Belediye Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (GÜNCEL)

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (GÜNCEL)

Belediyeler, sosyal yardım için yıllık olarak belirli bir miktar ayırmaktadır. Ayrılan bütçeleri doğrultusunda ihtiyaç sahibi ailelere ve öğrencilere maddi ve manevi destek vererek, yaralarını tedavi ederek vatandaşlarımıza destek oluyorlar. Yiyecek, yakıt, kira ve giyim konusunda Belediye Bursu Nasıl Alınır yardım etmenin yanı sıra öğrencilere burs da veriyorlar. Belediye Bursu Nasıl Alınır? Hangi koşullar? Bu başlıklar, arama motorunda en sık sorulan sorular olarak görünür. Vatandaşlarımızın çoğu belediye burslarını duymamış veya BELEDİYE bursları hakkında yanlış bilgilendirilmiş ve belediyelerin üniversite öğrencilerine burs sağlamadığına inanıyor. Ancak durum bu değil. Belediyeler, ilk, orta, orta ve üniversite düzeyindeki öğrencilere burs sunmaktadır. Elbette belirli koşulları karşılamaları gerekir.

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (GÜNCEL)

Anayasamızın 5102. maddesindeki mevcut tanım değiştirilerek ayarlandı ve bu anlamda belediyelerin burs verme yetkileri üniversite öğrencilerine genişletildi. Bu yasanın düzenlenmeden önceki halini bilen vatandaşlarımız belediyelerin üniversite öğrencilerine burs vermediğini bildikleri için bu durumun devam ettiğine inanmaktadır. Ancak, yerel makamların öğrencilere sağladıkları herhangi bir kredi, burs veya maddi yardımdan sonra üç ay içinde kredi ve yurtları Yüksek Öğretim Kurumuna bildirmeleri gerekmektedir. Öğrencilerin hibelerini uygun kurumlara bildirmeleri istenirken, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için resmi kurumlara hibe ve burs bildirme zorunluluğu yoktur.

Belediye Bursu Nasıl Alınır

Belediye Bursu Nasıl Alınır

Belediye Bursuna Nasıl Başvurulur? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belediye bursuna nasıl başvurulur? Gerekli evraklar nelerdir? diye soruyorsanız hemen size bilgilendirelim. Bu şartlara ek olarak, belediye bursuna başvurmak için gerekli evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Belgeleri göndermek için bir belediye bursu başvurusu, üniversiteye kayıtlı olduğunuzu onaylayan bir öğrenci belgesi, kimliğinizin aslı ve fotokopisi ve yoksulluk sertifikası gerekir. Bu belgeleri tamamlayan öğrenciler belediyelerle, sosyal yardım ofisleriyle ve kadın odak noktalarıyla iletişime geçebilirler. Dosyalarınızı gönderdiğinizde ve burs başvurusunda bulunduğunuzda, yetkili kişiler tarafından doğrulanacaksınız. Bu denetimin sonunda hibe almanın uygun görülmesi halinde, bilgilendirileceksiniz ve düzenli olarak hibe desteği alabileceksiniz. Şimdi gereken şartları sizlere vereyim;

 • Öncelikle müracaat etmiş olduğunuz belediyeden, burs başvuru dilekçesini alıp, doğru bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir
 • Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi
 • Eğer yüksek öğrenim görüyor iseniz, kayıtlı olduğunuzu gösteren bir öğrenci belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Orta öğretim ve lise denginde iseniz, okuldan alınacak öğrenci belgesi, aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlık tarafından alınan yoksulluk belgesi

Yukarıda ki belgeleri tamamladığınızda sizde belediye bursu hibe desteği alabileceksiniz.

Belediye Bursu Başvuru Şartları Nelerdir?

Burs alacak öğrencilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir. Ancak aşağıdaki koşulları sağlayan öğrencilerin burs başvurusu yaparak çalışmalarına devam etmeleri daha kolaydır.

 • 25 yaşından gün almamak 
 • Para kazanmanızı gerektiren bir işte çalışmıyorsunuz.
 • Durumunuzu ve gelirinizi araştırdıktan sonra mali yardıma ihtiyacınız olacak.
 • Bir kurumdan veya özel kurumdan burs almamalısınız.
 • Orta düzey öğrenciler belediye bursuna da başvurabilirler, ancak not ortalamalarının en az 4 üzerinden 2,5 olması gerekir. Ancak, daha yüksek bir sınıfa geçmek zorunda kaldılar.
 • Sicilinizin temiz olması gerekirken, aynı zamanda iyi bir karaktere sahip olmalıdır.

Makalelerde belirtilen koşulları sağlayan öğrenciler belediye bursuna başvurabilirler. Belediye bursuna başvuramayan öğrencilerin listesi aşağıda verilmiştir.

 • İlköğretim öğrencileri
 • Açık öğretim öğrencileri
 • Uzaktan öğrenciler
 • Ücretli bir değişim programının üyeleri
 • TEV hibelerinin alıcıları
 • 25 yaşın üzerindeki öğrenciler
 • Türk vatandaşı olmayan öğrenciler

TEV bursuna başvurmak için buraya tıklayın.

Yukarıdaki listeye uyan öğrenciler belediye burslarından yararlanamazlar. Aynı zamanda burs başvurusuna hak kazanan her öğrenci için burs kabul oranı çok düşüktür. Başvuru sonrası incelemeye tabi olacak öğrencilerin durumu göz önüne alındığında, öncelik gerçekten ihtiyacı olanlara verilecektir.

Belediye Burs Tutarı Ne Kadar?

Kamu ve özel eğitim kurumlarının yanı sıra burs da sunan belediyeler, her yıl sosyal yardım için bütçeden belirli bir miktar sağlıyor. Tahsis edilen bu bütçe aynı zamanda burslar, mali yardım, giyim, yiyecek, yakıt, sağlık hizmetleri ve eğitim gibi hibeleri de içermektedir. Bu durumda, büyük ilçe meclisleri ile küçük il ve ilçe meclisleri tarafından yıllık yardım programları için alınan ücretler arasında fark vardır. Ayrıca aynı nüfusa sahip belediyeler bile farklı bütçeler ayırmaktadır. Bu nedenle, yanıltıcı ve yanlış beyanda bulunmamak için benzersiz bir numara vermenin yanlış olacağını düşünüyoruz ve bunun belediye borsaları için bir sonraki sayı olduğunu söylüyoruz.

Belediye-Bursu-Başvurusu-Nasıl-Yapılır

Belediye-Bursu-Başvurusu-Nasıl-Yapılır

Ancak rakamı geçtiğimiz birkaç yıl ortalamasına göre aktaracak olursak, belediyelerin öğrencilere verdiği burs kontenjanları 200 TL ile 550 TL arasında.

Belediye Burs Sorgulama

Bazı belediyeler, resmi burs başvuru web sitesi aracılığıyla bilgi sağlar. Resmi web sitesini kullanmayı tercih eden belediyeler, başvurdukları belediyelerin burs başvurularını tamamladıktan sonra başvurdukları belediyenin web sitelerini düzenli olarak takip etmelidir.

Bazı belediyeler burs başvuru sonuçlarını kullandıkları telefonlarda SMS ile bildirmeyi tercih etmektedir. Başvurduğunuz belediye kısa mesaj şeklinde bilgi vermeye karar verdiyse, başvurunuzdan olumsuz veya olumlu bir sonuç beklemekten başka seçeneğiniz yoktur. Ek olarak, bir belediye bursunun ne zaman verileceğini merak eden öğrenciler, bu bilgileri yalnızca başvurdukları belediyelerden alabilirler. Çünkü her kilise bu durumu bağımsız olarak belirler. Bu nedenle bugün burs alabileceğinizi ve başvurduğunuz belediyelerden doğru ve doğru bilgiyi alabileceğinizi söylemek yanlış olur. KYK bursuna veya çalışma dönemine de başvurabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır 2021 Şartları Nelerdir?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.