Şartları şu şekildedir;

Engelli İşyeri Açma Şartları

 • Engelli vatandaşın İŞKUR’a engelli kaydı oluşturması gerekir.
 • Çalışanlarının en az % 40’ının fiziksel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal becerilerini kaybetmesi nedeniyle elinden alındığını Engelli Sağlık Kurulu Raporları ile belge yolu ile ispatlaması gerekir.
 • 18 yaşını tamamlamış olmaları,
 • Herhangi bir nedene bağlı emekli olmaması,
 • Kişinin faaliyette bulunduğu işyeri olmaması gerekirken;
 • İşyerinin açılacağı yerde yaşıyor olması
 • Girişimcilik eğitim programını tamamlama sertifikasına sahip olması
 • İşle ilgili diğer kanunlara uygun olarak diploma, sertifika, izin vb. Gerekli belge ve diğer şartlara sahip olunması,
 • Öğretmen olarak atanmamış olması
 • İcra dosyasının bulunmaması
 • Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık projelerinde “Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği” belgesine
 • Arıcılık projelerinde ise “Arıcılık” belgesine sahip olma şartı aranmaktadır.

Engelli Hibe Desteği Ne Kadar?

Engelli hibe desteğinden yararlanmak isteyen bireyleri hazırladıkları projelerin karşılığında alacakları hibenin unsurları şu şekildedir;

Kuruluş Desteği: İş kurmak için resmi işlemler, izinler, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi harcamalar için maksimum 5.000 TL.

İşletme Giderleri Desteği: Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 12 ay içinde, 12 ay için işletme giderlerinin % 60’ı (su, elektrik, iletişim, ısınma, reklam ve kira), en fazla 15.000 TL, yıllık tutarı geçmeyecektir.

Demirbaş Desteği: Şirketin ana işi ile ilgili makine, teçhizat, yazılım ve donanım gibi maliyetler için sözleşme imzalandığı tarihten itibaren 12 ay içerisinde vergi dahil azami 45.000 TL sağlanacaktır.

Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli kişilerden engellilik belgesi talep edilmesi durumunda, bireylerin e-devlet üzerinden engelli raporu sorgulaması yapabilir. TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmasının ardından SGK Hizmetleri “Engellilik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama” bölümünden kısa süre içerisinde sorgulama yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.