E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama 2021

E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama 2021

Banka kredisi çekebilmek veya diğer bankacılık işlemlerinden yararlanmak için kredi notunuzu bilmeniz gerekir. Kredi riski raporu talep etmenin birçok yolu vardır. Ancak bu yöntemler ücretlidir. Bankalarda ve özel şirketlerde 9-10 TL’ye kredi sicil anketi yapılabilir. Vatandaşlarımız e-devlet sisteminin kredi notunu kabul edip etmeyeceğini merak ederken, beklenen açıklama geldi. E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Artık kredi itibarınızı kullanarak kontrol edebilirsiniz. Kredi notunu e-devlet portalı üzerinden tamamen ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. İçeriğimizde, kredi itibarınızı belirlemek için atmanız gereken adımları bulacaksınız.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalarla yakın ilişkileri olanlar kredi notunun ne olduğunu bilirler. Öğrenciler veya ev hanımları bankalara fazla bağlı olmadıkları için kredi notu olmayabilir. Ancak, vadeli veya vadesiz mevduat hesabınız, kredi kartınız veya banka krediniz varsa, kredi notunuz belirlenir. Özellikle bankalardan kredi çekebilmek için kredi değerliliğinin yüksek olması gerekir. Vatandaşlarımız, bankaya kredi başvurusu yapmadan önce kredi değerliliklerini araştırmalıdır. Çünkü bu sonuç vatandaşlarımıza yetkileri hakkında bilgi verecektir.

Kredibilite, vatandaşlarımızın beş yıllık bankacılık geçmişini ifade eder. Kayıtlar KKB’de tutulur. Banka kredisine başvurduğunuzda önce kredi itibarınız kontrol edilir. Bir kredi aldıysanız ve borcunuzu ödemediyseniz, bu kara listeye alınmış bir durum olabilir. Bankanın referans olarak gördüğü kredi notlarının durumu aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu Kredi Kullanma
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Banka, risk grubuna bağlı olarak kredi verme veya verme hakkını saklı tutar. Çok riskli olanlar ve 0 kredi notuna sahip olanlar kredi vermezken, kredi notu 1900’e yakın çok yüksek olanlar yine de yüksek limitli kredi çekebilirler. Kredi notunuzu bilmeden banka kredisine başvurmamak çok önemlidir. Çünkü her olumsuz kredi başvurusu için kredi notu düşüyor. Bir kredi puanını incelemek için birçok farklı yöntem vardır. Ücretsiz sorgulama yapmak isteyenler, aşağıda tartışacağımız e-devlet kredi raporunun detaylarını öğrenerek kolaylıkla öğrenebilirler.

e-Devlet Kredi Notu Öğrenme

e-Devlet bir yenisine daha imza attı. Artık vatandaşlarımız herhangi bir sistemde ödeme gücünü ücretsiz olarak talep edebilecek. Yeni uygulama ile vatandaşlarımız e-devlet üzerinden borçları ile ilgili bilgi talep edebiliyor. Sistemin yoğunluğuna bağlı olarak size bir rapor gönderilmesi mümkün olabilir. E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Yeni hizmet ile vatandaşlarımız borç bilgilerine ücretsiz olarak ulaşabiliyor. Ayrıca sisteme kayıtlı borçları da görebilirsiniz. Türkiye Bankacılar Birliği bünyesinde faaliyet gösteren tüm bankaların borçları bu sistem ile rahatlıkla gösterilebilmektedir. Raporda sadece yükümlülükler değil, faize dayalı yükümlülükler de ayrı olarak sunulmuştur.

e-Devlet Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

E-devlet portalı, her türlü işlemi gerçekleştirmek için vatandaşlarımız ile devlet arasında köprü sağlayan bir uygulamadır. Bazı hizmetler henüz mevcut olmasa da, sistem her geçen gün gelişmektedir. Yeni kurallar sayesinde artık vatandaşlarımız e-devlet portalı üzerinden kredi risk raporu talep edebiliyor ve raporlarını kontrol edebiliyor.

Borcunuzla ilgili bilgileri e-devlet üzerinden öğrenmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

  •  E-devlet’e T.C. kimliğiniz ve şifrenizle oturum açın.
  • Şifreniz yoksa PTT’den 2 TL şifre alın ve sisteme girin.
  • Açılan sayfada arama alanı vardır. Buraya bir RİSK RAPORU yazın.
  • Türk Bankalar Birliği Risk Merkezi rapor talep sayfasıdır. Bu hizmeti kullanarak, Kredi Limiti ve Borç Bilgileri veya Kontrol Bilgileri raporu talep edebilir veya raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bu sayfaya tıklamak Risk Raporu Uygulaması ekranını açacaktır. Yeni Başvuru düğmesini tıklayın.
  • Rapor tamamen ücretsiz olmasına rağmen sadece ayda bir talep edilebilir. Yeni bir uygulama aşamasından sonra bir sonraki sayfa açılır.
  • Yeni başvuru bağlantısına tıkladıktan sonra, yukarıda gösterilen ekran açılır. Burada rapor türünü seçmeniz gerekiyor. Kredi puanınızı sorgulamak isteyen bir vatandaş Kredi Limit ve Borç Bilgileri sayfasına tıklamalıdır.
  • Başvuru bilgileri burada mevcut olacaktır. Kredi limitiniz ve borç raporunuz size SMS ile gönderilecektir. Bu nedenle cep telefonu numaranızın sistemde güncellenmesi gerekmektedir.

Bu adımlardan sonra yukarıdaki bağlantıya tıklayarak kolayca borcunuz ve dolayısıyla takip ettiğiniz borçlar nedeniyle kredi notunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

İnternette Türkiye Risk Merkezi Bankaları Birliği (www.riskmerkezi.org) “Rapor Talebi”. Yeni başvurusu yapabilirsiniz. Bununla ilgili bilgileri www.riskmerkezi.org adresinde veya 444 99 69 Müşteri Hizmetlerinde bulabilirsiniz.

KREDİ NOTU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.