Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? (HAK SORGULAMA)

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? (HAK SORGULAMA)

Göz sorunları olan vatandaşlar, sigortanın gözlük, çerçeve ve kontakt lens masraflarını karşılayıp karşılamadığını merak ediyor. Gözlük takan ve az görenlere gözlük maliyeti SGK tarafından karşılanmaktadır. Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor Ancak bir zaman çizelgesi ve kriterleri vardır. Bu içerik, devletten gözlük satın almak isteyenler tarafından çok beğenildi; Devlet kaç yaşında gözlük verdiği, gözlük hakkına nasıl itiraz edileceği, gözlükleri kaç yıl değiştirebileceğimiz ve içeriğimizdeki diğer garip maddeler hakkında bilgiler.

Devlet Desteği İle Gözlük Alma Hakkı

Herkes, tüm sigortalı vatandaşların devletten gözlük satın alma hakkına sahip olduğunu bilir. Pek çok hasta gözlük kullanma hakkını nasıl kullanabileceklerini soruyor. Devlet desteğiyle gözlük satın almak isteyenler, bir devlet hastanesi toplantısında gözden geçirilene ve kişinin bunlara ihtiyacı olup olmadığına karar verene kadar onları alamazlar. doktorun teşhisine göre gözlük. Gözlük muayenesi hakkındaki hasta bilgilerini E-Pulse sistemine yükleyin ve buradan hasta bir şifre alır. Bu şifreler SGK ile anlaşmalı optisyene atandıktan sonra gözlük çerçeveleri ve gözlük aksesuarları E-Nabız sistemi ile doğrulanabilir.

Gözlük Camı Kaç Yılda Bir Değişir?

Çalışanlar ve sosyal güvenlik primi ödeyen kişiler kamu hastanelerinde kontrol edilebilmektedir. Bunu, kamu hastanelerinde göz kliniklerinden randevu alarak, muayeneler yaparak, göz problemlerini teşhis ederek ve göz doktorunuz sizin için gözlük reçete ederse devlet tarafından finanse edilen gözlükler alarak yapabilirsiniz. SGK’nın sigorta yasasına göre gözlük ve çerçeveyi 3 yıl ödeyerek satın alabilirsiniz. Sigorta puanları üç yıl süreyle verilir.
Nitelikli kişiler, üç yıl boyunca yeni bir ek alamazlar.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?

Lenslerin ve çerçevelerin yenilenmesi son kullanma tarihinden hemen sonra yeni gözlük satın alabilirsiniz.
SGK’dan üç yılda yeni gözlük ve çerçeve satın almak mümkün değildir.

SSK 2021’den gözlük satın alanlar 2024’te bir sonraki gözlüklerini alma hakkını kullanabilirler. 2023’e kadar gözlük alamayacaklar. Gözlük almaya hakkı olup olmadığını değerlendirmek isteyenler bunu e-devlet üzerinden yapabilirler.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor

Ancak bazı durumlarda, hastaların gözlüklerini üç yıl geçmeden tekrar değiştirmeleri gerekebilir. Göz doktoru muayenesi özellikle 0,5 diyoptri ile düzeldiyse, sigorta şirketinden 3 yıl beklemeden gözlük değiştirilerek hastanın yeni gözlükleri her an satın alınabilir. Diyoptri düşükse ve görme bozukluğu şiddetli değilse gözlük maliyeti hasta tarafından karşılanır. 18 yaşın altındaki çocukların büyümesi ve gelişmesi sırasında gözlük ve gözlüğün değiştirilmesi ve değiştirilmesi gerektiği durumlarda, bu üç yıllık süre geçersizdir ve gerekli zamanda sertifika ile değiştirilecektir. sağlık raporunda. yenilendi.

Sosyal güvenlik kurumu bünyesinde verilen reçeteler on iş günü süreyle geçerlidir. Zamanla bu hakkı kaybedeceksin. Bu nedenle gün bitmeden, hastane reçetesinin süresi dolmadan bir gözlükçü ile görüşmeli ve haklarınızı derhal kullanmalısınız.

SGK Gözlük Desteği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bir sigorta şirketinden gözlük satın alarak yenileme için ne kadar zaman kaldığını öğrenmek için çene ve çerçeve haklarını sormanın iki yolu vardır. Daha önce bir devlet hastanesinden bir göz doktoruna gidip gitmediğinizi ve herhangi bir nedenle tekrar gözlük alıp almadığınızı öğrenmenin çok basit bir yolu var. Bir sigorta şirketinden gözlük satın alarak bir sonraki gözlüğü alma hakkını sorgulamak. Bunu yapmanın en kolay yolu e-devlet aracılığıyla başvurmaktır.  E-devlet şifresi olmayan kişiler SMS servisine sorabilir. Devletin kaç yıldır gözlükleri kısa mesaj şeklinde verdiğini de öğrenebilirsiniz.

SMS ile Gözlük Hakkı Sorgulama

Bunun yerine cep telefonunuzdan SMS gönderebilir ve 1 lira ödeyerek sorgulama yapabilirsiniz. Tüm operatörler için geçerli numara ve çerçeve talepleri yapan kişiler, çene veya doğru numaraya bağlı olarak kimlik numaralarını ve aile sıra numaralarını büyük harfle yazarak 5502’ye SMS göndererek sorabilirler.

KISA BİR MESAJLA SORGULAMA;

Örneklem;

 • CERCEVE boşluk TC kimlik No boşluk Aile Sıra No yazıp 5502’ye
 • CAM boşluk TC kimlik No boşluk Aile Sıra No yazıp 5502 ye gönder.

Gözlük almaya hakkınız olup olmadığını sormak için yukarıdaki örneği SMS yöntemini kullanarak 5502’ye SMS göndererek talepte bulunabilirsiniz. Mesajdan sonra size geri gönderilecek ve gözlük veya çerçeve almak istediğinizde size bir SMS gönderilecektir.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor

Gözlük Camı ve Gözlük Çerçevesi Desteği Ne Kadardır?

Gözlük camları ve gözlük çerçeveleri için devlet tarafından sağlanan destek aşağıdaki gibidir:

 • Gözlük çerçeve tutucusu içerisinde maksimum 43,20 TL destek sağlanmaktadır. Gözlükler yerel markalardan alınmış ise cam çerçeve için 43,20 TL tutucu verilmektedir.
 • Gözlükler için mesafe veya yakınlık gözetmeksizin 37,80 TL destek sağlanmaktadır.
 • Gözlükleri desteklemek için göze bağlı olarak para verilir.
 • Miyop -2.00 olan kişiler gözlük başına 10.97 TL destek alıyor.
 • SGK emeklileri uzağı göremezlerse 43,89 TL gözlük ödeneği alırlar.

Gözlük Reçetesi İle Güneş Gözlüğü Alınır Mı?

Gözlüğe ihtiyacı olmayan ancak süresi dolan ve yeni bir gözlük hakkı yaratıldığı için insanlar bu hakları güneş gözlüğü ile kullanıp kullanamayacaklarını merak ediyorlar. Unutulmamalıdır ki bu bir haktır, ancak onu kullanmazsanız herhangi bir yaptırım uygulanamaz. Numaralı gözlükler yalnızca numaralı gözlükleri içerir. Bu tarifleri kullanarak resmi olarak güneş gözlüğü satın almak mümkün değildir.
Numaralı gözlüklerle birlikte güneş gözlüğü satın almak yasa dışıdır. Bu konuda dikkatli olunmalıdır. İdari yaptırımlar olabilir.

SGK Lens Desteği Veriyor Mu?

Kişilere belirli zamanlarda SGK numaralı gözlük yerine lens takmaları için ödeme yapar. Gözlük takması yasak olan kişiler de SGK’dan lens desteği alıyor. Lenslerin aksesuar olarak kullanılması ve ayrıca sağlık nedenleriyle lens kullanımı SGK kapsamını etkilemektedir. SGK kapsamında genel sağlık sigortası olan ve görme sorunu olan kişiler sigorta kapsamındaki lenslerin ücretini belirtilen sürelerde ödeyebilirler.

Ayrıca, belirli tıbbi durumlar için SGK kapsamı olan çalışanlar için lens desteği de mevcuttur. Miyopi veya hipermetropi, miyopi, hipermetropu, astigmatizması vb. Olanlar ise sadece gözlük ve gözlük çerçeve desteği ile sağlanmaktadır. Daha yaşlı yetişkinler veya özel görme engelli çocuklara göre özel görme engelli çocuklar için, AoC uygulamasından lens desteği Görme için tıbbi yardımlar listesi. Yetişkin vatandaşlara iki yılda bir lens desteği, çocuklar için altı ayda bir lens desteği verilmektedir.

SGK Lens Desteği Ne Kadardır?

EK3D’de cam masa SUT Görsel yardımcılar için tıbbi malzemelerin listesi;
Lens desteği SGK kapsamında nitelikli tıbbi görsel yardımcılar için fiyat şeklinde;

 • Tek kontakt lens 170,00 TL
 • Kontakt lens çiftli 340,00 TL
 • Kontakt lensler Aylık değişim (6’lı 1 kutu) 50.00 TL
 • Kontakt lens Aylık değişim (12’li 2 kutu) 100.00 TL.

Her ay değiştirilmesi gereken lensler için 6 adedi 50 liraya mal oluyor. Her ay değiştirilmesi gereken 6 çift lensin fiyatı 100 lira. Detayları buradan görebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.