Devlet Bankaları Hangileridir? 2021

Devlet Bankaları Hangileridir? 2021

Devlet bankasının en ünlü bankaları, Türkiye’deki Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank. Ancak devlet bankaları bu üç banka ile sınırlı değil. Devlet Bankaları Hangileridir 3 bankaya ek olarak 7 devlet bankası daha vardır (toplam 10 devlet bankası). Kamu bankaları hangileri Devlete ait bankalar İş Bankası devlet bankası mı En iyi devlet bankası hangisi Özel bankalar Vakıfbank devletin mi Halk Bankası devletin mi Devlet bankaları kredi 2021 yılı itibarıyla güncel devlet bankaları liste aşağıdaki gibidir.

Devlet Bankaları Hangileridir?

Türkiye’de hizmet veren ve toplam bankacılık hizmet sayısını kamu sermayesinden oluşan 3 kalkınma ve yatırım bankası oluşturmaktadır.  Buna göre hangi devlete ait bankaların konuyla ilgili listeyi kullanabileceğini soranlar. Devlet bankaları her zaman tüketicilere düşük faiz oranları sunmaya ve finansal ürünleri daha uygun koşullarda kullanmaya çalışır. Devlet mevduat bankalarını duymak ve diğer yatırım bankalarını bilmemek sorun değil. Yatırım bankalarının, diğer bankalar gibi, her yerde şubesi yoktur. Bu bankalar aynı zamanda devlet kurum ve kuruluşları için sermaye faaliyetlerini yürütmektedir. Ayrıca burada devlet bankalarının sıralamasını da aşağıda bulabilirsiniz.

2021 yılı güncel devlet bankaları;

  • Ziraat Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıfbank
  • Vakıf Katılım Bankası
  • İller Bankası
  • Türk Eximbank
  • Türkiye Kalkınma Bankası
  • Birleşik Fon Bankası
  • Adabank’tır.
Devlet Bankaları Hangileridir

Devlet Bankaları Hangileridir

Türkiye Kamu Bankaları

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank olmak üzere 3 devlet mevduat bankası bulunmaktadır. Bu bankalar devlete aittir ve mevduat bankaları bünyesinde faaliyet gösterir. Devlet tarafından finanse edilen banka olarak kabul edilen devlet mevduat bankaları, devlet bankasıdır ve özel bankalar gibi kişi veya kurumlar değildir.

Ziraat Bankası

Devlet bankalarının en bilinenlerinden biri Ziraat Bankası’dır. Ülkemizde kurulan ilk banka olan Ziraat Bankası, 1863 yılından beri faaliyet göstermektedir. Faiz oranları özel bankalara göre daha düşük olan Ziraat Bankası, kamu bankalarının tercih ettiği bankadır.

Halk Bankası

1933 yılında kurulan Halk Bankası, sanayi ve ticareti daha da desteklemek amacıyla açılarak faaliyete geçti. Daha sonra düşük faizli müşterilerin tüketici kredileri, ev kredileri, otomobil kredileri ve diğer kredi türleri için ihtiyaçları için çözümler geliştirmeye başladı.

Vakıfbank

Vakıfbank olarak da bilinen Türkiye Vakıf Fonu, 1954 yılında Adnan Menderes tarafından kurulmuştur. Yurt dışında Avusturya, Almanya, Kıbrıs, Amerika olmak üzere 6 ülkede ofisleri bulunmaktadır.

Devlet Katılım Bankaları

Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası toplum destekli katılım bankalarıdır. Faizsiz oran esasına göre hareket eden katılımcı bankalar, mevduat sahiplerinden fon toplamakta ve bu fonları ticaret ve sanayide kullanmaktadır. Karlarını veya zararlarını mevduat sahipleriyle paylaşırlar.

Ziraat Katılım Bankası

Recep Tayyip Erdoğan, 2015 yılında 675 milyon TL sermaye ile açılan Ziraat Katılım Bankası’nda hesap açan ilk kişidir. Ziraat Katılım Bankası’nın ülke genelinde 45 şubesi bulunmaktadır.

Vakıf Katılım Bankası

2015 yılında 805 milyon TL sermaye ile kurulan Vakıf Katılım Bankası halka açık bir şirkettir. Banka sermayesinin% 99’u Fonlar Genel Müdürlüğü’ne ait olup, kalan% 1’i Bayezid Han-i Sani Vakfı, Mahmud Han-ı Evel Bin Mustafa Han Vakfı ve Murad Paşa bin Abdüsselam Vakfı tarafından eşit olarak paylaşılmaktadır. .

Devlet Yatırım Bankaları

Devlet Mevduat ve Kalkınma Bankaları ve Yatırım Bankaları, Türkiye Kalkınma Bankası ve İller Bankası ve Türkiye Kalkınma Bankası olarak da bilinir. Bu bankalar, kamu ve özel kuruluşların yatırımlarını finanse etmek için kullanılmaktadır. Diğer bankaların aksine mevduat kabul etmiyorlar.

Türk Eximbank

Türk Eximbank olarak bilinen Türkiye İhracat Kredi Bankası 1987 yılında kurulmuştur. İhracat geliştirmek amacıyla kurulan Eximbank; Yurt dışındaki ihracatçılara, üreticilere, girişimcilere ve girişimcilere kredi, hazine, sigorta ve garanti programları sunmaktadır.

İller Bankası

1933 yılında kurulan ve İlbank olarak da anılan İller Bankası 15 milyon TL sermaye ile faaliyete geçti. Özel kamu idareleri ve belediyeler, İller Bankası için fon ve kredi sağlanması; bankacılık, finans, mühendislik ve danışmanlık alanlarında çalışmaktadır.

Türkiye Kalkınma Bankası

Türkiye Kalkınma Bankası olarak da bilinen Ulusal Sanayi ve İşgücü Yatırım Bankası tarafından 1975 yılında kurulan; Sanayi, turizm, eğitim, enerji ve sağlık gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmaları finanse etmektedir.

TMSF Bankaları

TMSF bankaları – Birleşik Fon Bankası ve Adabank. Yolsuzluğu önlemek için oluşturulan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), mevduat sahiplerinin haklarını korumak için yolsuz olarak sınıflandırılan bankaları içermektedir. Fona devredilen bankalar nüfus bazında faaliyetlerine devam etmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.