Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır? ÇKS Çiftçilik İzin Belgesi

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır? ÇKS Çiftçilik İzin Belgesi

2021 ve sonrası için tüm tarım ve hayvancılık yatırımlarınız için devlet desteğine ihtiyacınız varsa, bir ÇKS veya şirket sertifikasına ihtiyacınız olacak. Ayrıca Ziraat Bankası dahil herhangi bir bankadan tarım ve hayvancılık kredisi başvurusunda bulunabilmek için ÇKS belgesi gerekmektedir. Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır ÇKS Çiftçilik İzin Belgesi BAĞ-KUR emeklilik için de onay belgesi nasıl alınır? Yayınlanan resmi gazeteye göre, bir ÇKS veya şirket sertifikası düzenlemek için gereken ek başvuru formlarını ve güncellemeleri web sitemde yayınladım.

ÇKS Çiftçilik İzin Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternette araştırıyorum ve kimsenin tam olarak ne ÇKS ve şirket sertifikası olduğunu bilmediğinden emin oluyorum. Kısaca bakarsanız, tüm taraflar ÇKS belgesinin işletme sertifikası ile aynı kalitede olduğunu düşünüyor. Bu iki belge tam olarak nedir? Öncelikle, ikisi arasındaki büyük farkı ve bu belgelerin faydalarını belirtmeme izin verin.

 • ÇKS sertifikası; Bu, yalnızca yer altı veya yer üstü tarım yapan çiftçiler için tasarlanmış bir kayıt sistemidir.
 • Ticari sertifika; Her türlü ıslah faaliyetine katılan veya katılmak isteyen üreticiler için bir kayıt sistemidir.

Gördüğünüz gibi, iki belge arasında kurtarma açısından büyük bir fark var. Ama size yalan söylememe izin verin, aldığınız faydalar neredeyse aynı. Bu iki belgenin siz değerli çiftçilerimiz için avantajları nelerdir?

 • Genç çiftçilerin projeleri bağlamında devlet sübvansiyonlarının zararına.
 • Tarımsal kredi birlikleri ve Ziraat Bankası tarafından sunulan düşük faizli kredilerle canlı hayvan alımı da dahil olmak üzere tüm tarım kredilerinden yararlanın.
 • Özel bankalar dahil olmak üzere tüm finans kaynaklarından kişisel kredilerin kullanılması.
 • Ülkemizde faaliyet gösteren birçok bankadan çiftçi kredi kartı alın.
 • BAĞ-KUR aracılığı ile emekli olma imkanı.
 • Üreticiden tarımsal ürünlerinizin taşınması için gerekli olan bir dolaşım belgesi düzenleyin. (hasatın sonunda uygun olması şartıyla)
 • Ekili alanınız için devlet desteği.
 • İlgilendiğiniz hayvanların sayısına ve cinsine göre ödüller alın.

Gördüğünüz gibi, bir işletmenin ve bir ÇKS sertifikasının faydaları gerçekten harika. Ziraat Bankası HAYVAN kredisi dahil tüm bu fırsatlardan yararlanmak için bu iki belge nasıl resmileştirilir?

Hayvan İşletme Belgesi Nasıl Alınır?

Hayvancılık sektöründe az önce bahsettiğimiz gibi, devlet yardımı istiyorsanız, bir işletme sertifikasına ihtiyacınız var. Faaliyet sertifikası, düşük faiz oranlarıyla kredi ve hibe almanın yanı sıra, süt, doğum veya kesim gibi birçok işlev için devletten yardım almanıza olanak tanır. Aslında, bir iş belgesi yazmak oldukça basittir. Sertifika verebilmek için tek yapmanız gereken bir ahır kiralamak veya kendi adınıza kaydettirmektir. Ahırın ne kadar büyük olduğu önemli değil. Kiralık ahır niteliğinde olan veya adınıza kayıtlı bir binanız varsa, mülkiyet belgesi ile il tarım hizmetlerine başvurmanız gerekir. Şirket sertifikanızı, idare başkanı, müdür ve okul üyesi tarafından size verilmesi gereken bir onay mektubunu imzaladıktan sonra ortalama bir saat içinde alacaksınız. Sertifika verilmesi için ortalama ücret 30-40 TL arasındadır.

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftçi kayıt belgesi olarak da bilinen ÇKS’ye iki şekilde başvurabilirsiniz. Birincisi, e-devlet üzerinden kişisel kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak başvuru formunu doldurmaktır. İkinci seçenek, çiftçileri kaydetmek için EK1 sistemi için başvuru formunu doldurmak ve ilçenin tarım departmanlarına sunmaktır. Bununla birlikte, başvurunuz ne olursa olsun, sizden belirli belgeleri beyan etmeniz isteneceğini lütfen unutmayın. Bu belgelerin çoğu, gerçekten çiftçilik mi yoksa çiftçilik mi yaptığınızı belirlemek için gereklidir. Bu belgeleri ve ilgili ekli formları sırayla listelersek.

ÇKS Belgesi Almak İçin Gereken Evraklar

E-devlet üzerinden bir ÇKS belgesi için başvurun veya az önce sizinle paylaştığım EK-1 adlı talep formu ile birlikte gönderin. Bu forma ek olarak aşağıdaki belgeleri de eklemeliyiz.

 1. Ülkenizi kullanmakta olduğunuz kişilerin veya ülkenizi kullanıyorsanız kimliklerinin fotokopisi.
 2. Hangi ülkeyi kullanırsanız kullanın, tapu sicilindeki kaydın bir kopyası tapu sicilinden alınmalıdır. (Envanterde olmayan mülkiyet hakları için EK 2’yi doldurarak bir Arazi Arama Raporu gereklidir.
 3. Tarım arazisi kiralanmışsa, kiralama gerekir.
 4. Varsa, başvuru sahibinin vergi numarasını belirten belge.
 5. Döner sermayeden destek belgesi
 6. Yükümlülükler
 7. Muhtar tarafından onaylanan ekili alanların C Formu.
  arzu edilir.
Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır ÇKS Çiftçilik İzin Belgesi

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır ÇKS Çiftçilik İzin Belgesi

ÇKS Belgesi Kayıt ve Yenileme Belgeleri

Çeşitli durumlarda, ÇKS belgenizin güncellenmesi gerekir. Böylesi bir hükümet desteği ve bir yol yapımcısı ruhsatının alınmasıyla, bu daha arzu edilir bir durumdur. Aşağıdaki belgeleri kullanarak İlçe Tarım Dairesi Gazetesi’nde listelenen tarihlerde ÇKS belgenizi hazırlayabilirsiniz.

 • ÇKS Güncelleme Talep Formu
 • Döner sermayeden alınan makbuz.
 • Kira sözleşmesinin adı (arazi kiralanmışsa)
 • ONAY

Bu belgeler gereklidir. İlçe müdürlüklerine gerekli evrak ve başvurular eksiksiz olarak ulaşır ulaşmaz ÇKS belgeniz ortalama 5 iş günü içerisinde elinizde olacaktır.

 • Talep edebileceğiniz tüm ÇKS Çiftçi Kayıt Başvuru Formları.
 • ÇKS ile ilgili gerekli açıklamalar BURADAN Resmi Gazetede yer almaktadır.
 • Posta ve PTT ile tarafınıza teslim edilen ÇKS belgesi için 2021 yılında 25 TL tahsil edilecektir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.