Devletten Yardım Parası Nasıl Alınır? (Maddi Yardım Başvurusu)

Devletten Yardım Parası Nasıl Alınır? (Maddi Yardım Başvurusu)

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart ayı başından bu yana toplum sağlığı adına verdiği mücadele de bu süreçten maddi anlamda etkilenen kesimlerde oluşan ekonomik olumsuzluğu rahatlatmaya yönelik bir dizi destek paketlerinden her aileye maddi destek ler açıklandı. Kaymakamlık yardım başvurusu Aile Bakanlığı yardım başvurusu Kaymakamlık para yardımı başvurusu Maddi yardım başvurusu Erzak yardımı başvurusu kaymakamlık yardım başvurusu e-devlet 700 TL gıda yardımı başvuru Formu Herkese maddi yardım başvurusu detayları yazımızda…

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Salgın mücadelesinde ilk günden bu yana çalışmaların titizlik ile devam etmesinin yanında son günlerde gelen sokağa çıkma yasağı ile birlikte de var olan çalışmalar, geniş çaplı olmak üzere daha yoğunlaşıldı. Böylelikle ülkemizde sağlanan sosyal mesafenin yanında yapılan çalışmalara ilave salgın gereği maddi açıdan zor durumda kalan vatandaşlar için programlara da yer verildi. Halkın tüm kesiminden her sınıf insana hitap eden paketlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti. Her aileye 500 — 800 TL yardım başvurusu yap Maddi yardım başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu Devletten kira yardımı nasıl alınır Fakir ailelere devlet yardımı Para yardımı yapan kurumlar İşsizlere maddi yardım Kaymakamlık Yardım başvurusu

700 TL Gıda Yardımı Başvuru Formu

Ramazan ayı gelmesi ile beraber salgın ile mücadele eden aileler bir araya geldi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu (SYDV), vatandaşların yiyecek ve giyecek gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için Kurban Bayramı ve Kurban Bayramı’na yardım sağlar. Başvurular yaşadığınız il ve ilçenin muhtar, valilik ve kaymakamlarınca kabul edilir ve gerçekten ihtiyacı olanlara destek sağlanır.

1000 TL Sosyal Yardım Paketi

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından kamuoyuna duyurulan sosyal yardım paketi Nisan ayının ilk haftasında ihtiyaç sahibi haneler ile buluştu. 2 Milyon 111 bin haneye ulaşan yardımlar PTT ekipleri tarafından yapıldı. Geçtiğimiz günlerde Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ise 4.4 Milyon haneye bu süreçte destek sağlanacağı 2 Milyon 111 bin haneye nakdi yardımların Nisan ayının ilk haftasında ulaştığını kaydetti. 3 fazdan oluşacağını kamuoyuna duyuran Bakan Albayrak, 1. fazın tamamlanması ardından 2.faz adı altında 2 Milyon 300 bin haneye de 1000 TL nakdi yardım ulaştırılacağını ayrıca belirtti.

Salgın kapsamında yapılan desteklemeler halen devam etmektedir. Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında devreye alınan 1.000 lira maddi yardım Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından e-devlet üzerinden Pandemi Ön Destek Sosyal Yardım kapsamınca alınmaktadır.

1000 TL Maddi Yardım Parası Başvuru Formu

Salgından bu yana oluşturulan paketlerin yanı sıra vatandaşlara sağlanan paketlerin kapsamı da ayrıca genişletildi. Buna göre Ekonomik İstikrar Kalkanı programı kapsamında 20 Nisan Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması üzerine başlatılan 3. faz yardımlar daha öncesinde ilgili Bakanlıklar tarafından kamuoyuna duyurulmuş ve 3. fazda yurdun genelinde her vatandaştan hiçbir şart aranmaksızın internet ortamı üzerinden başvuru yapılacağı belirtilmişti. Ancak detayları ise geçtiğimiz günlerde vatandaşlar ile buluştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Millete Sesleniş Toplantı sonrasında E-devlet kapısı üzerinden başvuru kanalı oluşturulmuş ve vatandaşlara Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru adresinden nakdi yardımlara yönelik talep oluşturulacağı bildirildi. Buna göre Bakan Selçuk detaylarını sosyal medyada şu şekilde paylaştı;

Aile Bakanlığı Yardım Başvurusu

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında hane başına 1000 TL nakdi desteği içeren hane bazlı 3. faz sosyal destek programı için başvuruları e-Devlet üzerinden almaya başladı. Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1’e yönelik 1-5 Nisan tarihleri arasında 2 milyon 111 bin haneye sosyal yardım sağlandı. Pandemi Sosyal Destek Programı 2. Faz 19 Nisan Pazar gününden itibaren ihtiyaç sahibi 2 Milyon 300 bin haneye ulaştırılmaya başlandı. Öncesinde Bakan Berat Albayrak’ın belirttiği gibi ilk iki fazdan 4.4 Milyon hane yararlanmış oldu. Güncel yapılan maddi yardımlar için ve maddi yardım sorgulamasını maddi yardım kategorimiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kimler 1000 TL Yardım Parası Alabilir?

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paket programı kapsamında yer alan sosyal yardım desteğinin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 3. fazda kapsamı genişletildi. Desteğe salgın mücadele sürecinde pandemi 1 ve pandemi faz 2 den yararlanmamış olanlar başvuruda bulanabilecek. Aynı zamanda kamu işçileri, memurlar, emekliler ile İŞKUR tarafından sağlanan Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanan kişilerin başvuruları dikkate alınmayacak. Belirlenen kriterlerin dışında kalan her kesimden vatandaş e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecektir. E-Devlet Kapısı üzerinden oluşturulan Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru için vatandaşların TC Kimlik kartlarının son hanesi dikkate alınacak ve başvuru günleri son hanelere göre belirlenecek.

Pandemi Sosyal destek başvurularının 5 takvim günü dışında Cumartesi ve Pazar günü de devam edilecek. Hafta sonu yapılacak başvurular için herhangi bir kısıtlama olmayacak. Salgın ile mücadele üzerine Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında 3 fazdan oluşan yardımların ilk 2 fazında öncesinde sosyal yardımdan yararlanıyor olma şartı aranırken Pandemi Sosyal Destek Faz 3’te ise belirlenen bir gelir şartı aranmayacak. Vtandaşların belirlenen günlerde yapacakları başvurunun içeriğinde ise başvuru sahibine; iş ve sosyal durumu – aylık geliri – çocuk sayısı – kiracı olup olmaması – haneye gelen en son su, doğalgaz ve elektrik faturası bedelleri – banka ve birikim bilgileri gibi soruların cevaplanması istenecek ve bunun üzerinden başvuru işlemleri tamamlanacak.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.