Elektronik İmza Nedir? Nasıl Alınır 2021

Elektronik İmza Nedir? Nasıl Alınır 2021

Elektronik imza, günlük hayatımızda yaygın olarak kullanılan ve bir zorunluluk haline gelen bir sistemdir. Ülkemizde kişisel verilerin güvenliği ile ilgili birçok konu bulunmaktadır. Elektronik İmza Nedir Nasıl Alınır Bu sistem, güvenlik açısından kritik olan bu önemli işlemleri korumak için bir önlem olarak tasarlanmıştır. Tüm çalışmalarınızı elektronik ortamda doğrulamak için bir mobil imza gereklidir.

E-İmza Nedir? Ne İşe Yarar ?

Elektronik imza, kimliğinizi eklendiği elektronik ortamda tanımlamak için kullanılan bir araçtır. 5070 sayılı elektronik imza kanununun elektronik imzasını kullanarak diğer elektronik verilerde kimlik doğrulamak için kullanılan kişilerin verilerini doğrulamak için kullanılır. Bu sistem yurt dışında uzun süredir kullanılmaktadır, ülkemizde kişilerin bilgilerinin güvenliğinin sağlanması için geliştirilmesi tercih edilmektedir. Elektronik imza çok genel bir tanımdır. İnsanların ıslak imzalarının taranmış versiyonu, retina, parmak izleri ve ses kaydı gibi biyometrik ölçümleri içeren imza yöntemleridir. Elektronik imza nerede kullanılır? İşlevleri nelerdir? Elektronik imzayı nasıl kurarım? Bunlara ve benzer tüm soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Elektronik İmza Nerelerde Kullanılır?

Elektronik imza, elektronik belgeniz ile gerekli işlemlerin yapıldığı bir belgeye kimlik bilgilerinizin eklenerek onaylandığı sistemdir. Biyometrik ölçümlere ek olarak, sayısal verileri, matematiksel sembolleri, büyük ve küçük harfleri ve sembolleri içeren bir imza yöntemidir. Özellikle bankalar, devlet kurumları, sigorta şirketleri, finans kuruluşları ve önemli derecede güvenliğe sahip büyük şirketler ve kuruluşlar elektronik imza hizmetini kullanır. Başlıca kullanımları:

 • Genel sınav talepleri (KPSS, ÖSS, ALES, DGS ve pasaport işlemleri gibi)
 • Büyük ofis (polis, adliye, nüfus hizmetleri, vergi dairesi) arasındaki iletişim
 • Sosyal güvenlik kurumlarını içeren işlemlerde
 • Tıbbi operasyonlar (örneğin, hastaneye, eczane, ilaç reçeteleri)
 • Vergi uygulaması
 • Elektronik oylama için
 • Çevrimiçi bankacılık hizmetleri
 • Elektronik sözleşmeler

Kısaca tüm e-devlet işlemlerinde e-sipariş kullanılmaktadır.

E-İmza Nereden Alınır? İstanbul, Ankara

Mobil imza ile artık güvenlik gerektiren işlemlerinizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Mobil imza almanın üç yolu vardır.

 1. Bu, kullandığınız GSM operatörleri tarafından sunulan bir hizmettir. Bu sistemlere göre önce ön kayıt yapılmalı, ardından ana başvuru ve aktivasyon yapılmalıdır. Kullandığınız GSM operatörleri ile iletişime geçerseniz, yetkililerin talimat verdiği şekilde bir mobil imza alabilirsiniz. Ücret alınacaktır.
 2. En önemlisi, devlet kapılarındaki tüm işlemlerimizde kullandığımız e-devlet mobil imza sistemidir. Elektronik imza ücretsizdir ve e-devlet web sitesinde adım adım kurabilirsiniz.
 3. Elektronik imza gerektiren ücretli kurumlar vardır. Bu acentelere belirli ücretler ödeyerek mobil imza alabilirsiniz. Örneğin; Elektronik ve bilgi güvenliği şirketleri gibi kuruluşlar aracılığıyla E-imzaya sahip olabilirsiniz.

E-İmza Nasıl Alınır? 

Mobil imzalar oluşturmaya yönelik araçlardan ve elektronik imzaları özelleştirmeye yönelik yazılım ve donanımlardan bahsedilmektedir. 5070 sayılı kanun aşağıdaki şartların yerine getirilmesini gerektirmektedir.

 • Oluşturulan elektronik imza verilerinin ek kopyası olmamalıdır.
 • Burada belirtilen kayıtlı elektronik imza verilerini dışa aktarmayın ve gizli tutun.
 • İmza ile yapılan işlemler, imza sahibi dışında değiştirilemez. İmza oluşturulmadan önce bu işlemler imza sahibi tarafından doğrulanmalıdır.
Elektronik İmza Nedir

Elektronik İmza Nedir

Elektronik İmzanın Özellikleri Nedir?

Bir mobil imzanın 3 ana işlevi vardır.

 • Kimlik Doğrulama ve Onaylama: Mesajın ve mesajın sahibinin geçerli olduğundan emin olmak için.
 • Veri bütünlüğü; Verilerin izinsiz veya yanlışlıkla silinmesini ve değiştirilmesini önlemek için.
 • Reddi önlemek; Kişi elektronik ortamda herhangi bir işlem yapmadığını söyleyerek reddetse bile bu ihtiyati bir tedbirdir.

Elektronik Sertifika Nedir?

Elektronik sertifika, mobil imzanızı ve imzalayanın kimliğini doğrulamak için gerekli verileri içeren elektronik bir kayıttır. Elektronik sertifikalar, yasal elektronik hizmet sağlayıcılardan bir ücret karşılığında alınabilir.

 • Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından sertifikanın imzasının bütünlüğünü ve doğruluğunu sağlayın.
 • İmzalanmış bir imzanın gerçekliğini doğrulamak için mobil sertifikalar gereklidir.
 • Sertifikanın nitelikli bir sertifika olduğunu, aracının kimliğini, imzalayanın kimliğini, sertifikanın sona erme tarihini ve sertifikanın seri numarasını gösteren belgeler.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.