Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2021 (TÜM TRAFİK CEZALARI)

Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2021 (TÜM TRAFİK CEZALARI)

Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi dairesi tarafından belirlenen yeniden değerleme oranına göre yeni yılda yüzde 9,11 artışla trafik cezası uygulanacak. Emniyet kemeri takmama cezası 2021 Emniyet kemeri cezası ödeme Emniyet kemeri cezası Maddesi Emniyet kemeri takmama ceza puanı Emniyet kemeri cezası Nasıl ödenir Emniyet kemeri cezası itiraz Emniyet kemeri cezası plakaya mi yazılır?

Emniyet Kemeri Cezası Maddesi 2021

Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi idaresinin 28 Kasım tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Genel Vergi Kanunu Tebliği ile yeniden değerleme oranını %9,11 olarak belirlemesinin ardından, trafik suçları cezası miktarı, yarından itibaren gün de güncellendi. Sonuç olarak, 2021 yılında belirlenen sınırın üzerinde yolcu taşıyan sürücüler için en düşük ceza 113 lira indirilecek. Araç kontrolünü çalışma şartlarına aldırmadan üçüncü kez tekrarlayanlara 35 bin 699 liralık en yüksek ceza veriliyor. 

Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Araçta taşıt tescil belgesi olmayanlar ile plakayı takılması gereken yerin dışına koyanlara 122 Türk Lirası para cezası verilecek.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2021

Park etme ve durma yasağına, dönüş ve sollama kurallarına, kavşaklarda geçiş hakkı, boşaltma ve boşaltma kurallarına uymayanlar, emniyet kemeri, kask ve emniyet gözlüğü kullanmayanlar, trafik kurallarını ihlal edenlere karşı çıkanlar arabalardan çöp alanlara ve araçlarda yüksek sesle müzik çalanlara 144 Türk Lirası para cezası verildi.

2021 Trafik Cezaları

 • Engelli alanlara park edenlere 288 lira para cezası verilecek.
 • Araç yükleme kurallarına uyulmaması cezası 300 liradan 7.369 liraya çıkarıldı.
 • Kırmızı ışıkları ve şeridi kıran, hız sınırını yüzde 30’a kadar aşan, araba kullanırken cep telefonu kullanan ve aracı kontrol etmeyenlere 314 TL ceza kesilecek. 
 • Ayrı bir bisiklet şeridi veya şerit varsa, sokakta bisiklet ve elektrikli motosiklet kullananlar, yaya caddelerinde bisiklet, elektrikli scooter, motorlu bisiklet ve motosiklet kullananlar, kişisel eşyalarını elektrikli scooter ile taşıyanlar harici 314 TL ceza uygulanacak.
 • Yetkisiz araç taşıma hizmeti alan kişilere 446 lira para cezası verilecek.
 • Araçları süresi dolan ehliyet veya yabancı ehliyet şartlarına aykırı olarak kullananlara 543 lira para cezası veriliyor.
 • Araçlarının niteliklerine veya boyutlarına uymayan plakalara sahip olanlar, gerekli sayıda plakayı temin edemezler ve plakayı okunabilir hale getirmek için değişiklik yapamayanlara 551 lira para cezası verilir.
 • Ağırlığı ve boyutu bakımından özel izne tabi eşya olan tehlikeli veya zararlı maddeleri taşıyanlara 607 liralık para cezası verilir.
 • Hız sınırını 30’dan 50’ye aşanlar takograf ve taksimetre kullanmıyorlar, yaya geçitlerine veya okul geçitlerine yaklaşırken ve çıkarken yavaşlamıyor ise uygulanacak ceza tutarı 652 liraya çıkarılmıştır.  
 • Bu kurala uyulmaması durumunda, yolcu taşıyan araçlara ve üzerine kış lastiği takılma zorunluluğuna uyulmadığı takdirde 835 lira para cezası uygulanacaktır.
Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2021 (TÜM TRAFİK CEZALARI)

 • Sarhoş halde araç kullanan, trafiği aksatmak veya tehlikeye atmak için ilk kez birden fazla şeridi birbiri ardına değiştiren, ters yönde hareket eden, emniyet şeridini ihlal eden ve hız sınırını 50’den fazla aşan sürücülere 1.339 lira para cezası verilecek.
 • Korsan yolcu taşıyanlara 1.339’dan 6.700 liraya kadar para cezası veriliyor. Alkollü ikinci bir sürüş için 1.679 lira ödemeniz gerekecek ve plakasız kayıtlı bir araç kullanan sürücülerin 2.200 lira para cezası ödemesi gerekecek.
 • Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanırken araç kullananlara 6 bin 909 lira para cezası veriliyor.
 • Yükümlülüklerini yerine getirmeyen sigorta şirketlerine 10 bin 195 lira para cezası verilecek.
 • Yetkisiz olarak tescil plakası basan veya dağıtanlar, 13 bin 374 lirayla cezalandırılacak.
 • Araç tesciline yetkili bayilerin belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket etmesinin bedeli 22 bin 823 lira olacak.
 • Ruhsatsız araç kullanan kişinin 2 bin 698 lira para cezası vermesi gerekiyor.
 • Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılıp kullanılmadığını veya kanında ne kadar alkol bulunduğunu belirlemek için teknik yollarla kolluk kuvvetleri ile aynı fikirde olmayanlara 3.836 TL para cezası verilecek.
 • Hız kameralarının yerini tespit eden veya sürücüyü uyaran cihazları üreten veya ithal eden herkes, 4 bin 67 liradan 6 bin 784 lira para cezası ödemek zorunda. Araçta bu cihazları bulunduranlar 2.698’dan 4.678 liraya kadar para cezasına çarptırıldı.
 • Sahte veya başka bir aracın plakasını taşıyan veya kullanan kişi, 6.687 lira para cezası ödemek zorundadır. Drift / spin’i tehlikeye atanlar 6700 TL para cezasına çarptırılacak.

Trafik Cezası Erken Ödeme 2021

Trafik cezaları ile ilgili bir mesaj gelir gelmez itiraz cezaları anlaşmada kararlaştırılan bankalar aracılığıyla ödenebilir. Kişilerin bankacılık hizmetleri olmadığı zaman; Ödeme, kredi kartıyla nakit olarak ve vergi dairesinin internet sitesinden PTT acenteleri aracılığıyla yapılabilir. Plaka, T.C. Bir vergi numarası veya vergi numarası ve kayıt tarihi ekleyerek ödeme sürecini tamamlayabilirsiniz. Trafik cezalarını kredi kartı ile ödemek için; Sistem 14:00 ile 22:00 saatleri arasında kullanılabilir.

Para cezalarına itiraz etmek için 15 gün içinde ceza mahkemesine başvurmanız gerekir. Şikayet olması durumunda, talep, kolluk kuvvetlerine bir talep, raporun bir fotokopisi, ehliyet fotokopisi, kimlik fotokopisi ve ehliyet ile tamamlanacaktır. Mahkeme davayı inceledikten sonra karar verir. Kesilen para cezasını 15 gün içinde ödeyenlere yüzde 25 indirim uygulanacak.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.