ÇKS Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Online Sorgula

ÇKS Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Online Sorgula

Çiftçi Kayıt Sistemi, birçok vatandaşımızın tarım bilgilerini kaydeden bir programdır. ÇKS Sorgulama nasıl yapılır? sorusunun cevabına geçmeden önce çiftçi kayıt sisteminin işleyişinden kısaca bahsetmek isterim. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından satılan çiftçilerin ekilebilir arazileri, mahsulleri ve hayvanları her zaman kayıt altına alındığından, her bir tarım politikası buna göre yapılandırılır. Böylelikle sistematik olarak çiftçi geliştirme ve ülkede tarımı artırma hedefine yaklaşma amaçlanır. Aynı zamanda üreticilerimiz için devlet desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz bu veri tabanına kayıt olmaları halinde bu fırsatlardan yararlanabilir. Çiftçi Kayıt Sistemine bugün nasıl kayıt olabilirim? ÇKS başvuru süreci nasıl ilerliyor? Her yönden bahsedeceğiz.

ÇKS Nedir? ÇKS Kaydı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Öncelikle ÇKS Nedir? sorusunu merak edenlere; ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi), bölge ve ilçe müdürlüklerinden gelen beyanlar ile Tarım Bakanlığı tarafından doğrulanan bir veri tabanıdır. Bu sistem altında, tüm çiftçiler zamanla bu programa dahil edilecektir. Tüm çiftlikler tek elde toplanır. Bu nedenle, bu temelde ilk kaydolanlar, kanunda yer alan tarım politikası ve devlet desteğinden yararlanabilir. ÇKS kaydı nasıl yapılır? Nereye başvurmalıyız? Hepsini yazımızın geri kalanında ele alalım. Çiftçi kayıt sistemine dahil olmak için ilçe tarım müdürlükleri ile iletişime geçmelisiniz. ÇKS kaydı başvuru belgelerine yönelik olmak üzere başvurduğunuzda aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

 • Başvuru formu (bölge müdürlükleri tarafından verilir)
 • Ziraat Odası tarafından onaylanmış çiftçi sertifikası.
 • Tamamlanmış çiftçi formları (A, B, C).
 • İmza sirküleri
 • Tüzel kişiler ticaret sicil bülteni.
 • Tarım arazisi kiralama, kira, tapu fotokopisi için kullanılıyorsa.
 • Kayıt memurunun kayıt nüshasının kimlik kartı.

Yukarıdaki belgeleri eksiksiz tamamladığınız takdirde ÇKS Kaydınızı oluşturabilirsiniz. Şimdi gelelim ÇKS Kaydı sorgulama işlemini nasıl yapacağınıza..

ÇKS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? 

Bir tarım ve hayvancılık sektöründe yer almak veya geliştirmek için çiftçi kayıt sistemine dahil olmanız gerekir. Bu sisteme kayıtlı olduğunuz için, tüm devlet çiftlik sübvansiyonlarından haberdar olabilirsiniz. ÇKS Sorgulama sayfasını nasıl kullanacağını bilmeyen çiftçilerimiz için bugün resimli ve detaylı açıklamalarımızla size yardımcı olmak için buradayız. Şimdi görselleri takip ederek adım adım sorgulama nasıl yapacağınızı anlatayım.

ÇKS kaydınızın tamamlandığından emin olduktan sonra, önce İnternete bağlanıp şifrenizi girerek e-Devlet sisteminizde oturum açın. Açılan e-devlet sayfasında arama butonuna çiftçi kayıt sistemine giriniz. Yada buna gerek kalmadan verdiğim linke tıklayarak direkt olarak kimlik doğrulama yapabilirsiniz.

çks kimlik doğrulama

çks kimlik doğrulama

Göründüğünde, başvuru sürecindeki iki adımı tamamlamanız istenecektir. Bunlardan biri vergi kimlik numarasına göre Türkiye Cumhuriyeti, ÇKS sayfası açıldığında bu numaraları girmeniz gerekecektir.

ÇKS Sorgulama işlemini ele aldığım bu yazıda Çiftçi belgesinin nasıl alınacağını detaylı olarak anlattığım Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır? ÇKS Çiftçilik İzin Belgesi adlı makalemi incelemenizi tavsiye ederim.

Bu prosedürleri tamamladıktan sonra çiftçi kayıt sayfanız açılacaktır. Bu sayfada görüntülenen hakkınızdaki bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • Çiftçi kayıt sisteminin numarası
 • Ardından, atanan işletme numarası
 • Ticaret unvanı
 • Başvurduğunuz merkezle ilgili bilgiler ekranda görüntülenecektir.

Bu şekilde çiftçi kaydı için başvuru sorununuzu çözebilirsiniz. Yukarıdaki tüm adımları doğru bir şekilde uygularsanız, çiftçinizin kayıt sayfasına kolayca ulaşabilirsiniz. Online yönetim sistemine giriş yapmak için bir şifre de gereklidir. Henüz e-devlet şifrenizi almadıysanız. Size en yakın PTT ofisi ile iletişime geçerek 2 TL’ye şifrenizi alabilirsiniz. E-devlet şifresi önemli bir güvenlik gerektirdiğinden zarf içerisinde teslim edilir. Bu şifrenin kimseyle paylaşılamayacağını gösterir. E-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra artık tanımladığınız rakam ve harflerden güvenli bir şifre tanımlayarak bu şekilde girişlerinizi yapabilirsiniz.

Yalnızca PTT’den alabileceğiniz e-devlet şifresinin yanında yine PTT üzerinden barkod sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Peki nasıl?  PTT Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır? PTT Barkod Numarası Öğrenme

Çiftçi Kayıt Sistemi Kullanmanın Faydaları Nedir?

Çiftçileri kayıt altına almak için mevcut sistem nedir? Nasıl kayıt olurum? Nasıl sorgulama yapılacağını tartıştık. Ancak bu süreçlerin farkında bile olmayan vatandaşlarımız var. Bu nedenle, bir çiftçi için ÇKS’ye kaydolmanın faydaları nelerdir? Bunun hakkında biraz konuşmak istedim. Birincisi, son yıllarda geliştirilen teknolojiler tarıma ve hayvancılığa olan ilgiyi azaltmıştır. Dolayısıyla ülkemiz bu alanlarda önemli düşüşler yaşadı. Dış dünyaya bağımlı hale geldik. Ulusal bir sorun haline gelen durum yetkilileri zorladı. ÇKS sistemi kullanılarak üretilen ürünler, satılan ve üretilmeyen ürünler veri ile kontrol edilmektedir. Düşük üretimli ürünler, devlet teşvikleri sayesinde yeniden popülerlik kazanıyor. Böylece satışlarda düşüşte bir artış olacağı tahmin ediliyor. Böylelikle çiftçi desteğini alır ve ürünlerinin hacmini azaltarak üretimi arttırır. Üstelik ülke dış dünyaya bağımlı değil. Yok olma eşiğinde olan meslekler gibi, her gün kaybettiğimiz tarım ürünlerini alıyoruz. Bu sistem, ülkedeki sivil ve tarım politikalarımızı korumayı amaçlamaktadır. Geçmişte bu nedenlerle tarımı bıraktıysanız veya hala kendi ürününüzü yetiştirmeyi ve satmayı hayal ettiyseniz, Çiftçi Kayıt Sistemine en kısa sürede katılın ve cebinizde ve arazimizde yanınızda bulundurun Devlet teşviklerini hatırlayın. Bu ülke ekonomisinin gelişimi teknolojinin yanı sıra vicdanlı çiftçilerin elindedir. Üretimini geliştiren ve geliştiren çiftçi her zaman kazanır. Siz çiftçilerimize bol hasatla bereketli günler dileriz.

Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) Ne İşe Yarar?

Bugün çiftçilerimizin ülke ekonomisine katkısının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ülkemiz ekonomisinin tarım ve hayvancılıktan büyük kazançlar sağladığı açıktır. Dolayısıyla devletin bu aşamadaki girişimleri onu zaman içinde kontrol altında tutmaya yöneliktir. Bugün bu sistemin birçok şeyi kısıtladığını ve doğrudan Devlete bağlı çiftçilere tavizler verildiğini unutmamalıyız. Gelin birlikte çiftçi kayıt sistemi ÇKS ne işe yarar? sorusunu cevaplandıralım.

 • Devletin çiftçiler için sunduğu her türlü tarımsal ve hibe kredilerinden yararlanma hakkı doğar.
 • BAĞ-KUR yeni ismiyle 4B üzerinden emekli olunabilmesini sağlamaktadır.
 • Özel bankalardan tarım kredilerinin kullanılabilmesi ve uygun şartlardan faydalanılabilmesini sağlamaktadır.
 • Bankaların çoğundan tarım kartı alınabilmesini sağlamaktadır.
 • Çiftçilerin zaman içerisinde proje ihtiyaçlarına devlet nezdinde her türlü desteğin talebi sağlanabilir.
 • Tarım alanında doğru analizlerin yapılabilmesi ve sorgulamaların net bir şekilde yapılabilmesi için kullanılmaktadır.
 • Tarımsal ürünlerin nakliyesi için gerekli olan Müstahsil Yol Belgesi çıkarılmasını sağlamaktadır.
 • Tarım alanında verilen çeşitli destek, kredi ve hibelerden faydalanma hakkı özellikle 2019 yılı itibari ile sadece bu sisteme kayıtlı kişilere verilmiştir.

Yukarıdaki avantajlarını listelediğim ÇKS belgesi kaydına geç kalmadınız. Başvurular Eylül 1 itibariyle başladı.! Ne duruyorsunuz hemen ÇKS Kaydınızı tamamlayın. 🙂

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.