Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? (SSK) 2021

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? (SSK) 2021

Çalışan annelerimizin karşılaştığı sorunlardan biri de 2021 yılında SGK destekli doğum yardımı almaktır. Sigortalı çalışan ve doğal hayatını feda eden kadınlarımıza devlet teşvik olarak mali hukuki süreç sunmaktadır. Doğum Parası Başvurusu Öyle ki, işte hamile olduklarını ve hala çalışıyor olduklarını iddia ederek tatildeyken bile devlet maaşı alabilirler. SGK’ya kayıtlı her kadının başvurabileceği bu seçenek, çoğu kadın için alternatif bir gelir kaynağıdır. Bugün bizden sık sık ne tür annelik yardımları talep ediliyor? SSK 2021 doğum parasından nasıl yararlanılır? Annelik yardımları anketiyle ilgili konuları gözden geçirdik. Bu konuyla ilgilenen herkese bir göz atalım.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Öncelikle devletimizin sunduğu bu fırsat hakkında biraz bilgi paylaşalım. Annelik parası, sigorta sektöründe çalışan hamile kadınlar için bir fırsattır. Ne yazık ki, çoğu insan bu sorunu doğumla karıştırıyor. Bu nedenle önce bu soruyu açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Kadın doğum, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından, yaşayan her çocuğu doğuran anneye çocuk sayısına bağlı olarak bir defaya mahsus bir yardımdır. Ancak bugün bahsedeceğimiz doğum parası, SGK 4A’ya kayıtlı ve doğumdan önce sigortalı olarak çalışan annelere aylık olarak SGK tarafından maaş olarak ödenmektedir. Bu yardımdan yararlanmak için aşağıdaki koşulları yerine getirmelisiniz. Koşullar uygunsa, doğum yaptığınızı belirten bir hastane doğum raporu, kimliğinizin fotokopisi ve bulunduğunuz yerden 90 günlük primin ödendiğine dair kanıt ile Sosyal Güvenlik ile iletişime geçmeniz gerekecektir. iş ve tatildesin. Başvurunuz onaylanırsa maaşınızı kimliğinizle birlikte bir ay süreyle PTT ofislerinden tahsil edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Doğum Parası Nasıl Alınır? Ücreti Ne Kadar?

Doğum Parası Şartları 2021 

SGK’dan doğum yardımı başvurusunda bulunan bazı kadınlar, gerekli koşulları sağlayamadıkları için bu haktan muaftır. Çalışan bir anne adayı iseniz, önceden tartışacağımız şartları hazırlayıp sunarsanız ödeme almak kolaydır. Annelik parası almanın koşulları nelerdir?

Doğum Parası Başvurusu

Doğum Parası Başvurusu

Annelik parası talep etmek için aynı şirkette en az 90 gün çalıştınız ve 90 günlük ikramiyeniz aynı şirket tarafından ödeniyor.

  • Doğumdan sonra. (Yaşayan bir çocuğun doğumu.)
  • Raporun başlangıcından beri çalışmıyor.
  • Tatilden önce sigorta askıya alınmamalıdır.
  • Tatiliniz boyunca asla başka yerde çalışmamalısınız. Bu, maaşınızda bir azalmaya yol açar.

Çalışan bir annenin anaokulları için 100 Euro tutarında devlet yardımı aldığını biliyor muydunuz? Detaylar.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası yardımı başvuruları e-devlet üzerinden alınmaktadır. E-devlet sistemine TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız ardından, arama çubuğuna doğum yardımı yazarak kısa süre içerisinde doğum parası başvurusu yapabilirsiniz. Direkt hizmete erişmek için bağlantıya tıklayanız.

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK, meslek hayatınızın tüm resmi işlemlerini yönetir. Çalışan kadınlar kuruluşta SGK’dan analık yardımı almaktadır. Bu nedenle doğum yardımları hakkında bilgi edinebilir ve ofise şahsen başvurarak soru sorabilirsiniz. Ayrıca işlemleri kolayca işleme seçeneğiniz de vardır. İnternet üzerinden her resmi işlemin yapılabildiği e-devlet portalı, bize dakikalar içinde soru sorma imkanı da veriyor. Lütfen e-devlet sayfasını buraya girin. Kimlik doğrulama bilgilerinizi (TC ve e-devlet şifresi) girerek adım adım takip edin. Daha sonra açılan sayfalar size annenizin parasının yalan olup olmadığını ayrıntılı olarak anlatacaktır.

Doğum Parası Hesaplama

Annelik parasının miktarı her sigortalı veya her kamu sektörü çalışanı için farklıdır. Ancak bu tutarlar arasında fark yoktur. Normal bir kişinin brüt ücretinin 3 / 2’si annelik parasının günlük değerine karşılık gelir. Aldığı doğum parasından bahsedelim.

  • En düşük asgari ücretle doğum yapan bir kadının brüt ücreti 2.588,40 kuruştur. Raporlama döneminde alacağı toplam tutar 6.367,57 Türk Lirasıdır.
  • Doğum ödeneği alan bir memurun aylık brüt maaşı 4.100 Türk Lirası olduğu varsayıldığında, raporlama döneminde alacağınız doğum ödeneğinin toplam tutarı 11.550 Türk Lirasıdır.

Doğum Parası Ne Zaman Alınır?

Çalışan bir kadın doğum yapmadan 8 hafta önce veda edebilir. Öyle ki doğum yaptıktan sonraki haftaya, kendinizi iyi hissettiğiniz ve hamileliğinizin sağlıklı olduğu zamana kadar veda etmezler. Bu 8 haftalık dönemi doğum sonrası izninize ekleyebilirsiniz. Tatilde olduğunuz süre sadece 4 aydır. Ancak ikiz gebelik durumunda bu süre 5 aya kadar uzar. Bu günlerde bir özür izni eklerseniz bu izni maksimum 6 aya kadar uzatabilirsiniz. Analık yardımlarına ek olarak, devlet çocuk başına 300 lira , ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeme yapmaktadır. Ayrıca devletimiz emzirme yardımı olarak bir defaya mahsus 149 TL yardım öneriyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.