ÇKS Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet

ÇKS Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet

Çiftçi Kayıt Sistemi, birçok vatandaşımızın bilgilerini kaydeden bir programdır. Sonuç olarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından satılan çiftçilerin ekilebilir arazileri, mahsulleri ve hayvanları her zaman kayıt altına alındığından, her bir tarım politikası buna göre yapılandırılır. ÇKS Sorgulama Nasıl Yapılır Böylelikle sistematik olarak çiftçi geliştirme ve ülkede tarımı artırma hedefine yaklaşıyoruz. Aynı zamanda üreticilerimiz için devlet desteği ve sigorta garantilerinden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz bu veri tabanına kayıt olmaları halinde bu fırsatlardan yararlanabilmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemine bugün nasıl kayıt olabilirim? ÇKS başvuru süreci nasıl ilerliyor? Her yönden bahsedeceğiz.

ÇKS Nedir? ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır?

ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi), bölge ve ilçe müdürlüklerinden gelen beyanlar ile Tarım Bakanlığı tarafından doğrulanan bir veri tabanıdır. Bu sistem altında, tüm çiftçiler zamanla bu programa dahil edilecektir. Tüm çiftlikler tek elde toplanır. Bu nedenle, bu temelde ilk kaydolanlar, kanunda yer alan tarım politikası ve devlet desteğinden yararlanabilir. ÇKS’ye  nasıl kaydolurum? Nereye başvurmalıyız? Hepsini yazımızın geri kalanında ele alalım. Çiftçi kayıt sistemine dahil olmak için ilçe tarım departmanı ile iletişime geçmelisiniz. Başvurduğunuzda aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

 • Başvuru formu (bölge müdürlükleri tarafından verilir)
 • Ziraat Odası tarafından onaylanmış çiftçi sertifikası.
 • Tamamlanmış çiftçi formları (A, B, C).
 • İmza sirküleri
 • Tüzel kişiler ticaret sicil bülteni.
 • Tarım arazisi kiralama, kira, tapu fotokopisi için kullanılıyorsa.
 • Kayıt memurunun kayıt nüshasının kimlik kartı.
 • Gerçekten büyüdüğünüz müfettişler tarafından onaylanmış bir gözlem raporu talep edebilirsiniz.

ÇKS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir tarım ve hayvancılık işi başlatmak veya geliştirmek için çiftçi kayıt sistemine dahil olmanız gerekir. Bu sisteme kayıtlı olduğunuz için, tüm devlet çiftlik sübvansiyonlarından haberdar olabilirsiniz. Tescilli üreticilerimiz için ikinci konu ÇKS başvuru sürecidir. Gereksinimler sayfasını nasıl kullanacağını bilmeyen çiftçilerimiz için bugün resimli ve detaylı açıklamalarımızla size yardımcı olmak için buradayız. Kaydınızın tamamlandığından emin olduktan sonra, önce İnternete bağlanıp şifrenizi girerek e-Devlet sisteminizde oturum açın. Açılan e-devlet sayfasında arama butonuna çiftçi kayıt sistemine giriniz. Göründüğünde, başvuru sürecindeki iki adımı tamamlamanız istenecektir. Bunlardan biri vergi kimlik numarasına göre Türkiye Cumhuriyeti, ÇKS sayfası açıldığında bu numaraları girmeniz gerekecektir. Ardından, ekrandaki boş alanın altındaki görüntü onay ekranındaki sayıları yazın. Ardından, resim inceleme ekranında, ekranın altındaki boş alana sayıları yazın. Ardından, görüntü inceleme ekranında, ekranın alt kısmındaki boş alana sayıları yazın. Ardından aşağıdaki Enter tuşuna basın.

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır? ÇKS Çiftçilik İzin Belgesi

ÇKS Sorgula İşlemi

Bu prosedürleri tamamladıktan sonra çiftçi kayıt sayfanız açılacaktır. Bu sayfada görüntülenen hakkınızdaki bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • Çiftçi kayıt sisteminin numarası
 • Ardından, atanan işletme numarası
 • Ticaret unvanı
 • Başvurduğunuz merkezle ilgili bilgiler ekranda görüntülenecektir.

Bu şekilde çiftçi kaydı için başvuru sorununuzu çözebilirsiniz. Yukarıdaki tüm adımları doğru bir şekilde uygularsanız, çiftçinizin kayıt sayfasına kolayca ulaşabilirsiniz. Çevrimiçi yönetim sistemine giriş yapmak için bir şifre de gereklidir. Henüz e-devlet şifrenizi almadıysanız. Size en yakın PTT ofisi ile iletişime geçerek kasada 2 TL’ye şifrenizi alabilirsiniz. E-devlet şifresi önemli bir güvenlik gerektirdiğinden zarf içerisinde teslim edilir. Ve bu, bu şifrenin kimseyle paylaşılamayacağını gösterir. E-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra artık tanımladığınız rakam ve harflerden güvenli bir şifre tanımlayarak bu şekilde girişlerinizi yapabilirsiniz.

ÇKS Sorgulama Nasıl Yapılır

ÇKS Sorgulama Nasıl Yapılır

Çiftçi Kayıt Sisteminin Faydaları

Çiftçileri kayıt altına almak için mevcut sistem nedir? Nasıl kayıt olurum? Nasıl soruşturma yapılacağını tartıştık. Ancak bu süreçlerin farkında bile olmayan vatandaşlarımız var. Bu nedenle, bir çiftçi için ÇKS’ye kaydolmanın faydaları nelerdir? Bunun hakkında biraz konuşmak istedik. Birincisi, son yıllarda geliştirilen teknolojiler tarıma ve hayvancılığa olan ilgiyi azaltmıştır. Dolayısıyla ülkemiz bu alanlarda önemli düşüşler yaşadı. Dış dünyaya bağımlı hale geldik. Ulusal bir sorun haline gelen durum yetkilileri zorladı. ÇKS sistemi kullanılarak üretilen ürünler, satılan ve üretilmeyen ürünler veri ile kontrol edilmektedir.

E-Devlet ÇKS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Düşük üretimli ürünler, devlet teşvikleri sayesinde yeniden popülerlik kazanıyor. Böylece satışlarda düşüşte bir artış olacağı tahmin ediliyor. Böylelikle çiftçi desteğini alır ve ürünlerinin hacmini azaltarak üretimi arttırır. Üstelik ülke dış dünyaya bağımlı değil. Yok olma eşiğinde olan meslekler gibi, her gün kaybettiğimiz tarım ürünlerini alıyoruz. Bu sistem, ülkedeki sivil ve tarım politikalarımızı korumayı amaçlamaktadır. Geçmişte bu nedenlerle tarımı bıraktıysanız veya hala kendi ürününüzü yetiştirmeyi ve satmayı hayal ettiyseniz, Çiftçi Kayıt Sistemine en kısa sürede katılın ve cebinizde ve arazimizde yanınızda bulundurun Devlet teşviklerini hatırlayın. Bu ülke ekonomisinin gelişimi teknolojinin yanı sıra vicdanlı çiftçilerin elindedir. Üretimini geliştiren ve geliştiren çiftçi her zaman kazanır. Siz çiftçilerimize bol hasatla bereketli günler dileriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.