Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışan annelere kreş yardımı başvurusu nasıl yapılır? sorusunun cevabını sizlere açıklamadan önce sizlere bilmenizin faydalı olacağı bazı bilgileri sunayım. Birçok anne çocuklarını kreşe gönderirken Aile, Çalışma ve Hizmetleri bakanlığına başvuruyor. Kreşlere 2021 yılı için verilecek destek seviyesi bakanlık tarafından açıklandı. Çalışan anneler için bir tasarruf seçeneği olan kreşler, çocukların gelişebileceği ve sosyalleşebileceği bir alan da yaratıyor. Çalışan anneler, kadın istihdamını destekleyecek bir proje ile anneler bu yardımlarından faydalanabilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, SGK ve İŞKUR, doğumundan sonra işten ayrılan anneleri işe dönmeye teşvik etmek ve çocuklarını kreşe göndermeleri için maddi destek sağlamak amacıyla hayata geçirilen projeye destek veriyor. Şimdi çalışan annelere kreş yardımı 2021 yılında ne kadar oldu? ve nasıl başvurulur konularına değineyim.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı 2021

Çalışan annelerin iş bulabilmeleri ve çocuk sahibi olduklarında profesyonel yaşamlarına devam edebilmeleri için kreş yardımı 2021 yılında da devam edecek. Çalışan annelere kreş desteği işveren tarafından verildiğinde işverene vergi indirimi yapılıyorken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve SGK tarafından da çalışan annelere destekler verilmektedir. Çalışan anneler kreş yardım parası isteyebilirler. Çocuk bakımında kaç yıl olduğuna ve taleplerin nasıl ele alındığına bir göz atalım.

Kreş Desteğini Kimler Alabilir?

Kreş desteğini kimler alabilir? Yardımına hak kazanan annelerin Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Peki kreş desteğini kimler alabilir? Projenin amacı, çalışan annelerin çocuklarının doğumundan sonra çalışmasına yardımcı olmak olduğundan, kreşe başvururken annenin SGK’ya bağlı herhangi bir işte tam zamanlı çalışması ve son 1 yıllık ortalama aylık geliri Tarih Kesin kayıt asgari brüt ücreti geçmemelidir. Çocuklarıyla aynı adreste yaşayan 0-5 yaş arası çocuğu olan anneler için kreş hizmetleri verilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın yaptığı bir araştırma kapsamında kreşler için çalışan annelere devlet tarafından kredi veriliyor. Faal annelerin ve anne adaylarının işlerine devam edebilmeleri için uygun anneleri destekleyen bakanlık, yeniden geliştirme devlerinin de desteğiyle kreşlere yardım ediyor. 2021 yılında işverenlerin çalışan anneler için çocuk bakım ödeneği kapsamında çalışanlardan aldığı çocuk bakım ödeneği stopaj oranı %50‘dir.

Devlet, çocuğunu kreşe göndermeye alışmış annelerin çocuklarını kreşe gönderebilmesi için desteklenmektedir. Bu destek, çocuklarını kreşlere ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşlere gönderen ve sigortalı çalışan ebeveynler tarafından kullanılabilir. Ebeveyn parası, 24 ay boyunca maddi yardım için çalışan bir anneye ödenir. Ayrıca, Çalışma ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı maddi desteğe hak kazananlara 650 TL tutarında büro malzemesi temin etmektedir. 2021’de kreş için nasıl yardım başvurusu yaparım? diye soruyorsanız anlatayım.

İŞKUR Kreş Yardımı Başvurusu

Doğrudan sigortalı annelere sağlanan çocuk bakımı için bir KUR acentesine kaydolarak veya ailenizin ve mesleki durumunuzun ayrıntılarını içeren bir İŞKUR vakası oluşturarak başvurabilirsiniz. Bu devlet yardımına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan veya İŞKUR üzerinden başvurabilir ve devlet yardımı ile devam edebilirsiniz. Peki devlet kreş yardımı kaç para? Çalışan annelere devlet yardımı 7103 sayılı Kanuna göre maaşları gelir vergisinden istisna edilen işveren, 193 sayılı Kanunun 23 üncü maddesine göre kreş yardım parası sağlar. Mükellefler bu istisnadan %50’yi geçmemek kaydıyla yararlanabilirler. Her çocuk için aylık asgari tutar ise 2021 yılında 1.790 TL dir.

Kreş-Yardım-Parası-Kimlere-Verilir

Kreş-Yardım-Parası-Kimlere-Verilir

Kreş Yardımı Kaç Yaşına Kadar Alınabilir?

Kreş yardımı kaç yaşına kadar alınabilir diye soruyorsanız 0-5 yaş arası çocuklara, belli bir yaşa kadar annelerin çocuklarının eğitimini desteklemek amacıyla kreş parası yardımı ödeneği verilmektedir. Çalışan annelere aile yardımı 5 yaşından büyük çocuklar için ödenmez. Destekten yararlanabilmeleri için anne ve çocuğun aynı adreste yaşaması önemlidir. Bu arada Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? (SSK) 2021 konusunda dikkatinizi ve ilginizi çekebileceğini düşündüm. Tıklayarak konu başlığımıza gidebilirsiniz.

SGK Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışan annelere yardım olarak verilen kreş yardım parası, kanunen başta dul, boşanmış, eşi vefat etmiş anneler ve maddi sıkıntı içinde olan babalar olmak üzere çocuklu ailelere verilmektedir. Çocuklu ebeveynler kreş yardımı ile daha kolay işe gidebilirler. 0-5 yaş arası çocuklar için yaş sınırı, kreş yardımı için geçerli bir yaş sınırı olarak yasa kapsamındadır. Anneler, Kurumsal Çocuk Bakımı sayfasındaki e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilirler.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı e-Devletten Başvuru Nasıl Yapılır?

Çalışan annelere kreş yardımı e-Devletten başvuru nasıl yapılır? sorusunun cevabını en basit ve doğru şekilde sizlere anlatayım. Çalışan anneler E-devlet sitesi üzerinden üzerinden kreş yardımına başvurabilirler. uyg.sgk.gov.tr kreş yardımı SGK sayfası üzerinden başvuruda bulunmak için e-Devlete giriş yapmanız gerekmektedir. Sayfada bulunan devam butonuna tıklayarak online yönetim sistemine ulaşabilirsiniz. TC kimlik ve şifreniz ile giriş yaptıysanız karşınıza bir anket formu gelecek ve anketi doldurarak başvuru sayfasına gidebilirsiniz. Başvuru şartlarını sizlere maddeler halinde anlatayım;

 • Fiilen bir işte çalışıyor musunuz?
 • Çocuğunuzun yaşı nedir? (0-5)
 • Toplamda kaç yıldır çalışıyorsunuz ve yıl çalıştınız?
 • Toplamda kaç yıldır sigortalı çalışıyorsunuz ve yıl çalıştınız?
 • Çocuğunuz okul öncesi eğitim veya bakım kurumuna kreş, gündüz bakım evi vb. şu an gidiyor mu?
 • İşinizden ayrılmanızın nedeni ve nedenleri nelerdir?
 • Çocuğunuzun nerede bakılmasını istersiniz?
 • Mesleğiniz nedir?
 • Hanenizin toplam aylık net geliri ne kadardır?
e-Devletten-Çalışan-Anneye-Kreş-Yardımı-Başvurusu

e-Devletten-Çalışan-Anneye-Kreş-Yardımı-Başvurusu

Yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi sorular cevapladığınızda adım adım diğer sorular açılıyor ve tüm soruları doğru bir şekilde cevapladıktan sonra sizde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz 🙂 Şimdi gelin kreş desteği için gerekli ve aranan şartlar nelerdir? bunları inceleyelim.

Kreş Desteği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kreş desteği için gerekli belgeler nelerdir? diye soruyorsanız sorunun cevabı basit. Tabi ki başvuruda bulunmunaz için kurumun sizden istediği bazı şartlar ve belgeler var. Bu belgeleri ve şartları karşıladıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. İşte gereken belgeler;

 • Kreş yardımı başvuru formu
 • Nüfus kayıt örneği
 • T.C kimlik belgesi
 • İkametgah adresi
 • İş yeri tarafından onaylı maaş bordrosu
 • Kirada oturan annelerin kira belgesi ve kontratı

Çalışan annelere kreş kredisinden yararlanmak istiyorsanız yukarıdaki belgeleri yanınıza alıp en yakın devlet kurumuna gidebilirsiniz.

Kreş Parası Şartları Nelerdir?

Kreş parası şartları esas olarak maddi sıkıntı içinde olan ve çalışmak zorunda olan annelere ödenir. Bu çok ender olmamakla birlikte, eşi vefat etmiş maddi açıdan sıkıntılı bir babaya verilir. Bu desteği alabilmek için çalışan anne babaların öncelikle belirlenen şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Çalışan anneler için çocuk bakım desteği koşulları aşağıda sıralanmıştır;

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması zorunludur
 • Annelerin yapmış oldukları başvurularda aldıkları maaşların asgari ücret yada asgari ücret altında olması
 • Babaların yapacağı başvurularda ise aldıkları maaşların aile geçimine yetmeyecek kadar az olması
 • Annelerin başvuruda bulunabilmesi için eşinin vefat etmiş yada eşinden ayrılmış olması gerekli
 • Çocukların 0-5 yaş aralığında olması gerekmektedir

Değerlendirmede En Çok Nelere Dikkat Edilmekte?

Değerlendirme Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılır. Bakanlık, değerlendirmenin sonuçlarına göre aileye çocuk bakım ödeneği ödenmesine karar verebilir. Değerlendirmede;

 • Ailenin ekonomik durumu
 • Aylık hane geliri ve kişi başına düşen gelir
 • Diğer aile üyelerinin varlığı
 • Annenin mesleki durumu

Bu dikkate alınır. Bu şartları sağlıyorsanız büyük ihtimalle başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.