Çocuk Parası Yardımı Nasıl Alınır? (E-Devlet)

Çocuk Parası Yardımı Nasıl Alınır? (E-Devlet)

Yeni doğum yapmış annelere yardımcı olmak için her çocuk için farklı miktarlarda aile yardımı ödenir. Çocuk Parası Başvuru (HESAPLAMA) adı altında, annelik ödeneği, aile yardımı, doğum yardımı, kimlerin çocuk parası ödeneği alabileceği, aile ödeneği, Aşı parası ne kadar? Çocuk parası başvurusu nereye başvurulur ve ne zaman yatacak gibi konulara değineceğiz…

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından aile yardımı alabilmek için, yaşayan bir çocuğun doğumundan hemen sonra, çocukların kimliklerinin KPS (Kişisel Veri Değişim Sistemi) üzerinden nüfusa kaydedilmesi ve başvurunun bakanlık ofisine şahsen veya posta ile yapılması gerekmektedir. Talep doğum sistemine kaydedildikten sonra aile ödenekleri PTT aracılığıyla anne hesabına aktarılır. Bu sayede doğum yapan aileye çocuk parası yardımı yapılmaktadır.

Çocuk Parası HESAPLAMA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çıkarılan bir yasaya göre, SGK üzerinden doğum yapan annelere maddi yardım yapılmaktadır. Çocuk parası olarak da bilinen doğum yardımı tutarı 300 TL’den başlamaktadır ve çocuk sayısı arttıkça artmakta olduğunu söylemek mümkün. Çocuğun parası T.C. Kimlik numarası ile arşivlenmiş olarak ödenebilir. 15.05.2015 tarihinde doğan tüm çocuklara vatandaş olsalar dahi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm doğum yapan annelere çocuk parası yardımı yapılabilir. 15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren bu kanuna göre, bu tarihten sonra doğan tüm çocuklar için yaşayan her çocuk için yardım ödenmektedir.

 • İlk çocuk ödeneği: 300 Türk Lirası.
 • İkinci çocuk için: 400 TL
 • 3. Çocuklar ve diğer çocuklar: Bir seferde 600 TL verilir.

Yardım talepleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bağlantılı ofislere yönlendirilmelidir. Yeni doğmuş bir bebeğe doğum belgesi verildikten sonra, çocuğun kimliğiyle ofise başvurarak PTT aracılığı ile ödeme kullanılabilir. Yurt dışında ikamet eden kredi kartı sahipleri de konsolosluk ile iletişime geçerek bu destekten faydalanabilirler.

Çocuk Parası Kimler Alabilir?

Doğum yardımı adı altında belli kriterler sonucunda karşılıksız maddi yardım alacak olan annelerden;

 • TC vatandaşı olanları
 • Mavi kart sahibi olanı
 • Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları herhangi bir kısıtlama olmaksızın başvuru yaparak bu yardımdan yararlanabilirler.

Doğum Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Doğum yardımı ödemeleri, bebeğin doğumundan sonra bebeğe ait olmak üzere TC kimlik kartı ile beraber  annenin CT taramasından sonraki bir ay içinde DYS’ye talep yapılmasının ardından PTT üzerinden kimlik numarasıyla hesaba aktarılmaktadır.. Doğum yardımı başvuru sorgulama yı e-DEVLET üzerinden yapabilirsiniz. Çocuk parası sorgulama yapmak için tıklayınız.

Çocuk Parası Başvuru Sonucu Sorgulama 2021

Annelik yardımı, nakit bir yardımdır. Bu ödenek, talebin yapıldığı ayı takip eden ayın 25’ine kadar PTT hesaplarına anne adına yatırılır. Bu, bankaya gitmeden yardıma erişmenizi sağlar.

Şahsen doğru mal sahibi olarak talebinizin kabul edildiğini veya paranın yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmek için;

 • En yakın PTT Şubelerine gidebilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden çevrimiçi sorgulama yapabilirsiniz.
 • 444 1 788’den PTT Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

Çocuk Parası Ödeneği Nasıl Alınır?

 • Canlı bir çocuğun doğumundan hemen sonra yenidoğanın kimliği Nüfus Müdürlüğünde KVS’ye (Kişisel Veri Değişim Sistemi) kaydedilir,
 • Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlıklarından kimlik belgesi ile annelik / babalık yardımı başvurusu tamamlanır.
 • Çocuk parası başvurusu, yetkili bakanlık il idaresi bağlı birimlerine iletilir,
 • Doğum yardımı için yapılacak olan başvuru annenin kendisi olacak, aynı zamanda posta yoluyla veya taahhütlü posta ile yapılabilir.
 • Tüm kimlik bilgileri ve başvurular DYS (Doğum Yardım Sistemi) tarafından onaylandığında ödeme PTT üzerinden alınacaktır.

Doğum Yardımı Alma Şartları

Doğum parası için 300 Türk Lirası ve çocuk başına 600 Türk Lirasına kadar aile ödeneği alabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlardan ilki, tüm Türk vatandaşlarına herhangi bir kısıtlama olmaksızın yardım sağlanmasıdır. Ayrıca mavi kartı olanlara doğum yardımı sunulmaktadır. Doğum yardımı hamilelik sırasında değil, doğumdan sonra yaşayan bir çocuğa ödenir. Bunun için 05.2015 tarihinden itibaren canlı doğum yapma ve doğum yapma şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Aile yardımlarından yararlanmak için doğum sonrası başvurunun adımlarını da tamamlamanız gerekir. Ayrıca çocuk bezi ve mama sütü talep ederek de emzirme faydaları elde edebilirsiniz.

Çocuk Parası Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğum yardımı başvurusu için yapmanız gereken adımlar sırasıyla;

 • Doğan bebeğin T.C. kimlik kartı
 • Anne veya babasının T.C. kimlik kartı
 • Başvuruda bulunmak için başvuru merciinden alınmış olan belgeler ve tam, doğru biçimde doldurulmuş olması gerekir.

Bu belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumlarına Başvuru Yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye genelinde tüm Türk vatandaşlarının yararlanabileceği yukarıdaki şartları yerine getiren kişiler, il aile, sosyal ve istihdam hizmetleri ile sosyal hizmet merkezlerine başvurabilirler. Yurt dışında ikamet eden vatandaşlar ve Türk vatandaşları ülkenin büyükelçiliğine veya konsolosluğuna başvurabilirler. İnsanlar ayrıca çalıştıkları kurumda doğum parası için başvurabilirler. Devlet kurumlarında ve kuruluşlarında aktif olarak devlet memuru olarak çalışan bireyler, hamilelik ve doğumla ilgili yardım için kendi kurumlarına başvurmalıdır. Devlet çalışanlarının devlet kurumları ve çalıştıkları kuruluşlar aracılığıyla başvurması için, ebeveynlerden birinin kararlaştırıldığı şekilde bir devlet çalışanı olarak veya bir devlet kurumunda çalışması yeterlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.