E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama 2021 Şartları Nelerdir?

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama 2021 Şartları Nelerdir?

E-devlet çeyiz parası hakkında daha fazla bilgi edinmek için öncelikle çeyizin haklı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Anne veya babasını kaybeden ve dolayısıyla yetim aylığı alan kızlar sosyal yardım alacağından, sadece bunu yapanlar e-devlet üzerinden nakit yardım talep edebilir.

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama 2021

E-Devlet işlemleri için şahsen kullanılan e-devlet şifreleri gereklidir. Bu şifreler sayesinde sadece kişinin hesabı üzerinden başka bilgiler girilmeden işlemler gerçekleştirilebilir. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama butonuna çeyiz girerek veya kişisel ödeme durumunuzun başlığını girerek talep edebilirsiniz. Bireysel ödeme durumlarında farklı krediler veya yardımlar da söz konusu olduğundan, yardımın sağlanıp sağlanmadığını bilmek zor değildir. Henüz online yönetim sistemini kullanmamış olanlar için, şifre PTT kanalından alınmalıdır. Bu şifre kapalı bir zarf içindedir ve bilgi güvenliği amacıyla ilk kullanımdan sonra değiştirilmelidir. E-devlet sistemlerinde kullanılan bu güçlü şifre, kullanılan kanalları ve talepleri içeren e-devlet sisteminin güvenli çalışmasını sağlar.

Çeyiz Parası Sorgulama İşlemleri Nerelerden Yapılır?

Çeyiz talebi e-devlet üzerinden veya alternatif olarak ALO 170 aranarak yapılabilir. ALO 170 hattı, vatandaşların SGK birimleri tarafından yürütülen iş ve işlemleri takip etmesini sağlayan bir hattır. Taleplerin yanı sıra soru, öneri ve şikayetler de alınmaktadır. Telefonla bilgi almak isterseniz, TC numaranız ile işlem başlatmanız gerekmektedir. Başlatılan işlemlerin gerçek kişiler tarafından yapıldığını anlamak için Kimlik Doğrulama adımlarını takip ederek talep işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemlere ek olarak şahsen iletişim kurmak isteyenlerle il ve bölge SGK ofisleri aracılığıyla iletişime geçilebilir. Kimlik kartı ile yapılan başvurulara göre çeyiz alıp alamayacağı belirlenebilir.

Çeyiz taleplerinin gerekli olduğu tüm alanlarda, birincil gereklilik, doğru ve eksiksiz kimlik bilgileri sağlamaktır. Resmi kurumlarda bilgi güvenliği gizli olduğundan, kişisel başvurularda kimlik ibraz etmek gerekebilir.

Kişisel hesaplar aracılığıyla başkası adına soruşturma yapılamaz. Yalnızca kişisel hesaplar aracılığıyla otomatik olarak mutabık kılınan kişisel veriler için talepte bulunulabilir.

Kimler Çeyiz Parası Yardımı Alabilir?

Çeyiz parası hakkı olan kişiler aşağıdaki şartlara göre belirlenir:

 • Bir kişi, annesi veya babası öldüğü için öksüz olarak kabul edilmelidir.
 • Başvuru, yararlanıcı tarafından sunulmalıdır. Bu talebe uyulmaması, hakların kaybedilmesine neden olabilir.
 • Evlilikten en geç 5 yıl sonra vefat edenlere çeyiz ödeneği ödenemez.
 • Yetim aylığı alan kişiler çeyiz ödeneği alırlar.
 • Yetim aylığı hakkını kaybedenler vakıftan yararlanamaz.
 • Destek yalnızca SSK ve BAĞ-KUR’dan yetim aylığı alan kişilere verilebilir.
 • Çeyiz parası ilk evlilikte ödenir. Yeniden evlenme durumunda çeyiz almak imkansızdır.

Tüm bu kriterlerin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için başvuran kişinin yasal evlilik yaşı sırasında hazır bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde diğer şartlar yetersiz sayılacaktır.
Çeyiz verme koşullarında yaş sınırlaması yoktur. Bir kimse ilk evliliği olduğunu iddia ederse, çok yaşlı da olsa çeyiz desteği alınabilir.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet sayfaları personel soruları için uygun değildir. Sadece şahsi başvurular kabul edilebileceğinden, Sosyal Sigortalar Dairesinin il veya ilçe müdürlükleri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Başvururken kendinizle özdeşleşmeniz önemlidir. Kimlik kanıtı olmayan talepler kabul edilmeyecektir. Sorguları hızlı bir şekilde işleme koyabilmek için, sorgulama ile birlikte eksiksiz belgelere sahip olmak önemlidir.

Bir talep gönderildiğinde başkasının adına talep göndermek de sakıncalıdır. Bu nedenle başvuru sahibinin şahsen başvurması gerekli görülmektedir. Bazı özel durumlarda, işlemlerin vekil olduğu bilinmektedir. Çeyiz başvurusu yapmak için başvuru kriterlerini sağlamanız gerekmektedir. Kriterler karşılanmazsa, sunulan başvurular olumlu sonuç vermez ve süreç zor olabilir.

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama

Çeyiz iadesi başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilmekle birlikte bu sistem üzerinden başvuru yapılamamaktadır. Bu nedenle işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için ilgili departmanların şahsen ziyaret edilmesi gerekmektedir.
Çeyiz başvurusu, ALO 170 hakkında bilgi edinilebilecek bir durumdur. Size en yakın bölge ve ilçe müdürlüğünün adresini SGK’dan alır almaz başvuru adım adım girilebilir.

Çeyiz Parası Başvurusu Gerekli Evraklar 

Çeyiz başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuru sahibinin orijinal kimliği saklanmalı ve başvuru sahibinin kimliğinin bir fotokopisi mevcut olmalıdır.
 • Vekaletname olması durumunda, bu belgelere sahip olmak önemlidir.
 • Nüfus Müdürlüğünün yetkili servislerinden veya elektronik idare aracılığıyla evliliği teyit eden doğum belgesi talep edilmelidir.
 • Başvuru sürecinde, evlilik yardımı başvurusu uygun makamlara tamamlanmalıdır. Bu dilekçeleri online olarak doldurmanız yeterli değildir ve SGK imza vermelidir.

Başvuru belgelerinin yetkililer tarafından alınması çok önemlidir. Belgeler doğrulandığında, bu belgeler de çevrimiçi olarak doğrulanır. Bu, başvurunun doğru ve güvenilir belgelerle sunulmasını sağlar.

Belgelerin hazırlanması için başka bir kişinin yardımı alınabilirken, belgeler teslim edilirken başvuru sahibi hazır bulunmalıdır. Başvuru sahiplerinden alınan imzalar karşılığında başvuru tamamlandığı için imzasız başvurular işleme alınmayacaktır.

Çeyiz Parası Tutarları 

 • Çeyiz miktarları yılın tarihine göre değişmektedir. 2021 yılından itibaren kurulan çeyiz miktarı 12.000 TL’dir. Çeyiz priminin iki yılda hesaplandığını biliyoruz.
 • Aylık 500 TL yetim maaşı alan bir kimse için 12.000 TL iki yıllık toplam maaş. Mevcut aylık miktarı 24 ay ile çarparak, teslim alınacak çeyiz miktarını hesaplayabilirsiniz.
 • Çeyiz ödemesi hesaplanırken son iki aylık maaş da kullanılır. Bu nedenle ücretlerin yükseltilmesi veya muhafaza edilmesi de çeyizin desteklenmesinde etkili olabilir.
 • Çeyiz miktarı şahsen belirlenmez. Otomatik olarak hesaplandığı için sistem tarafından belirlenen tutarların transfer edilmesi mümkündür. Bu nedenle yapılan ödemelerin bireysel değil sistem içinde belirlendiği unutulmamalıdır.

Çeyiz Parası Yardımı Veren Bankalar

Çeyiz ödeneği alabilen bankalar, devlet tarafından standart olarak tanımlanan Ziraat Bankası şubeleri olarak anılmaktadır. Ziraat Bankası’nın her şubesinden çeyiz desteği alabilirsiniz.

Ödemeler bir banka hesabı aracılığıyla alındığında, başvuru sahibi bu ödemeleri almalıdır. Banka şubelerinden başkası adına para çekme işlemi yapılamaz.

Ziraat Bankası nezdinde hesap kullanmıyorsanız farklı bankalara havale yapamazsınız. Bu nedenle acilen acentelere gidip asıl tutarı almalısınız. Daha sonra dilerseniz farklı hesaplara para yatırabilirsiniz.

Çeyiz almak için bankaya giderken, bir tür kimlik içeren bir başvuru yapmanız gerekir. Kimlik olmadan, büyük meblağlar nedeniyle ödeme almak mümkün değildir.

İnternet bankacılığı veya ATM’ler aracılığıyla bu ödemelerin alınması da mümkün değildir. Para çekme işlemleri sadece şubeler aracılığıyla yapılacaktır. Sadece bir şubeyi ziyaret edin, şube kısıtlaması yoktur.

Çeyiz Parasının Geri Ödemesi Var Mıdır?

Çeyiz ödemesi yoktur. Çeyiz, iki yıldan fazla kalan yetimlerin emekli olması durumunda ödenmesi ve boşanma durumunda iade edilmemesi nedeniyle aslında bireysel bir hak olarak biliniyor. Ancak boşanma durumunda emekli maaşının geri çekildiği dönemin sona ermesi gerekir. Ek olarak, boşanma terimi, yetim aylığını iade etmek için bir kriter olarak bilinir.

Çeyiz yardımı, iadesiz ve iadesiz devlet yardımı olarak adlandırılır. Ancak bu yardımı almak için bir başvuru yapılmalıdır. Aksi takdirde başvuruda bulunmayanlara herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Ödemeler sisteme göre otomatik hesaplama ile yapılır, hesaplamada yetim aylığının cari miktarı dikkate alınır. Bu, bir kişinin hak ettiği miktar kendi kazancına göre belirlendiğinden, adil bir dağıtım sağlar.

Çeyiz yardımı tek seferlik bir ödenektir. Başvuru sahiplerinin bu hakkı yalnızca bir kez kullanmalarına izin verildiğinden, yeniden evlenme tazminatla sonuçlanmaz. Çeyiz parasına e-devlet üzerinden başvurabilmek için öncelikle bu yardımı alma şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Başvuru sürecinde kriterlere uyan ve evliliğini beyan eden kişilerden yapılan başvurularda olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi E- Devlet

E-Devlet çeyiz talep işleminin aşamaları, e-devlet sistemine giriş yaptığınızda başlar. E-devlet’te oturum açmak için kimliğinizi ve şifrenizi girmeniz gerekecektir.

Eğer e-devlet şifreniz yoksa yukarıdaki e-devlet çeyiz parası talep linkinden yapacağınız işlemler için PTT üzerinden şifre almanız gerekmektedir. Şifrenizi ilk kez girdiğinizde, önce şifrenizi değiştirmeniz ve ardından yeni şifre ile tekrar oturum açmanız gerekecektir.

Bu verileri girdikten sonra ekrandaki “E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama” menüsüne tıklamalısınız. E-hizmetler menüsünde Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne tıklamanız gerekmektedir. Açılacak sayfa istek sayfasıdır. Bu nedenle sayfada, borç primi sormaktan gün sayısını sormaya kadar her tür talep görüntülenir.

Telefonla Çeyiz Parası Sorgulama

Alo 170’teki çeyiz sonucunda alınan parayı öğrenmek için numarayı aradıktan sonra istenen bilgileri vermeniz gerekmektedir. E-yönetim sisteminde olduğu gibi telefonla sorgulama yapılmamaktadır. Bu nedenle sadece T.C. Kimlik numaralı çeyiz istemek mümkün değildir. Bu numarayı aradığınızda, yönlendirildiğiniz acentenin talep ettiği bilgileri verirseniz, çeyizinizin durumu size bildirilecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.